Hem pahalı hem yok…

Yayın Tarihi: 26/10/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

CTP Milletvekili eski Sağlık Bakanı Filiz Besim dün konuğumdu. Filiz hanım ile ilk kez program yaptık. Güzel bir program oldu, son derece pozitif bir siyasetçi vardı karşımda. Bakanlığı döneminde aklımda oluşan bazı soruları da sordum kendisine. Örneğin Lefkoşa’ya hastane istemeyen kişinin kendisi olduğunu sanıyordum. Vakti zamanında Faiz Sucuoğlu canlı yayınlarda böyle anlatmıştı. İşin gerçek yüzünün böyle olmadığını öğrendim. Filiz hanım, “Biz şehir hastanesi istemedik, bizim ülkemizin yapısına uygun değildi ama dönemin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştük devlet hastanesi istiyoruz şehir hastanesi bize göre değil dedik, anlattık. Fahrettin bey bizi haklı buldu ve tamam dedi devlet hastanesi konseptinde yaparız. Biz görevden gittik arkası gelmedi. Arazi de vakti zamanında bizim hükümet dönemimizde ayrılmıştı” dedi.

Örneğin ben bunun tam tersini biliyordum. Evet Filiz hanım, şehir hastanesini istememiş ama devlet hastanesi istemiş ve bunun için de Ankara’dan ‘olur’ cevabını almış. Son derece önemli düzeltilmesi gereken bir bilgiydi benim için.

Devam edelim; Güzelyurt Hastanesi yarım kaldı. Dönemin Sağlık Bakanı Ahmet Gulle tarafından yapılmaya başlanmış; Filiz hanım Sağlık Bakanıyken binada bazı düzeltmeler de yapılmış, hani şu meşhur kapılarının sedyeleri sığmadığı meselesi. Bunu düzeltmişler ama hükümet etme süreleri yetmediği için Güzelyurt Hastanesi'nde ileriye gidilememiş, Filiz hanımdan sonra kaç sağlık bakanı geldiyse bir çivi çakılamadı ve bina gençlerin eğlence merkezi oldu diye duydum bende, atıl durumda bir bina en nihayetinde.

İLAÇ İHALELERİ YAPILAMIYOR

Bir başka önemli konu da bu. İlaç ihalesi yapılsa da katılan olmuyor. Son ihaleye bir firma katılmış. Temel gerekçe ödemelerini firmalar devletten alamıyor. Hal böyle olunca da katılmıyor kimse ihaleye. Sağlık Bakanlığı doğrudan alımlar yapılıyor ve bu doğrudan alımlar devlete daha pahalıya mal oluyor.

Filiz hanıma göre de hükümetin ilaç alımları için ek bir bütçe yaratması gerekiyor. Bu kaçınılmaz bir gereklilik.

KANSER HASTALARI İLAÇ BULAMIYOR

Yine bir başka önemli konu. İlaç eksikliği. Özellikle kanser hastaları ilaç bulmakta zorlanıyor daha doğrusu ilaç bulamıyorlar. Bu sıkıntıların çözülmesi gerekiyor. Besim, “Örneğin hastaneye gidiyorsunuz beliniz ağrıyor. Acildeki doktor size voltaren iğnesini alın gelin yapayım diyor. Doktorun da bir suçu yok. İlaç eksikliği bu noktalara vardı” dedi. Düşünebiliyor musunuz o denli ilaç eksikliği var demek ki.

İLAÇLAR PAHALILANACAK

Kısa bir süre önce ilaçların yaklaşık %40 pahalı olduğunu duymuştum. Yakında tekrar pahalı olacağını işitmiştim ancak Filiz hanım bu bilgiyi canlı yayında doğruladı. Türkiye de ilaçlar zamlanacak ve eş zamanlı olarak burada da zamlanacak dedi. Düşünebiliyor musunuz hem ilaç yok hem de pahalı. Kim nasıl alacak nasıl ödeyecek bu ilaç paralarını. Mümkünatı yok kimse altından kalkamaz bu pahalılığın. İş devlette bitiyor. Devletin bu işe bir çözüm bulması gerekiyor, bu da ancak Sağlık Bakanlığı'nın ihaleye çıkması ve alacağı ilaçları ödeyebilecek parası olmasına bakıyor. Aksi takdirde hastalar devlet yerine özel eczanelere mahkûm olacak.

Konu çok basitmiş gibi geliyor ama değil. Bu konu o kadar vatandaşı mağdur etmiş durumda ki ne zaman konu olsa onlarca kişi mesaj yazıyor, ileti paylaşıyor.

Çıkan yangında yanan Kardiyoloji bölümüyle yoğun bakım ünitesi ile yanan devlet laboratuvarını da konuştuk. Sigortadan para alınıp alınmadığını halen sorguluyor Filiz hanım. Devlet Laboratuvarı'nın da yenisinin bitirilmesi gerekirken küçük binalarda işlem yapıldığını anlatıyor

Sonuç olarak konu sağlık olunca birçok eksik ve yapılması gereken mesele peyda oluyor. Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra gayretli bir bakan, sorunları çözmek için uğraşıyor. Umarım tez zamanda kritik problemlerin üstesinden gelir ve sağlık sorunları azaltılır.

******************

Günün Sözü

"Kadınlar, kendilerine yapılan birçok şeyi affedebilir; ama affettikleri şeyleri hiçbir zaman unutmaz."

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları