Hükümet bozulmaz… Ya kabine?..

Yayın Tarihi: 06/01/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

UBP-DP-YDP hükümetinin yerel seçimlerdeki başarısızlığının ardından hükümetin küçük ortağının hükümetin kaderini dile açıklamalarda bulunması acaba hükümet bozulur mu sorusunu gündeme getirdi. Hükümet getiren bozulur mu sorusuna cevap vermezden önce bu hükümetin nasıl kurulduğuna bakmak lazım. Faiz Sucuoğlu Başbakanlık’tan gitsin diye Demokrat Parti ile YDP Sucuoğlu’na 100 gün şartı getirmiş ve hükümeti kurmamaya yönelik adımlar atmıştı. Sonra ne oldu Ünal Üstel’in başbakanlığında sorun çıkaran bu iki parti çıkardığı sorunlardan vazgeçmiş ve Ünal Üstel’in başkanlığında yeni bir hükümet kurulmuştu. Bu planı uygulayan ve böyle olmasını isteyen bir Ankara hükümeti vardı. Demem o ki bu hükümet Ankara hükümetinin tavsiyesi ve yönlendirilmesiyle kurulmuş bir hükümettir. Yani bir başka deyişle Ankara’nın desteklediği bir hükümettir karşımızda olan.

Demek ki neymiş Ankara kurdurduysa yine Ankara bozar. Şu an için Türkiye’nin KKTC’de herhangi bir hükümet krizi istemediğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bu hükümet kolay kolay bozulmaz. Dahasını söylemek gerekirse; diyelim ki YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı hükümetten ısrarla çekildi adınız gibi emin olun ki bu hükümete nisap desteği vermeye devam eder. Erhan başkan zaten hükümeti bozan biz olmayız diyor. Erhan başkanın sıkıntıları var yok değil ama bu hükümet bozma noktasına kadar gelmez. Bu konuda Erhan başkanın da deyimiyle iyi saatte olsunlar kendisine gerekli konuşmayı bundan bir süre önce yaptılar.

Demem o ki hükümet kolay kolay bozulmaz. En azından Haziran 2023 tarihine kadar yani Türkiye’deki seçimlere kadar bu hükümet bozulmaz, bozmak isteyeni de bırakmazlar.

Erhan Arıklı da ben memnun değilim diyerek elinde bulundurduğu koltuğu vermek istemez. Yerel seçimlerde Çatalköy’deki adayları ittifak tarafından desteklenmeyerek çok kötü bir oy alınmasına canı bir hayli sıkkın, haksızda sayılmaz. Koca ittifak adayı seçime girip 300 oy alınca tabii ki canı sıkılır ve bu can sıkıntısını hükümeti bozarız noktasına getirir ama iş ciddiye bindiğinde durumlar değişir ve herkes soğuk kanlı davranarak pozisyonunu korur.

KABİNE DEĞİŞECEK Mİ?

Bir süre önce Başbakan Ünal Üstel meslektaşımız Erçin Şahmaran’a kabine değişikliği yapmayacağı konusunda bir konuşma yaptı. Peki gerçekten Başbakan kabineyi değişmeyecek mi?

Öncelikle şunu söylemem gerekirse evet Başbakanın kabineyi değişme düşüncesi var hatta bazı isimler de belli, şimdi buradan yazıp kimseyi tedirgin etmeyelim ama bazı isimler Başbakanın ajandasında yazılı duruyor, fakat Başbakan bu aşamada bir kabine değişikliği yapar mı bilinmez. Bir iddiaya göre Şubat başında kabinede revizyon yapacak, bana gelen bilgi bu yönde. Bu konuyu Başbakan ile konuşmadık, konuşsak yazardım. Başbakanın Şahmaran’a kabineyi değişmeyeceği ifadelerini kullanması şu an ki durumu yansıtır ama niyetinin olmadığını göstermez bizlere. Bu nedenle bekleyip görmek lazım. Şubat başı kritik...

Kabinede bir revizyon şart mı onu da konuşmak lazım. Evet kabinede bir revizyon şart. Başbakan da bunu aklından geçiriyor, geçirmiyor da olsa geçirmesi lazım. Çünkü Başbakanla uyum içinde çalışmayan bazı bakanlar olduğunu duyuyoruz, sorun çıkaran söz dinlemeyen ve kendi başına hareket eden bazı bakanlar var. Bu nedenle Başbakan kabine de ivedi bir revizyon yapmalıdır ve bu revizyon dengeli olmalıdır.

Tekrardan hükümetin bozulup bozulmayacağına değinecek olursak cevabını verdim cevabı çok basittir. Hükümeti kim kurduysa o bozar, şu an için hükümeti kuranın da bozmaya niyeti olmadığını biliyoruz. Bu nedenle Arıklı her ne kadar zikretse de iş ciddiye bindiğinde herkes soğuk kanlı olarak pozisyonunu tekrar düzeltir. Şu an ki durum böyledir eğer yarına değişirse yine ben sizlere için öğrenip yazarım.

**********************

Günün Sözü

Mükеmmеl kişiyi aramaktan vazgеç. Tеk ihtiyacın olan sana sahip olduğu için şanslı olduğunu düşünеn biridir.

Anonim

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları