Denktaş ve Küçük’ü anlamak…

Yayın Tarihi: 13/01/23 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Kıbrıs Türk halkının Özgürlük Mücadelesi Önderi Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ne ilginç bir tesadüftür ki uzun süren hayat mücadelelerinin ardından neredeyse aynı tarihlerde vefat edip aynı tarihlerde anılacaklar.

Tesadüf mü demek lazım? Kim bilir? Değişen dünya konjonktüründe ülkeler artık lider yetiştirmiyor. 1900-2000 yılları arasında geçen 100 yıllık bir dönemde Kıbrıs’tan iki tane lider çıktı.

Dr. Küçük’ü ne kadar anlayabildik?

Özgürlük Mücadelesi Liderimiz Dr. Fazıl Küçük ile başlayalım söze. Ben ölümünü hayal meyal hatırlıyorum. Henüz 4 yaşındaydım ve aklımda tek kalan büyük bir kalabalıktı.

Babama ne oldu diye sorduğumda “Dr. Küçük öldü babam” demişti. Aklımda tek kalan bu. Keşke tanıyabilseydim. Kıbrıs Türk halkına inanılmaz yardımları olmuş ve direnişin yaşandığı o yıllarda sosyal hayata insanları bağlamaya çalışmıştı canla başla.

Ölümünün ardından adına kitaplar yazıldı, satışa sunuldu hatta ücretsiz dağıtıldı. Ancak hiçbir şekilde bir bilinç oluşturulamadı.

Her yıl dönümünde Dr. Küçük’ü anmaktan başka hiçbir etkinlik yapılmadı desek yeridir. Yapılmışsa da ben hatırlamıyorum.

Kıbrıs Türk halkına ömrünü vermiş bir önderin anıtı bile yıllarca bakımsız kaldı. Yani sözün kısası liderimize sahip çıkmadık beyler.

Artık böyle değil, daha temiz ve derli toplu.  Dr.Küçük’ün lider olduğu bilincini topluma yaymak için bugüne kadar ülkeyi yönetenler kesinlikle yeterli bir çaba sarf etmemiştir.

Baba Denktaş’ı anlayabilecek miyiz?

Görsel medyanın son 30 yıldır daha güçlü olmasından ötürü Kurucu Cumhurbaşkanı’mızın çok fazla belgeseli ve röportajı var. Açıkçası Dr. Küçük bu konuda pek şanslı değildi. Ses kaydına pek az rastlarsınız Dr. Küçük’ün. Dr. Küçük verdiği toplumsal mücadelede partner olarak kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı seçti ve ifade ettiğim gibi uzun yıllar birlikte çalıştılar. Rauf Denktaş yeni devlet kurdu her ne kadar bu devleti kurması eleştirilse de halkının statüsünü yükseltmek için bunu yaptı. Dr. Küçük’ün ardından onu lider yapan Kıbrıs Türkü’nü dünya ya tanıtmış olmasıdır. Mesleğinin avukatlık olmasının da verdiği bir yetenekle pek çok kez kafa tutması gerekenleri mağlup etmiş bir siyasi lider olmuştur. Dünya devlet başkanları onunla karşılaştıklarında kullandıkları hitap “Dear Majesty”  şeklinde olurdu çoğu zaman.

Özellikle İngiltere de birçok soylu tabakadan dostları olduğunu hepimiz biliriz. Yıllarca müzakere ettiği Klerides bile kadim arkadaşıydı.

Herkesin hayatında mutlaka bir anısı vardır Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la. Ya çocukluk anılarına bir kare yansımıştır ya da evinde misafir etmiştir kendisini.

Rahmetli Raif Denktaş’ı inanın ki çok tanımak isterdim. Rauf Bey ile Serdar Beyden o kadar çok dinledim ki ne zaman Raif Denktaş’ın adı geçse Serdar Beyinde Rauf Beyinde gözlerinin dolmasının nedenini daha iyi anlıyorum.

Hiç unutmam daha çocukken bir gün Girne’den dönüyoruz arabanın arka koltuğuna yaslanmış arkadan gelen arabaları seyrediyorum bir baktım arkadan Baba Denktaş özel arabasıyla geliyor, ön yolcu koltuğunda, arabayı koruması sürüyor muhtemelen. Ne escort ne araç koruması. Yerde para bulmuş çocuk gibi sevinen ben el salladıkça o da gülümseyerek el salladı yol boyunca.

Defalarca kez de Alfa Romeo’suyla yanımızdan geçip gittiğini gördüm. Hiç gösteriş meraklısı olmayan, okumak isteyen gençlere her zaman yardım eli uzatan, burs veren, erzak yardımı yapan, elbise yardımı yapan bir insandı.

Adı üstünde lider; başka nasıl olacaktı ki zaten?

Birçok ülkede siyasi olarak üst kademelerde etkili bağlantıları olan sert lobi yapabilen ve gerektiği zamanlarda kafa tutan bir adamdı.

Hem Dr.Küçük’e hem de Kurucu Cumhurbaşkanı’mıza gerektiği gibi sahip çıkmalı ve yetişen neslin onları öğrenmelerini sağlamalıyız.

Raif’iyle Can’ıyla beraber ikinci bir hayat yaşıyor baba Denktaş…

Anıtlar aşk yuvası olmasın!

Dr. Fazıl Küçük’ün naaşının bulunduğu Anıt Tepe’nin etrafına ev yapılmaması gerekiyordu ancak bu kural unutuldu ve inşaat bölgesi oluverdi birden.

İnşaatlar tamamlanana kadar anıtın çevresinde gençler biralarını içip aşk-meşk işiyle uğraştılar. Ta ki bölgedeki inşaatlar tamamlanıp, bölgede aktif yaşam başlayıncaya kadar. Aynı tehlike Denktaş Beyin defnedildiği Cumhuriyet Anıtı içinde var.

Geceleri ana yoldan geçerken onlarca gencin anıt parkının içinde eğlendiklerini gözlemlersiniz.

Umarım her iki anıt için de polis üst düzey güvenlik tedbirleri alır. Çünkü gençlerin bazıları liderlerinden bihaber olduğu için saygısızlık yapabilirler. Dedik ya liderlerimizi ne kadar öğretebildik çocuklarımıza!

*************

Günün Sözü

"Kendinizi mutsuz saydığınız an elinize bir kâğıt alınız ve Allah’a şükretmenizi gerektirecek mutluluklarınızı sıralayınız. Listenize bir bakınız ve derhal neşeleniniz. Allah´a şükür mutluluğun anahtarıdır."

Rauf Denktaş

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları