Mağusa’yı kim kazanır?

Yayın Tarihi: 22/11/22 07:30
okuma süresi: 5 dak.

Mağusa’da seçimler belirsizliğini koruyor. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in aday olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Arter ile birkaç kez konuştum ne yapacaksınız diye sorduğumda yanıt alamadım net bir şey söylemedi. Arter’in en büyük şansızlığı merkezi hükümetin belediyeye gösterdiği ilgisizlik ve gerekli ödemeleri alamaması bu nedenle de halka gerektiği gibi hizmet götürememesinde yatıyor. Mağusa çok kötü diyenler de var Arter aday olursa yine kazanır diyenler de var. Öyle tahmin ediyorum ki Arter aday olmayacak ve başka bir adayı destekleyecek.

Aslında başbakan, anket göstererek Arter’i kırdı da biraz. Anketler Başbakan Ünal Üstel’in aday belirleme noktasında önemli bir karar mekanizması yarattı. Arter’e anketlere yoksun denildi. Ben her iki adayı da konuk aldım. Erdal Özcenk’i de konuk aldım Süleyman Uluçay’ı da. Her ikisi de yapacakları icraatlardan projelerden bahsettiler ama ciddi para ihtiyacı olan Gazimağusa Belediyesi’ni parayı nasıl bulup kalkındıracaklarını anlatmadılar ya da kendileri de bilmiyorlar.

Mağusa yönetilmesi kolay bir belediye olmaktan çıktı. Ciddi nakit sıkıntısı var. Ancak bu kötü yönetimden olmadı. Arter’in gereken hükümet desteğini alamamasından oluştu. Yoksa Arter kötü ya da başarısız bir belediye başkanı değil. Aksine Arter bu kadar sıkıntıya rağmen belediyeyi yine de yönetmeyi başardı.

Paranız olmazsa başladığınız işleri tamamlayamazsınız ve yarım kalır ya da yavaş ilerler. Haliyle vatandaş siz devlet katkısını aldınız mı diye sormaz; canı sıkılır ve direkt damgayı vurur. Belediye başkanı başarısız der, yapamadı der. Arter’in yaşadığını birçok belediye başkanı yaşıyor ancak Mağusa büyük ölçekte bir belediye olduğu için bu daha çok hissediliyor.

HER İKİ ADAYDA ARTER’İ ELEŞTİRMİYOR

UBP Belediye Başkan adayı Erdal Özcenk de, CTP Belediye Başkanı Süleyman Uluçay da, mevcut Başkan İsmail Arter’i eleştirmekten imtina ettiler. Normal şartlar altında propagandalarını Arter’in yapmadıkları ya da yapamadıklarının üzerine kurmaları gerekirdi. Gelin görün ki her ikisi de Arter’i eleştirmek yerine yapacaklarını anlatmayı tercih ettiler. Arter saygı duyulan bir kişilik. Hangi sebeplerden dolayı Arter’in gerektiği kadar başarılı olamadığını onlar da biliyor ve yarın onlardan biri seçildiğinde aynı sıkıntıları yaşayacaklarını kendileri de biliyor. Arter’e yardım etmeyen hükümet seçilecek belediye başkanına mı yardım edecek ? Pek sanmıyorum. Çünkü bu sorun Arter’e has yapılmış bir garez değil. Tüm belediye başkanları almaları gereken hükümet desteğini almakta güçlük çekiyorlar ve bu sıkıntılar halka hizmet noktasında geri kalmalarına hatta zaman zaman maaş ödeyememe noktasına getiriyor belediyeleri. Yani bir başka deyişle söyleyecek olursak yarın Arter’in yerine seçilecek herhangi bir belediye başkanı da maaş ödeyememe kriziyle karşı karşıya kalacak. Halka hizmet etme noktasında onlarda benzer sorunları yaşayacaklar.

Devlet katkısı olmadan hiç kimse Mağusa belediyesinin sorunlarını çözemez. Gereken yardımlar Arter’e de yapılsaydı Mağusa şu an böyle dertlerle boğuşur noktada olmayacaktı.

KİMİN KAZANACAĞI ARTER’İN DESTEĞİNE BAĞLI

En nihayetinde bir seçim var. Arter bu seçimlere muhtemeldir ki katılmayacak. Benim duyduğuma göre bağımsız bir adayı destekleyebilir. Mağusa da oylar bölünürse bu şüphesiz CTP’nin adayına yarayabilir. Şu an filanca aday kazanmaya yakındır diyemeyiz. Ama elbetteki oy potansiyeli açısından ve ittifak adayı olması açısından Erdal Özcenk’in şansı diğer adaylardan daha fazla. Erdal Özcenk aynı zamanda Arter’in de desteğini yanına almayı başarırsa seçimi kazanması çok kolaylaşacak. Arter’in aday olmaması halinde kimi destekleyeceği son derece önemli. Bir sürpriz yapar da adaylığını açıklar mı Arter o da ayrı konu ama öyle tahmin ediyorum ki aday olmayacak ve bir adayı destekleyecek. İşte bu desteği alan adayın kazanma şansı diğerlerinden fazla olacak.

*******************

GÜNÜN SÖZÜ

Gelirsen yolum genişler, gelmezsen hayalini severim. Yanmaktan korkmam. Ben bu aşka, sağ çıktığım yerlerden geldim.

Murathan Mungan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları