Kıbrıslı Türk gençler artık misafir oldu...

Yayın Tarihi: 10/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Aksa’nın varlığını koruma altına alan yasa bugün yine Meclis gündemine gelecek. Cuma günü ‘Tek Manşet’in telefon konuğu olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı bu yasadan kesinlikle geri adım atmayacaklarını ve yasayı geçireceklerini söyledi ve ekledi “Aksa’ya şartlarımız olacak, 2030 yılında yakıt türü değişecek biz neden 2030 yılında değişecek yakıt türüne rağmen yatırım yapalım. Bu yatırımı Aksa’ya yaptırırım süresi de dolunca gitsin Güney Afrika’daki bir yere yatırımını yapsın. Özellikle yaz ayları geldiğinde ortaya çıkacak enerji açığını Aksa olmazsa nasıl karşılaşacağız” dedi.  

Velhasıl ülkenin gündemi söz konusu yasa. Hepimiz biliyoruz ki bu yasa Aksa için yapılıyor. Arkasında yatan asıl gerekçe ise 14 Mayıs’ta gerçekleşecek Türkiye seçimleri. Yoksa bu kadar alel acele bu yasa geçirilmeye çalışılmazdı. Sonuç olarak istenildiği kadar eylem konulsun Aksa yasası meclisten geçecek ve ihalesiz alım onaylanmış olacak. 

Öte yandan da Kamu-İş Sendikası Başkanı Ahmet Serdaroğlu’nun bir açıklaması vardı. Hükümet bu hayat pahalılığını durdurmazsa Asgari Ücret Komisyonu’nun bir daha toplanması gerekecek diye. 

Aşırı pahalıyız. Market alışverişlerini göğüsleyebilmek artık mümkün değil. Gelin görün ki söz konusu hayat pahalılığını durdurmak ve aşağı çekmek için hükümetin hiçbir vizyon ve politikası yok. Sözüm ona Hal Yasası geçti ama çalıştığını görmedik.  

Gençler ailelerinin yardımı olmaksızın geçinemiyorlar. Öyle bir döneme geldik ki bir genç babasının annesinin öldüğüne değil maaşının kesildiğine üzülecek. Emekli olan aileler devletten ay sonu aldıkları maaşlarla çocuklarının geçinmelerine yardımcı oluyorlar. Aksi takdirde asgari ücrete çalışan binlerce gencin geçinmesi ne yazık ki mümkün değil. Bunu borçsuz gençler için söylüyoruz bir de borcu olan binlerce genci hesaba katarsak gençlerin geçinmesi kesinlikle mümkün değil. 

Artık nitelikli iş gücü de bulamıyoruz. Kıbrıslı Türk gençlerin hatırı sayılır bir kesimi Rum tarafında çalışıyor. Rum tarafından aldıkları asgari ücretle KKTC’de daha rahat bir hayat kurmaya çalışıyor. Öte yandan Türk çalışanlar ise kendi ülkelerine dönmeye çoktan başladılar. Memleket iş gücü açısından üçüncü dünya işçilerinin eline kaldı. İnşaatlarda çalıştırmak için bahçe temizliğinde kullanmak için hep üçüncü dünya ülkesi insanları kullanıyoruz. Kafeler barlar restoranlar hep üçüncü dünya ülkesi insanlarla dolmuş durumda. 

Bir de okumak için yüksek tahsil için yabancı ülkelere giden gençlerimiz var. Hiçbiri kesinlikle dönmeyi düşünmüyor. Bir bir kaçan gençlerimiz kendi ülkelerinde bir gelecek görmedikleri için geri dönmeyi kesinlikle düşünmüyorlar. 

Yabancı ülkelere adımını attıktan sonra kendilerine oralarda yaşam kurmaya çalışıyorlar. Aşırı pahalı olan bir ülke, bu pahalılığın düşürülmesi için hiçbir şey yapmayan bir hükümet ve dışarı bağımlı ve dışarının sözünü dinleyen bir ülke politikası ile kimse KKTC’de yaşamak dahi istemiyor. 

Bu ülke de kimse yaşantısından memnun değil. Ülkenin gündemine bir bakar mısınız maaşlardan yapılacak kesintilerle yaratılmaya çalışılan bütçeler, mevduat faizlerinden yapılacak kesintiler, kendi kendine yetmeyen ülke ekonomisi, elektrik sorunuyla peşkeş çekilme çalışılan ülke kaynakları, rüşvet dedikoduları KKTC’yi iyiden iyiye yaşanmaz bir hale getirdi. 

Kim böyle bir ülke de gelecek kurmak ister ki. 

İşte bu ve buna benzer birçok nedenden dolayı gençler kendi ülkelerini anavatanlarını terk ediyorlar ve yabancı ülkelere yerleşiyorlar. 

Devletin bu devleti yönetenlerin kendi gençlerini bu ülkede tutabilmek için yeni politikalar üretmesi gerekiyor. Gelin görün ki hükümetin bu konularla ilgili hiçbir politikası yok. Açıklamalara bakıyorsunuz klişe açıklamalar. Her açıklamada Türkiye’ye düzülen övgüler ama kimse bu ülkenin geleceği ne olacak bunu konuşmuyor. 

Kaybolup giden bir ülke geleceğinden bahsediyoruz. Kıbrıslı Türkler artık misafir oldu, kendi ülkelerinde yabancılaştılar ve aitlik duygusunu kaybettiler. Bu çocuklara devletin sahip çıkması gerekiyor. Tabii kısır döngü içinde olan gündemlerinden çıkabilirse hükümet.. 

***** 

Günün Sözü 

"Gitmek istiyorsa bırakacaksın gitsin… Aklı seninle olmayanın bedeni yanında olsun ister misin?" 

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Asim Mentes10/04/23 15:36
İstenen bu gençleri kovmak değil midir ? Böylece onların yerine koyun kıvamında 'vatandas' lar getirilecek !

Diğer Gökhan ALTINER yazıları