Büyükelçi iyi işler yapacak…

Yayın Tarihi: 31/01/23 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Büyükelçisi atandıktan sonra ortaya hemen çeşitli senaryolar atıldı. ‘Özel görevli’ dendi, ‘Adalet Bakanlığı kurulacak ve yargının eli zayıflatılacak’ dendi. ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından özellikle görevlendirildi’ dendi. Büyükelçi olarak görevine atandığı günden beri sivil toplum örgütlerini geziyor Sn. Büyükelçi. Sorunları dinliyor ve notlar alıyor. Unutmayın ki en nihayetinde T.C. yardım heyetinin de doğrudan başındaki adam olmakla beraber iki ülke arasında uygulanacak ekonomik protokolden de sorumlu.

Sevgili meslektaşım Levent Kutay’ın gözden kaçmadı paylaşımından yola çıkarak böyle bir yazı kaleme almak istedim. Sevgili Levent’in büyükelçinin sözlerine ithafen yaptığı paylaşımda Feyzioğlu "Ben siyasetçi değilim, o yüzden not aldım" dedi. Feyzioğlu, KKTC'de kimsenin işine karışmak gibi bir niyeti olmadığını vurgularken, Ekonomik İşbirliği Protokolü kapsamında, yapılması gerekenlerle ilgili sorumlu olduğunu söyledi.

https://www.kibrispostasi.com/c137-GOZDEN_KACMAYANLAR/n457718-buyukelciden-o-toplantida-manidar-sozlerpaylaşımı

Sn. Feyzioğlu’nun kendisi ile ilgili yaratılmak istenen yanlış algının farkında olduğunu ve amacının KKTC ile Türkiye arasında sağlam bağlar kurmanın ötesinde bir şey olmadığını anlıyoruz bu sözleriyle.

Büyükelçinin çizdiği grafiğe bakarsak hiç de öyle KKTC’de Kıbrıs Türk halkının menfaatine olmayacak işlere girişecekmiş gibi gözükmüyor. Kendini Kıbrıs Türk insanına, yatırımcısına ve sivil toplum örgütlerine doğru anlatmak ve amacının Kıbrıs Türk halkının menfaatine olacak çalışmalar yapmak olduğunu gösteren bir çaba içinde görüyorum ben.

Metin Feyzioğlu’nun önemli bir geçmişi var. İlkeli bir duruşu ve çizgisi var. KKTC’de güzel işlerin olması için çalışacağına inanıyorum ben. Bazı çevrelerin göstermeye çalıştığı gibi endişe edeceğimiz bir durum yok.

TÜRKİYE KENDİ KENDİNE YETECEK BİR DEVLET İSTİYOR

Aslında Ankara Hükümeti’nin kendi ayakları üzerinde duran bir KKTC dışında bir şey istemediğini doğru anlamak lazım doğru okumak lazım. Malum KKTC bütçesinin %80’i ve belki de daha fazlası memur maaşlarına gidiyor. Bütçeden geri kalanla herhangi bir yatırım yapılması mümkün değil. KKTC’ye yatırımlar hem Türkiye’den gelen paralarla yapılıyor. KKTC maliyesinin kalkınması ve dolaylı olarak Kıbrıs Halkının refahının artabilmesi için iki ülke arasında mali protokol imzalanıyor. Bu mali protokole sadık kalınırsa ve uygulanırsa şüphe yok ki bu ülkenin menfaatine bir durum ve buna bağlı gelişmeleri de beraberinde getirecektir. Yıllardır ekonomik protokoller imzalansa da tam anlamıyla uygulanması noktasında yanlış uygulamalara gidildiğini ve ekonomik protokollerin tam olarak uygulanmadığını biliyoruz. Burada sorunlu olan bizim hükümetlerimiz. Mali protokolü imzalamalarına rağmen uygulama noktasında eksik kalınıyor.

ANKARA’YI DOĞRU ANLAMAK

Genel olarak bir Ankara antipatisi var ülkemizde. Halbuki AK Parti Hükümetinin KKTC’de tek istediği bir şey var; kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomi yaratmak, kendi kendine yetebilen ve minimum anlamda dış desteğe ihtiyaç duyan bir devlet yaratmak. Bunun olması için uğraştılar uzun yıllar. Halil İbrahim Akça döneminde ciddi başarılar elde edildi. Sonrasında ne yazık ki geriye gitti bu durum. Akça döneminde bütçe açığı 500 milyonlara kadar geriledi, Akça gittikten sonra mali durum bozuldu. Demek ki büyükelçilerin son derece önemli görevleri var.

Umarım Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu döneminde ekonomik istikrar yeniden yakalanır. İki devletin iyi çalışması ve en önemlisi bizim hükümetin doğru düzgün işler yapması halinde, bir de ekonomik protokolün tam anlamıyla uygulanması halinde KKTC ekonomisi tekrardan nefes alan ve kendine yetebilen bir duruma gelebilir.

Ankara Hükümetinin Kıbrıs Türk halkının aleyhine olacak tutumlar içerisine girmesi söz konusu olamaz. Bu böyleymiş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor ama böyle bir durum yok.

Kendi hükümetimizin bu gelir gider tablosu içerisinde tek bir çivi çakacak parası olmadığını iyi anlamak lazım. Yol yapılacak, hastane yapılacak, konut yapılacak, külliye yapılacak ve daha yapılacak birçok yatırımı Türkiye Cumhuriyeti kendi öz kaynağından ayırarak yapıyor ve hediye ediyor. Bunu desteklemek mi lazım eleştirmek mi lazım. Biz de genel olarak bir eleştiri kültürü var. Ankara tarafından en yapılırsa yapılsın eleştiri ile karşılanıyor. Halbuki kibarca teşekkür ederek desteklemek lazım. Biz de teşekkür kültürü gelişmedi, aksine hep eleştiri kültürü var.

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nun yeni dönemde KKTC’nin kalkınması için tüm gücüyle çalışacağına inanıyorum ben. Ara sıra fotoğrafı doğru okuyup gereken desteği vermek gerekiyor.

*****************

Günün Sözü

"Düşmanınız mı var? Güzel! Demek ki hayatınızda bir ara bir şey için dik durmuşsunuz."

Winston Churchill

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları