Devletin adı mı değişiyor?

Yayın Tarihi: 06/02/23 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bir açıklama yaptı ve açıklamasında "aslında kuzey demek de istemiyoruz artık" diyerek, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti" yerine "Kıbrıs Türk Devleti" demeyi tercih ettiğini ifade etti. Devletin adı kolay değişir mi bilemeyiz. Sonuçta referandum isteyen bir mesele. KKTC’nin kurucusu bildiğiniz gibi merhum Rauf Denktaş. Eğer KKTC’nin adı değişirse merhum Denktaş beyin mezarda kemikleri sızlayacaktır. Peki diyelim ki devletin adı değişti ve Kıbrıs Türk Devleti oldu.

Gerçekte ne değişecek. Ben söyleyeyim size koca bir hiç. Devletin adını ne koyarsanız koyun Kıbrıs’ın kuzeyinin içinde bulunduğu durum, mevcut şartlar, BM kararları orada durduğu sürece özellikle BM Güvenlik Konseyi’nin hem Türkiye bakış açısı hem de Kıbrıs’ın kuzeyine bakış açısı değişmez.

Diyelim ki referandum oldu ve halk Kıbrıs Türk Devleti’ne onay verdi. Vakti zamanında BM nasıl KKTC için tanınmama kararı açıkladı Kıbrıs Türk Devleti içinde tanınmama kararı açıklayacaktır. İsmi değiştirince öyle Erhan Arıklı’nın dediği gibi şuraya buraya kolay üye olamayacağız. Dünya KKTC’yi Türkiye’nin alt yönetimi olarak görüyor. KKTC’den sonra Kıbrıs Türk Devleti’ni de aynı görmeye devam edecektir.

Şahsen ben değişmesinde bir sıkıntı görmüyorum, değişmesini destekleyebilirim ama kurulacak yeni devletin eskisinden bir farkı olmayacağını da herkesin bilmesi gerekiyor.

DEVLETİN PARA BİRİMİ BİLE YOK

En trajik şeylerden biri de şu an ki devletin bir kendi para birimi yok Türk lirası kullanıyor. Bu durum bile devletin varlığının ne kadar sıkıntıda olduğunu gösteriyor. Egemen devlet diyoruz ama kendi para birimimiz yok. Kendimizin yönettiği bir merkez bankası bile yok. Başındaki adamı biz atayamıyoruz Türkiye’den geliyor. Hepsini bir yana bıraktım KKTC’yi Türkiye’den başka tanıyan yok.

KIBRIS TÜRK DEVLETİ ÇÖZÜMCÜ BİR İSİM

Olaya bu açıdan bakanlarda var. Bildiğiniz gibi Kıbrıs Türk devleti ismi ilk kez Annan Planı'nda kullanılmış iki devletten birinin adıydı. Çözümcü bir isim olarak herkesin kulağına hoş gelebilir. Ancak Kıbrıs Türk Devleti ismi kullanılsa bile Rumlar, Kıbrıs Türk Devleti'ni de eşit görmeyecek ve siyasi eşitlik noktasında ayrımcı davranacaklardır.

YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ Mİ BAŞLAYACAK?

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay boş konuşan bir adam değildir. Kıbrıs Türk Devleti ismini kullanmışsa mutlaka bunun altı doludur. Bunun altı dolu olmasına doludur ama henüz kimse çıkıp Kıbrıs Türk Devleti diye değiştiğimizde ne tür menfaatler elde edeceğimizi açıklamamıştır. Zaman zaman yeni bir çözüm sürecinin başlayabileceği dillendirilir hatta Kıbrıs’ta sürpriz gelişmelerin olacağı da iddia edilir. Şu an ki konjonktüre baktığımızda Kıbrıs’ta bir çözüm sürecinin başlaması mümkün değil. Biz iki devletli çözümü savunduğumuz sürece Rum tarafı federal bir çözümü savunduğu sürece Kıbrıs’ta herhangi bir çözüm ortamının oluşması veya görüşmelerin yeniden başlaması söz konusu değil.

Tekrardan isime dönecek olursak adını ne koyarsanız koyun şu an Kıbrıs ikiye bölünmüş, iki devletin ve iki farklı halkın yaşadığı bir coğrafyadır.

BAŞKANLIK SİSTEMİ GELİR Mİ?

Bu da çok tartışılan bir konudur. Hatta bu tartışmalar rahmetli Bülent Ecevit dönemine kadar gider. Küçük bir ülke olmasından dolayı parlamenter sistemden ziyade başkanlık sistemiyle yönetilmesi gerektiği söylenir zaman zaman yazılır çizilir. Tabii nasıl bir başkanlık sisteminden bahsettiğiniz de son derece önemlidir. Örneğin Rum tarafındakine benzer bir başkanlık sistemi KKTC içinde uygun bir rejim şeklidir. Demokrasinin hakim olduğu bir ülke de tek adamlılığa dönüşmeyecek bir başkanlık sisteminin gerçekleşmesi gerekir. Örneğin merhum Denktaş bey dönemi her ne kadar parlamenter bir sistem gibi gözükse de Denktaş beyin doğal bir lider olmasından ötürü yarı başkanlık sistemi ile ülke yönetilmiştir. Denktaş beyin söyledikleri ve geçerliliği adeta parlamentonun üstünde gibiydi.

Sonuç olarak KKTC, Rauf Denktaş’ın kurduğu bir devlet. Denktaş’a ve devlete sıkı sıkıya sarılmış olan siyasilerin Fuat Oktay’ın açıklamasının ardından hemen dönüş yapmaları ve KKTC’nin feshini ve Kıbrıs Türk Devleti’nin kurulmasını istemeleri de ayrıca ilginç bir durumdur.

Devletin adını ne koyarsanız koyun dünyanın Kıbrıs’ın kuzeyine ve Türkiye’ye bakışı değişmediği sürece mevcut yapıda da hiçbir şey değişmeyecektir. Hatta biz iki ayrı devleti Rumlar da Federal Kıbrıs’ı savundukları sürece Kıbrıs’ta olası çözüm adı altında hiçbir hareketliliğin yaşanmayacağı da bir gerçektir.

Ha unutmadan Kıbrıs Türk Devleti kurulur ve Pakistan, Azerbaycan gibi ülkeler yeni devleti tanırsa iş o zaman değişir. Burada önemli olan yeni devletle yeni şeylerin olmasıdır.  

****************

Günün Sözü

Bir gün ayrıldık ve sevilmekten eskimiş bir renk gibi hissettim kendimi.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları