Yoklar ülkesi KKTC…

Yayın Tarihi: 04/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Düşünsenize öyle bir ülke de yaşıyorsunuz en pahalı elektriği kullanmanıza rağmen elektrik yok. En pahalı internet kullanıyorsunuz ama telefonunuzda 3G’ler çalışmıyor, yüksek seyrüsefer ödüyorsunuz ama düzgün yolunuz yok, en pahalı ilacı satın alıyorsunuz çoğu zaman birçok kritik ilaçlar bulunamıyor. Devlet sizden sigorta parası kesiyor ancak hastanelerinde bakınamıyorsunuz. Her şeyin en pahalısını ödüyorsunuz ancak yok. Adeta yokluklar ülkesi KKTC. Nasıl düzelir diye kendi kendime soruyorum. Cevap net düzelmez. Çünkü bu sorunlar UBP koalisyonu da başta olsa CTP koalisyonu da başta olsa değişmiyor.

Dün elektrik kesintileri vardı. Kıb-Tek tuhaf bir açıklama yaptı: “Arıza yok sabotaj var” denildi. Birileri Rum tarafından alınan elektrik frekansına girerek sabotaj yaptı. Her ne demek istedilerse anlamadık. Sonuç olarak elektrikler kesildi ve ülkenin dört bir yanında elektriksiz kaldık. Sonra geri geldi öğleden sonra yine kesildi bazı bölgelerde. Ben bu yazıyı öğleden sonra kaleme alıyorum muhtemelen gece de kesilecek. EL-SEN’in eylemine istinaden bu kesintilerin olması son derece tuhaf. Çünkü arıza olursa müdahale etmeyeceklerini açıkladılar.

Düşünün 21. yüzyıl tarih olmuş 2023 bir ülkenin kaderi bu kadar mı kötü olur. Çocukken elektrik kesintilerinden dolayı ders çalışamazdık. DP-CTP hükümetleri zamanı. Yakıt yok varsa da gemi fırtınadan limana yaklaşamaz ve daha neler. Yıllar geçti üstünden UBP koalisyonu sabotaj oldu elektrik yine yok. Belki birçoğumuz farkında değiliz ama Solunum cihazına bağlı yaşayan yüzlerce insan var bu ülkede. Elektrik kesintisi bu insanların nefes alamaması demek. Takdir edersiniz elektrik kesildi mi hayat durdu demektir. Ne bankalar çalışır ne trafik ışıkları ne devlet daireleri; her şey durdu demektir.

Aksa ile sözleşmenin uzatılması meselesi. EL-SEN’in eylemini destekliyorum ama biliyorum onlarda biliyorlar boşuna eylem yapıyorlar bu sözleşme uzatılacak. Aksa’ya söylenen her türlü hak tanınacak. Aksa’nın torpili büyük yerden. Teknecik de 400 megavatlık elektrik üretecek güç olsa dahi bu sözleşme uzatılacak. Görmüyor musunuz Kıb-Tek’in Aksa’ya olan borcunu yine maliye üstlendi. Boşuna bu çaba. Aksa korunacak ve yaşatılacak. Bizim memleketin değişmeyen bazı kuralları vardır. CTP bir yandan bağırıyor ama CTP de iktidarda olsa inanın benzerini yapardı. Neden? Çünkü Teknecik yeteri kadar güçlendirilmedi, yeteri kadar jeneratörü, santrali yok. Arıza olduğu an ülke elektriksiz kalmaya ya da Aksa gibi bir şirketten elektrik almaya mahkum.

Ne oldu dün elektrikler kesildi. Telefonlar çalışmadı. Telefonun internetinden herhangi bir sayfaya girmek dahi mümkün olmadı. Anında internet etkilendi. Sokaklarda trafik lambaları çalışmadı trafik aksadı ve yığılmalar oldu.

Bu memleketin kaderi elektrik kesintileri. Kesilecek ve başınıza her şeyin gelme ihtimali var bu kesintiden sonra.

Yolları hiç konuşmuyorum bile. Her yıl milyonlarca lira toplanıyor seyrüseferlerden; yol var mı? Yok.

Aracınızı düzgün tümseksiz çukursuz bir yolda sürme şansınız var mı? Yok. Ama her yıl yüksek rakamlardan seyrüseferi devlet almasını biliyor. Sigortalara ödediğimiz paralar. Adeta her yıl sigorta geldiği zaman sigortalarla pazarlık yapıyoruz daha düşükten çıkarmak için. Özellikle seyrüseferlere bu yıl iki katı ödeyeceğiz. Nereye gidecek bu paralar? Elbette ki memur maaşlarının ödenmesine gidecek. Devletin 9 milyar bütçe açığı var. Nereden bulup nasıl ödeyecek. İşte bu anlattığım şekilde yapacaklar. Bir yandan hayat pahalılığı veriliyor, maaşlar artıyor ama hükümet bu paraları çıkarabilmek için pek çok kaleme zam yapıyor. Beğenirseniz beğenmezseniz kimse size zorla bu ülke de tutmuyor. Dilediğiniz ülke de yaşayabilirsiniz.

Yazık dostlarım çok yazık. Paramızla rezil olduğumuz bir ülkedir KKTC.

**************

Günün Sözü

Kadının aşka bakışı; 'bir sen, bir ben, bir de bebek'ken, erkeklerde bu durum; 'bir sen, bir ben, bir de yedek'tir.

Aziz Nesin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Asim Mentes10/04/23 15:34
İstenen buranın yerli ve eğitimli ayrıca da yurtsever insanlarını kovmak değil midir ?

Diğer Gökhan ALTINER yazıları