Meclis fena karışacak…

Yayın Tarihi: 06/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Meclis önünde bugün El-Sen’in bir eylemi var bu eyleme diğer sendikalarda destek verecek diye duydum. Oldukça kalabalık bir eylem gerçekleşmesi planlanıyor. Meclis’e sevk edilen Kamu İhale Yasa Tasarısı’nın oylaması bugün Meclis’te gerçekleşecek. Hükümet parmak çoğunluğuyla bu yasayı geçirmeyi planlıyor. Normal şartlarda Aksa’nın sözleşmesinin yenilenmesine yaklaşık bir yıl var. Bildiğim kadarıyla Mart 2024 tarihinde sözleşme uzatılacak. Geçtiğimiz gün Başbakan Ünal Üstel bir açıklama yaptı ve Türkiye’den kablo ile elektrik getirileceğini açıkladı. Bu kolay bir iş değil zira sistemin enterkonnekte olması gerekiyor. Yalnızca konnekte bir sistem olursa bu sadece Türkiye’den elektrik satın almaya girer; halbuki elektrik fazlasının da sisteme geri verilebilmesi lazım. Umarım Başbakanın bu söyledikleri gerçek olur ancak kolay bir iş değil bunu yeri gelmişken söylemek lazım. Bunun dışında güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanılacağı da eklendi açıklamaya. Bildiğiniz gibi güneş enerjisinde bir kota var kotanın da ötesinde şu an sistem güneş enerjisinden sağlanacak fazla akımı da almaya müsait değil. Demem o ki Başbakanın açıkladıkları önemli ve yerinde açıklamalar ama sistemin buna hazırlanması ve uygun hale getirilmesi lazım.

Öte yandan Kıb-Tek’e yatırım yapılması gerekiyor. Kıb-Tek şu an ki kapasitesiyle tek başına yeterli olmuyor. KKTC’nin pik seviyesi yaklaşık 380 kilowatt. Teknecik bunu tek başına yapamıyor. Aksa’nın katkısı hatta zaman zaman Rum tarafından hayli pahalıya alınan elektrik de var.

ÜÇ SENE YETER

Sendikanın önerisi açık. Aksa ile sözleşmenin 15 yıllığına değil üç yıllığına uzatılmasını ve bu üç yıl içerisinde Kıb-Tek’in tek başına yetebilecek bir seviyeye getirilmesi Aksa’ya yıllık ödenecek tutar ise hayli kabarık. Ben 28 milyon diye duymuştum ama dün CTP Milletvekili Ürün Solyalı 30 milyon dolardan bahsetti. Aksa’ya ödenecek bu parayla Kıb-Tek’e lazım olan yatırımlar yapılır. Ancak gelin görün ki her ne kadar Kıb-Tek artıda olsa dahi Başbakana göre Kıb-Tek yatırım yapacak bir pozisyonda değil. Elbette ki bu yatırımları devletin üstlenmesi gerekiyor. Nasıl ki hükümet Kıb-Tek’in Aksa’ya olan borcunu üstlendiyse aynı şekilde Kıb-Tek’e de yapılacak yatırımı yine hükümet üstelenebilir.

AKSA İLE BU İŞLER YÜRÜTEMEZ

Aksa’ya herkesin karşı olmasının haklı sebepleri var. Düşünün bir alım garantili bir enerji alıyorsunuz. Çoğu zaman Kıb-Tek kendi santrallerini durduruyor ve Aksa’dan elektrik alıyor. Bu alınan elektriğin üretim fiyatı yüksek. Hem pahalı elektrik alacaksınız hem de ihtiyacını olmadığı zamanlarda da elektrik alacaksınız ve bu alıma yıllarca mahkum olacaksınız. Öyle bir borç birikiyor ki bunu Kıb-Tek ödeyeceği yere hükümet üstleniyor bu ödemeleri. Halbuki Aksa’ya mahkum olmak yerine doğru yatırımlar Kıb-Tek’e yapılsa Aksa gibi bir kuruma ihtiyaç kalmayacak. Kıb-Tek’i güçlendirmek yerine Aksa’ya milyonlarca para ödeniyor. Kimse size bir günde Kıb-Tek’i güçlendirin demiyor ancak her yıl jeneratör alımları yapılsa ve Teknecik güçlendirilse iki üç sene zarfında dışa bağımlılığı sona erecek. Şu an Aksa’ya muhtaç olabiliriz ama ilelebet muhtaç kalacağız anlamı taşımıyor. Daha önce de yazdım Aksa’nın arkasındaki güç AK Parti hükümeti; bu nedenle hükümet ister beğensin ister beğenmesin Aksa ile sözleşmesini uzatmak zorunda. Şu an Aksa’ya da ihtiyaç olmasından ötürü Kamu İhale Yasası da geçecek 15 yıllık bu uzatma yapılacak; Ankara hükümeti ile olan ilişkiler bunu zorunlu kılıyor. Aksa ile bu nikah tazelenecek. Tazelenmemesi gerekiyor. Tazelense bile kısa süreli yapılması gerekiyor ve Kıb-Tek’in güçlendirilmesi gerekiyor ama gelin görün ki bu olmayacak.

Bugün geniş çaplı bir eylem olacak ve muhalefet saat dörde kadar kürsü işgali yapacak saat dörtte de yazıcılar iş bırakacak ve meclis ertelenecek. Plan en azından böyle.

Bekleyip göreceğiz bakalım bugün neler olacak.

****************

Günün Sözü

Özlemin azı çoğu olmaz, ağırdır işte.

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları