Kıbrıs konusu ihtiyarladı...

Yayın Tarihi: 24/02/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar dün yeni Rum lider Nikos Hristodulidis ile bir araya geldi. Gayriresmi bir görüşmeydi. Hatta adına kibarca buluşma denildi. Yapılan açıklamalardan çok kapsamlı bir görüşme olmadığını ve gerçekten bir tanışma görüşmesi olduğunu anlıyoruz. Taraflar birbirlerine sağlık, kriminal olaylar ve olası bir deprem halinde dayanışma içinde olmak adına sözleştiler bir nevi. Cumhurbaşkanı Tatar’ın açıklamalarına baktığımızda Kıbrıs müzakerelerinin ne şartlarda başlayabileceğini Nikos Hristodulidis’e anlattığını da anlıyoruz. Tabii Tatar’ın ortaya koyduğu yeni Kıbrıs politikasına Nikos Hristodulidis’in ne cevap verdiğini bilmiyoruz. Artık onu da Rum basınından öğreneceğiz.

HRİSTODULİDİS KÖTÜ POLİSTİ

UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu dün konuğumdu. İki liderin görüşmesinden ne beklediğini kendisine sordum. Hasipoğlu müzakereci olduğu dönemlerde Nikos Hristodulidis’in kötü polis seçimi az bir farkla kaybeden Mavroyannis’in ise iyi polisi oynadığını anlattı bana. Hatta Crans Montana zirvesinde Nikos Hristodulidis’in daha etkili olduğunu ve masanın dağılmasında etkin rolü olduğunu söyledi.

HRİSTODULİS ÜNİTER DEVLETİ SAVUNUYOR

Kıbrıs’ın gerçekleri var. Bu gerçekler ilginç bir hal almış durumda. Nikos Hristodulidis’in federasyondan ziyade Üniter devleti savunduğunu söyleyebiliriz. Federasyon bildiğiniz gibi bir Türk tezi. Rumlar federal bir çözüme sarılmış durumda. Tabii Rumların Federal çözümden anladığı ile bizim federal çözümden anladığımız olgular aynı şeyler değil. Özellikle Crans Montana zirvesinden sonra federal çözüme dayalı bir çözüm şeklinin Türk tarafınca kabul edilmediğini ve eşit egemen iki devlet temelinde bir müzakere sürecine geçildiğini biliyoruz. Rum tarafı federasyon derken Türk tarafı da bunu kabul etmezken Kıbrıs müzakerelerinin başlaması söz konusu değil. Kıbrıs müzakerelerinde Papadopulos tarzı bir sürece sürüklenilebilir. Papadopulos çok katı bir görüşmeciydi ve adeta Kıbrıs konusunu Papadopulos ile müzakere etmek çok zordu. Yeni dönemde üniter devlet mantığı taşıyan Hristodulidis ile ne kadar verimli bir görüşme süreci olacak bunu da bekleyip göreceğiz.

KIBRIS KONUSU İHTİYARLADI

Yaklaşık 50 yıl Kıbrıs’ta federasyon görüşüldü ve bir sonuç alınamadı. Federasyondan Rum tarafı da vazgeçse ve Türk tarafının istediği görüş zeminine gelse Kıbrıs konusunda yine bir ilerleme olmaz. Rumların istedikleri gayet açıktır. Rumlar siyasi eşitliği paylaşmak istemiyor, sıfır asker sıfır garanti üzerinde duruyorlar. Masanın üzerinde bunlar varken nasıl olacak da Kıbrıs’ta bir çözüm ortamı oluşsun. Bu nedenle Kıbrıs konusu artık ihtiyarlamıştır, çökmüştür, çözülemez hale gelmiştir, çözülemez halden de ziyade çözülmesi için görüşülemez hale gelmiştir. Görüşemediğiniz konuyu çözemezsiniz de. Şu an Kıbrıs sorunu taraflarca görüşülemez durumdadır. Bu nedenle Kıbrıs konusu ihtiyarlamış ve umut vadetmeyen bir konu haline dönmüştür.

CRANS MONTANA’DA ÇÖZÜLSE ÇÖZÜLÜRDÜ

Gerçekten de Crans Montana zirvesi Kıbrıs sorunun çözülebileceği en iyi zirveydi. Türk tarafı birçok konuda taviz dahi vermişti. Garantiler olsun askerin azaltılması olsun hep bunlar kademeli olarak yapılacaktı. Gelin görün ki bu olmadı. Dönemin Yunanistan Başbakanı Çipras bile Crans Montana zirvesini destekliyordu: Nikos Anastasides, Çipras’ın hükümet ortağı olan Kociyas ile iş birliği yapmış ve Kociyas, Çipras’ı hükümeti bozmakla tehdit etmişti. İki çözüm düşmanı Anastasiadis ile Kociyas iş birliği yapmıştı. Kıbrıs sorunu çözülseydi Crans Montana’da çözülürdü. Madem ki orada çözülmedi artık çözülmesi son derece zordur. Örneğin Türk tarafı tekrardan federasyonu görüşmeye hazır bile olsa tarafların federasyondan anladıkları ve bekledikleri şeyler aynı şeyler değildir.

Çözüm Rumların uzlaşmazlığından dolayı mümkün değildir. Bu nedenle yeni dönemde Hristodulidis ile Tatar görüşecek herhangi bir şey bulamayacaklardır. Kıbrıs konusu için ölü ve sessiz bir dönem olacaktır. Bu nedenle yazının başlığını Kıbrıs Konusu artık ihtiyarlamıştır diye attım.

********************

Günün Sözü

“Bugünkü aklımız olsaydı Rumları AB’ye almazdık.”

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları