Ne okul ne hastane var…

Yayın Tarihi: 13/03/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Namık Kemal Lisesi’ne çadırlar kuruldu. Elbette ki geçici bir çözüm. Bu hafta boyunca yağmur bekleniyor. O çocuklar yağmur yağarken nasıl eğitim alacaklar bu da ayrı bir soru işareti. Henüz okulların hasar tespitleriyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan okulların tadil edilmesi öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değil ve ciddi zaman gerektiriyor. Okulların sağlamlaştırılması için ciddi bir inşaata girilmesi lazım. Bunun içinde yaz tatilinin gelmesi ve okulların kapalı olması gerekiyor. Belki deprem yarın sabah olmayacak ama ne zaman olacağını da bilmiyoruz en büyük sıkıntı da bu.

Her ilçenin yeni okullara ihtiyacı var. Okul tamiratları için harcanacak paranın da deprem bütçesinde olmadığını biliyoruz. Geçtiğimiz hafta Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu konuğumdu. Toplanacak ya da toplanması planlanan paranın bu işlere yetmeyeceğini bizzat kendisi açıkladı.

Hükümete çok görevler düşüyor. Yazdık söyledik anlattık. Hükümetin zengin iş insanları ile ivedilikle görüşme yapması ve birçok zenginin okul yapılması için kaynak ayırmasını sağlaması gerekiyor. Ülkemiz adeta kumar cenneti ve beş yıldızlı otellerin çok ciddi gelir kaynakları var. Beş yıldızlı otellerin sahipleri yeni birer okul yapması için cesaretlendirilmeli. Altı ilçemiz var. Her ilçeye bir ilkokul, bir orta okul, bir de lise yapımı sağlanabilir. Bu çok zor değil, zor olmamalı. Örneğin Tüfekçi ailesi bir okul yapmak için kolları sıvamış durumda tebrik ediyoruz. Çok duyarlı bir davranış. İskele bölgesine yüzlerce konut yapmış zengin iş insanları yeni okullar yapmak için kollarını sıvamalı. Burada hükümete çok ciddi görevler düşüyor. Hükümet bu insanları teşvik etmeli.

Zengin iş insanları yeni birer okul yaptırarak hem zorda olan kaynak sıkıntılarının aşılmasına yardımcı olabilirler hem de isimlerini yaşatabilirler.

Maaş kesintileriyle çözülebilecek bir meseleden bahsetmiyoruz. Yapılacak maaş kesintilerinden toplanacak para ile ancak sivil savunma ve itfaiye gibi olası bir depremde müdahale etmesi gereken kurumlar desteklenebilir. Yoksa toplanacak paralarla okul tadilatı yapmak neredeyse imkansız ve yetersizdir.

TÜRKİYE’DEN DESTEK TALEP EDİLMELİ

Başbakan Ünal Üstel, Salı günü Türkiye’ye bazı görüşmeler yapmak için gidecek. Umarım oradan bir okul müjdesi ile döner. Türkiye’den kaynak olarak olmasa bile yeni okulların yapılması için yardım talep edilmeli. İnşaatına ara vermeden bir külliye varken çocukların çadırlarda eğitim görmesi utanç duyulacak bir durumdur. Düşünün ki Türkiye Cumhuriyeti yeni bir cumhurbaşkanlığı yerleşkesi ve yeni bir meclis yapıyor ve bu inşaatların durmayacağı da açıklandı. Bunlar yapılırken yeni okulların da yapılması buna eklenmeli ve toplumun öfkesi alınmalıdır. Aksi takdirde bir taraftan çocuklar çadırlarda eğitim alırken siz öte yandan külliye yaparsanız kimse bunu içine sindiremez dahası bu devletin büyük bir ayıbı olur.

Öyle inanıyorum ki hükümet Türkiye’den yeni okul yapımı için yardım talep ederse Türkiye böyle bir projeye sıcak bakar ve gereken yardımı da yapar.

HASTANE YAPILMASI LAZIM

Lefkoşa hastanesi hayal oldu kaldı. Kaç yıldır Lefkoşa’ya yeni bir hastane yapılacağını duyuyoruz. Bunun için herhangi bir adım atılmış değil. Mevcut Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin durumu belli. Sağlam olmadığı söyleniyor. Olası bir deprem durumunda özellikle hastanelerin ayakta kalması lazım. Mevcut hastanenin çok da sağlam olmadığını ve çok eski olduğunu biliyoruz. Bu nedenle artık yeni hastane yapımının da başlaması gerekiyor.

Okulunuz yok, hastaneniz yok ama külliyeniz var. Bu toplum vicdanında kabul görmeyecek bir durumdur. Yeni hastanenin başlaması ve yeni okul inşaatlarının başlaması halinde hak yerini bulacaktır. Hükümete bunları başarmak için çok ama çok iş düşüyor.

***************

Günün Sözü

Çünkü hayat, birinin tüm kalbiyle senin yanında olduğunu bildiğinde güzelleşiyor.

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları