Avcı’nın diplomasını gördüm...

Yayın Tarihi: 23/11/22 07:00
okuma süresi: 6 dak.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı’yı konuk aldım ve merak edilen tüm soruları sordum. Turgay Avcı ile dostluğumuz çok eskiye dayanır. YÖDAK’ta yaşanan sıkıntıları anlattı uzun uzun. YÖDAK’ta başkanlık yapılacak iş değil dedim kendisine. Uzun süredir Avcı’nın üzerine gidiliyor; “diploması yok varsa göstersin” diye. Adam programa Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden aldığı orijinal diploma ile geldi ve canlı yayında açıp herkese gösterdi. Program öncesinde bana da diplomasını gösterdi. Yetmedi YÖDAK tarafından Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne yazılan yazıyı da gösterdi. Yazıda YÖDAK üniversiteye soruyor böyle bir diploma var mıdır diye. Üniversite YÖDAK’a resmi yazı ile bildiriyor 1985 mezunu öğrencimizdir diye. Tüm bunları canlı yayında gösterdi ve ekledi “rencide oluyorum” dedi. Haklı da Avcı’yı hepimiz tanırız kim olduğunu nasıl yollardan geçerek bugünlere geldiğini biliriz. Diplomasının sahte olmadığını da gerçekten profesörlük unvanını taşıdığını da. YÖDAK’taki dört üye ile ilgili olarak zem ve kadih şeklinde dava da dosyalamış. Rencide edildim diyor. YÖDAK’ta yapılan toplantıda da diplomasını ve üniversitenin gönderdiği yazıyı üyelere bir bir göstermiş, yetmemiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a da sunmuş, tamam demiş Cumhurbaşkanı.

Koskoca adam nelere maruz kaldı. YÖDAK başkanının diploması var mıydı yok muydu tartışmasının içine çekilmiş basbayağı. Göstermesine rağmen sahte olabilir demişler, mecbur kalmış ilgili üniversiteye sorgulatmış kendi kendini ve mezunumuzdur yazısını da temin etmiş bunu da sunmuş. Son zamanlarda ilginç bir viral oldu. Diploman var mı varsa da acaba sahte mi değil mi?

YÖDAK çağın zorunlu kıldığı eğitim adına zorunlu kıldığı birçok konudan geri. Kimse bunların düzeltilmesi ve çağa ayak uydurulması noktasında çaba sarf etmiyor ama YÖDAK Başkanının diploması var mıydı yok muydu buna takılıyor. Sahte olup olmadığını da sorgulama ihtiyacı hissediyor. Bir insanın diploması sahte olsa diğer unvanları nasıl alacak nasıl kazanacak. Düşünsenize Avcı üniversiteden mezun olduğunda daha DAÜ’ye yeni kurulmuştu ya da kurulmamıştı muhtemelen, YÖDAK keza yoktu.

YÖDAK’ta başkanı hedef alan tartışmalar Hüseyin Gökçekuş döneminde başladı, Akile Büke ile devam etti şimdi de Turgay Avcı hedef tahtasında. YÖDAK’ın kısır kendi içindeki hakimiyet kurma yarışından kaynaklanıyor bu tartışmalar. YÖDAK’a başkan olmak isteyen üyeler bu gerçekleşmediğinde bir gürültü çıkartılıyor diye düşünmeden edemiyorum. Gerçekten böyle midir bilemeyiz; iddialar bu yönde duyuyoruz zaman zaman.

YÖDAK’ın 21 aktif üyesi bulunuyor, 22’ncinin de kurulması için başvuru var. Avcı, “Herkes çocuğunun en iyi okullarda mezun olması için gerekeni yapar; ama doğru üniversite, altyapısıyla ve akademik kadrosuyla dünya standartlarında olması gerekiyor” dedi.

Bütün üniversitelerin aynı seviyede olmadığını, YÖDAK olarak akreditasyon ve kalite güvencesinin artırılmasını hedeflediklerini ifade eden Avcı, üniversitelerin de yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Hükümetleri de eleştirdi Turgay Avcı; “Hiçbir siyasi güç YÖDAK’ın gelişmesi için gerekli çabayı göstermedi. YÖDAK’ın kurumsallaşması gerekiyor. Hiçbir siyasi güç, YÖDAK’ın doğru yapıya kavuşması için destek vermedi” diye de sitemini yapıyor.

Haksız sayılmaz. Bir süre önce yaptığımız bir programda YÖDAK’ın eksikliklerini uzun uzun anlatmıştı. Ne bir hukukçusu var ne de doğru düzgün bir bütçesi var. Son olarak şoförünü de ihtiyaç olduğu için başbakanlığa kaydırmışlar.

73 bin aktif öğrenciden 50 binin muhaceret yapmadığının anlatan Avcı, polisin çaresiz kaldığını söyledi. Avcı, öğrenci takip sisteminin kurulması gerektiğini vurgulayarak; “Bırakın öğrenciyi takip sistemini, bölümleri takip edemiyoruz” dedi. 

Devletin mezunları işe alırken diplomayı YÖDAK’a sormadığını ancak işe giren mezunlar barem içi artış talep ettiği zaman diplomaların sorgulandığını ve diplomalara bakıldığı zaman YÖDAK’tan onaylı olmayan alanlarla ilgili diploma verildiğini, diploma yazıldığını hal böyle olunca da ilgili kişinin barem içi artışını alamadığını anlattı. Onaylı olmayan bölümler diplomalara yazılıyor dedi.

Sonuç olarak Turgay Avcı ile ona yöneltilen suçlamaları konuştuk. İçini döktü ve diplomasını canlı yayında açıp gösterdi. Benzerini bir düşünün YÖK başkanı katıldığı bir canlı yayında diplomasını açıp göstermek zorunda kalsın. İnsan ister istemez rencide olur. Burası KKTC ne yazık ki bizim memlekette her şey olabiliyor.

***********************

Günün Sözü

“Gel sevgilim gel, benim dünyama gel, çok zaman var içimde yerini hazırladım.”

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları