Bu kazık yenmez…

Yayın Tarihi: 07/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Aksa için geçirilmeye çalışılan yasa memleketi ayağa kaldırdı. Başta El-Sen olmak üzere CTP ve sivil toplum örgütleri dün Meclis önünde eylem yaptı. Eylemlerinde sonuna kadar haklılar. Aksa’yı doğrudan bağlayan bir yasa tasarısı Meclise getirildi hükümet tarafından. Aksa’nın henüz sözleşmesi bitmemesine karşın Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla Aksa’ya zemin hazırlanıyor. Başbakan her ne kadar farklı bir açıklama da bulunsa da bu yasa tasarısının Aksa’nın lehine hazırlandığını biliyoruz.

Buradaki asıl problem Aksa’nın sözleşmesinin dolmasının ardından 15 yıl daha uzatmak. Dünkü yazımda da yazdım Aksa’nın sözleşmesi gelecek yıl bittiğinde sadece üç yıllığına uzatılarak Kıb-Tek Aksa sonrasına hazırlanabilir. Kıb-Tek’e doğru yatırımlar yapılırsa Aksa’ya muhtaciyet ortadan kalkacaktır. Burada asıl sorun Kıb-Tek’e gerekli yatırımları yapmak yerine hazırda bulunan Aksa’nın enerji potansiyelinin ısrarla kullanılmak istenmesidir.

KIB-TEK’E YATIRIM YAPILMADI

Buradaki en önemli sorunlardan bir tanesi de yıllarca Kıb-Tek’e gerekli yatırımların yapılmaması. Aksa’nın sözleşmesi bitene kadar istenilse Kıb-Tek güçlendirilebilirdi. Bunun yerine Aksa’dan alım garantili oldukça pahalıya elektrik satın almada ısrar edildi. Kıb-Tek’e yatırım yapılmayarak Aksa’ya muhtaç olunması sağlanmış oldu. Aksa’nın sağladığı enerji miktarı belli. Çok rahat Aksa’ya ödenecek paralarla ki bu paranın yıllık 30 milyon dolar olduğu söyleniyor Kıb-Tek güçlendirilebilirdi. Bu tercih edilmedi. Nasıl ki Aksa’nın borcunu hükümet üstleniyor, Kıb-Tek’e yatırımlar da hükümet tarafından üstlenilebilir ve Kıb-Tek güçlendirilebilirdi. Yumurta kapıya dayanınca enerji açığını kimden sağlayacağız deniliyor.

15 MAYIS SONRASI

Bir başka iddia da Türkiye’deki seçimler. Türkiye de olası bir hükümet değişikliği riski öncesinde ilgili yasa ile Aksa’nın KKTC’deki varlığı perçinlenmek isteniyor. Bu kadar fahiş ücretlere halen Aksa’dan alım garantili enerji almaya devam etmek hiçbir ekonomik akla uymuyor ancak Hükümet bunda ısrar ediyor. Aksa’nın arkasındaki asıl gücün AK Parti Hükümeti olduğunu ve Aksa’ya bu topraklarda sahip çıkılması ve ömrünün uzatılması için bu hükümete bir görev biçildiği de söyleniyor.

HÜKÜMETİN PARMAK ÇOĞUNLUĞU VAR

Yapılan tüm itirazlara ve eylemlere rağmen bu yasanın Meclis Genel Kurulu’ndan geçeceğini biliyoruz. Çünkü hükümetin parmak çoğunluğu var. Bu yasanın zorla geçmesine rağmen ilerleyen süreçte KKTC ekonomisine büyük külfetler getireceğini hepimiz biliyoruz. Kıb-Tek’i güçlendirmek yerine hazırda bekleyen bir enerji şirketi olan ancak oldukça pahalıya elektrik satan Aksa’ya muhtaçlığın devamını sağlamak hiçbir vatan sevgisine sığmayacağı gibi ülkeyi de geriye götürecektir. Bu yılı da hesaba katarsak Aksa’nın varlığının dört yıl daha uzatılacağı ve sonrasında 15 yıllık uzatmanın yapılacağını hepimiz biliyoruz. İşin Türkçesi emir büyük yerden geldiği için hükümet de bu gelen emire uymayı tercih ediyor.

Enterkonnekte sisteme geçilmekten bahsediliyor. Eğer bu önümüzdeki süreçte gerçek olacaksa o zaman Aksa’ya hiç gerek kalmayacaktır. Böyle bir şeyin şu an için mümkün olmadığını ve olmayacağını hükümette bildiği için Aksa’yı koruma altına alacak yasa tasarısını meclisten geçirmek istiyor. Demek ki gerek enterkonnekte istemi olsun gerek güneş enerjisi gerekse rüzgar enerjisi olsun bunların hiçbirini kısa vadede hükümetin yapma niyeti yok. Hükümet her açıklamasında yapmak istediğiyle çelişiyor. Buradan anlıyorsunuz ki buradaki tek amaç Aksa’nın varlığını koruma ve garanti altına almaktır. Gelin görün ki Aksa bu ülkenin ekonomisinde sürdürülebilir bir noktada değildir. Gerek Aksa’dan gerekse Güney Kıbrıs’tan üç katına elektrik almak buna muhtaç olmak artık kabul edilebilecek bir şey değildir. Bu nedenle Aksa ile sözleşmeyi uzatmak yerine, ihalesiz yasayla Aksa’yı koruma altına almak yerine Kıb-Tek’in güçlendirilmesi ve Kıb-Tek’e yatırım yapılmasıdır gerekli olan.

Ne yazık ki bu yanlış göz göre göre yapılacak ve uzun bir süre daha Aksa üzerinden bu halkın geleceği çalınacaktır.

*******************

Günün Sözü

Bekliyorum! Öyle bir havada gel ki, vazgeçmek mümkün olmasın.

Orhan Veli

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları