Zaman değişti artık… Taban tavanı dinlemedi

Yayın Tarihi: 27/12/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Belediye seçim sonuçlarının yankıları sürüyor. Ne UBP ne de CTP aslında istediği başarıyı elde edemediler. Hatta UBP bu işten hayli zararlı çıktı dahi diyebiliriz. Büyük ilçelere baktığımızda bu ilçeleri UBP’nin CTP’ye kaptırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. UBP Güzelyurt ile İskele’yi kazanırken Girne, Mağusa, Lefke hatta Mesarya Belediyesi'ni CTP’ye kaptırdı. Lefkoşa zaten malum TDP Lefkoşa’nın galibi oldu.

Bölge bölge değiniriz ama özellikle Lefkoşa’da UBP-DP-YDP ittifakının hiçbir şekilde çalışmadığını ve ağırlıklı olarak UBP oylarının TDP’ye yani Mehmet Harmancı’ya kanalize olduğunu söylemek gerekir. Lefkoşa’nın acısını bir nebze olsun Gönyeli-Alayköy Belediyesi'ndeki Hüseyin Amcaoğlu rahatlattı diyebiliriz. UBP Gönyeli’de ezici bir üstünlük sağladı.

Tatlısu’da Hayri Orçan zaten kendi ivmesi ve başarısıyla seçimi kazandı. Son derece güçlü bir aday olan Hayri Orçan ittifak adayı olmasaydı bile bu seçimleri iyi bir puanla kazanabilirdi.

Girne tam bir hayal kırıklığı oldu. %58 katılım son derece düşüktü. Çok net olarak söyleyebiliriz ki Girne’de UBP’liler sandığa gidip oy dahi kullanmadılar. Girne’de UBP eğer sandıklara yüklenseydi bugün Girne’yi Nidai Güngördü yani dolaylı olarak UBP kazanmış olacaktı. Benzer bir durum da Çatalköy-Esentepe’de yaşandı. UBP gereken desteği verseydi ya da UBP’den başka bağımsız aday çıkmasaydı o %7’lik oy farkı Mehmet Hulusioğlu’nun hanesine yazılacaktı. CTP’nin adayına kanalize olan CTP Esentepe oyları sayesinde Kırok seçimleri kazandı. Hulusioğlu ile aralarında çok az bir oy farkı vardı.

Öyle anlıyoruz ki İttifak çalışmadığı gibi UBP doğru organize olamadı ve gerekli yerlere gereken destekler bir türlü sağlanamadı. Hele hele İttifakın Çatalköy adayı 300 gibi çok düşük bir oy alarak sandığa çakıldı. Halbuki UBP Mehmet Hulusioğlu’nu desteklemiş olsaydı bugün UBP Çatalköy’ü kazanmış olacaktı. Hep bunlar strateji hatası.

Mağusa’da da benzer bir durum yaşandı. Erdal Özcenk adeta sandığa gömüldü. O çok güvenilen Maraş oyları da CTP’nin adayı Süleyman Uluçay’a gitti. Sözde Türkiye Maraş’ta operasyon yapacak ve Erdal Özcenk kazanacaktı. Belli ki herhangi bir operasyon yapılmamış. Yapıldıysa da çok sağlam ters tepmiş bu operasyon.

Benzer bir operasyonun Lefkoşa’da da olacağı söylenti halinde ortalıkta gezdi durdu. Öyle anlıyoruz ki iddia edildiği gibi KKTC’de herhangi bir operasyon yapılmamış. Yapıldıysa da iyi yapılamamış.

TABAN TAVANI DİNLEMEDİ

Seçim sonuçlarına baktığımızda tabanın tavanı dinlemediğini net olarak bir kez daha görmüş olduk. Demek ki UBP-DP-YDP hükümetinin ve de partilerinin yöneticilerinin üyelere sözü geçmiyor. Meselenin sonuçları ortada ve söyleyecek hiç birşey yok aslında. Tavanın tabana sözü geçmediği için Hükümet ittifakı tam bir başarısızlık sonucu ele geçmiş oldu.

Yine sonuçlara bakıldığında yanlış stratejilerin sahada işe yaramadığını ve doğru organize olunamadığını görüyoruz. Göz göre göre İttifak Girne ile Çatalköy’ü kaybetti.

Benzer bir sorun da Mesarya Belediyesi'nde yaşandı. Hasan Adahan aday çıkmamış olsaydı ve UBP’nin adayı desteklenmiş olsaydı Mesarya’yı UBP çok rahat kazanabilecek çoğunlukta olacaktı.

Seçim bu olsaydı bulsaydı ile ancak bu kadar olabiliyor. Sahada yapılan aday gösterme ve bağımsız aday çıkma furyası UBP’ye ağır sonuçlar aldırdı. UBP’nin bu seçimlerden çok rahat 10 belediyeyi kazanması mümkün olabilirdi. Keza benzer bir sonuç Beyarmudu’nda da yaşandı. Az bir farkla İlker Edip yine UBP’li olan bir adaya yenilmiş oldu.

Hükümet artık oturup bunun değerlendirmesini yapacaktır diye düşünüyorum ama sonuçlar hükümet adına kötü oldu.

Belediye sayıları düşürülmemiş olsaydı hatta daha farklı sonuçlar çıkabilir ve UBP daha çok belediye çıkarmış olabilirdi. Düşürülmüş haliyle bile 18 belediyenin en az 10 belediyesini UBP kazanabilirdi.

Sonuç olarak ne UBP ne de CTP bu seçimden bir zafer elde edemedi ama en çok zararı UBP gördü haliyle.

***

Günün Sözü

"Aslında kadın; erkeğin beğenen bakışlarından çok, hemcinsinin kıskançlık dolu bakışlarını görünce, güzel olduğundan emin olur."

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları