KKTC sorma gir hanı olmamalı…

Yayın Tarihi: 27/10/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler dün konuğumdu. Son derece güzel bir canlı yayın yaptık. Ziya hocanın diğer bakanlardan önemli bir farkı var; ne zaman kendisini konuk alsam konuşacak hep yeni şeylerimiz olduğunu program öncesi hazırlığımda fark ediyorum. Bu da bize Bakanın ciddi anlamda çalıştığını ve sürekli yeni sorunları çözdüğünü ya da çözmek üzere olduğunu gösteriyor…

Ne yazık ki KKTC tam bir suçlu cenneti. Her gün haberlerde ya bir hırsızlık ya da bir uyuşturucu vakası okuyoruz. Kayıt dışı bir yaşam var... Başka türlü söyleyecek olursak bu ülke de kaçak yaşayanların sayısı hayli fazla. Bakan Öztürkler yaklaşık 1500 kişinin deport edildiğini ve sürekli kontrollerin yapıldığını anlattı.

Malum gündem Muhaceret Affı. Yaklaşık olarak 5 bin kişinin bu affa başvurması bekleniyor. Önemli bir detay var; 2021 yılındaki aftan yararlananlar bu aftan yararlanamayacak.

Bakan, “İçişleri bakanı olarak net konuşuyorum; Muhaceret Affı kaçak durumda olanlar için büyük bir şanstır. Bir asgari ücret ödeyerek kendilerini kurallara uygun yaşama koşullarına taşıyacaklar. Bu nedenle bu aftan herkes yararlanmalı. Yine af olur deyip de yararlanmayanları tespit ettiğimiz an göndereceğiz. Bunu açıkça söylüyorum” dedi.

Son derece haklı. Ne yazık ki ülkemiz kaçak yaşayan insanlarla dolu. Kaçak demek kayıt altına girmeyen demektir. Yani bir başka deyişle kayıt dışı ekonominin içerisinde yer alıyor bu insanlar.

Bakan Öztürkler kurdukları otomasyon sistemi ile kayıt dışı olanları da rahat bir şekilde görebildiklerini ve bu sistem üzerinden gerekli olanları yapacaklarını da anlattı. Yani ya kayıt altına gireceksiniz ya da bu ülkeden gideceksiniz diyor Bakan.

İlk defa bir İçişleri Bakanı cesur çıktı ve kayıt dışılığın üzerine yürüyor.

Önce öğrenci diye gelip sonra ortadan kaybolan binlerce insan var. Sistemin boşluğunu kullanıyorlar. Bu kadar küçük bir ülkede nasıl olur da bu işin takibi yapılamaz diye düşündük hep. İşte bakan bundan sonra kimin ne için geldiğini ve kaçak olup olmadığını sistemden görebilecek noktaya geldiklerini uzun uzun anlattı.

KKTC SORMA GİR HANI OLMAYACAK

Bakan yakında kuracakları otomasyon sisteminden sonra daha ülkeye gelmeden gerekli kontrollerden geçeceklerini anlattı. Öztürkler, otomasyon projesinin 2 Kasım tarihinde sona ereceğini ardından yeni sistemle birlikte öğrenci veya çalışma izinli kişinin 7 kontrol noktasından geçerek ülkeye gelebileceğini kaydetti. Öztürkler, “Herkesin içi rahat olsun. Ülkedeki muhaceret sistemiyle ilgili en büyük projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

Eğer bunu başarabilirlerse işte o zaman KKTC sorma gir hanı olmaktan kurtulacak. Şu an tek kelimeyle kaçakların yaşadığı, ekonominin dışında kalan ve hemen hemen her gün suça karışan insanların olduğu bir ülke haline geldik.

Böyle olunca da güvende olmayan bir ülke oluyorsunuz. KKTC ne yazık ki şu anki haliyle güvenilir olmayan bir ülke. 2019 yılında polisin yayınladığı bir raporda hemen hemen her gün beş eve hırsız girdiği istatistiklerle açıklanmıştı. 2019’dan bugüne bir şey değişmedi. Her gün bir hırsızlık vakasına şahit oluyoruz. Adamın biri daha geçen gün karnaval alanından küçük bir çocuğu kaçırmak üzereyken yakalandı ve tutuklandı. Nereden çıkıyor bu insanlar geçmiş hayatlarında ne kadar suça karışmışlar; geldikleri ülkelerdeki hayatları ne kadar temiz ne tür psikolojik hastalıkları barındırıyorlar bunları bilmiyoruz. Sicili kabarık olan geldiği ülkede cinayetten yatmış ya da hırsızlıktan yatmış onlarca kişi KKTC’ye gelip benzer suçlara karışıyorlar. Sonra haberlerden okuyoruz; filan filanı bıçaklamış, filan dükkân açılmış filanın evine hırsızlığa gitmişler diye. Sicilleri kabarık olan kişiler gerekirse ülkeye alınmamalı, alınsa dahi bunların takibi yapılmalı ve giriş süreleri, kalma süreleri kısıtlı verilmeli. 15 günlüğüne tatile gelen bir aylığına tatile gelen bir daha geri çıkmıyor. Kaçak yaşıyor kaçak çalışıyor hatta zaman zaman suça karıştıktan sonra ortaya bilmem kaç aydır kaçak olduğu ortaya çıkıyor.

Bakanın dediği gibi 1500 kişi deport edilmiş. İyice bakılsa bakalım kaç bin kişi deport edilecek.

Bunların takibinin sıkı yapılması lazım. Bu ülkeye başka türlü huzur gelmeyecek.

****************

Günün Sözü

“Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. O kişi yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır.”

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları