Büyük lokma ye büyük laf söyleme…

Yayın Tarihi: 11/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Meclis’te Kamu İhalesi Değişiklik Yasası görüşüle dursun yakında elektrik kesintileri de başlayacak. Hükümet kafasına koydu bir kere bu yasa geçecek. Şu an için sadece süre uzatılıyor. CTP milletvekilleri kürsüye çıkarak konuşma yapıyorlar. CTP’nin söylemleri pek muhalefete yakışan sözler değil. Onlar dahi açıkça biz hükümete gelirsek iptal edeceğiz demiyorlar. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yaptığı konuşmada, “Bu sözleşme enerji planlamamıza engel olacaksa fesh edeceğiz” diyebildi. Bu kadarla yetindi. Hükümete biz geldiğimizde fesh edeceğiz diyemedi. Tabii Aksa meselesi bugünün bir sorunu değil. Yıllarca CTP hükümetleri döneminde de bu konular gündeme geldi ve CTP Aksa ile yapılan sözleşmeyi fesh etmedi. Yarın hükümete gelseler yine fesh etmezler. Ortada ciddi bir enerji açığı var bu açık Aksa tarafından karşılanıyor. Aksa’nın sözleşmesini fesh etmek demek ya karanlıkta kalacaksınız demektir ya da üç katı fiyatına Rum tarafından satın alacaksınız anlamına geliyor. Bu nedenle CTP’nin bu bağlamda yaptığı muhalefet yeteri kadar inandırıcı değildir. Burada önemli olan Kıb-Tek’e gerekli yatırımların yapılmasıdır. 2030 yılında mevcut yakıtla yani fuel oil kullanılmayacak. Bu yatırımı Aksa’ya yaptıracağız diyor Erhan Arıklı eski bir enerji bakanı olarak. Peki Kıb-Tek de hali hazırda bulunan ve fuel oille çalışan jeneratörleri ve santralleri ne yapacağız diye adama sorarlar.

Demem o ki ne hükümet kanadının ne de muhalefetin Kıb-Tek konusunda ve Aksa konusunda yeterli politikaları yok. Kimse demiyor biz Kıb-Tek’i 2030 yıl sonrasına hazırlayacağız. 2030 yılında yani yaklaşık 5-6 yıl sonra Türkiye’den kablo ile elektrik getireceğizin arkasına saklanıyorlar. Yapılan değerlendirmelerde Türkiye’den kablo ile elektrik almanın da ekonomik açıdan karlı olmadığı ve daha pahalıya geleceğini geçtiğimiz gün benim programda CTP Milletvekili Salahi Şahiner rakamlar vererek anlattı.

Sonuç olarak kimse Aksa’nın sözleşmesini iptal edeceğiz ve Kıb-Tek’e yatırım yapacağız diyemiyor.

Kaç kez yazdık yine yazmakta fayda var. Aksa’nın sözleşmesi tek taraflı olarak üç yıl uzatılabilir bir de bitmesine hazır olan süre yani bir yıl var etti size dört yıl. Nasıl ki hükümet Kıb-Tek’in Aksa’ya olan borcunu üstlendi; pek ala bu dört yıllık sürede Kıb-Tek’e gerekli yatırımlar yapılarak Kıb-Tek’in ülke geneline yetebilecek enerji açığını kapatabilirler ve dört yıl sonra Aksa’dan kurtulma şansını yakalamış oluruz.

CTP’nin açıklamalarından anladığımıza göre kendileri de iktidarda olsa Aksa ile sözleşmenin iptaline gitmeyecekler.

Burada asıl sorun önümüzdeki beş yılda hükümetin alternatif enerji politikasında yapmayı vadettiklerini yapıp yapmayacaklarıdır. Bir kere kablo ile elektrik getirilebilmesi için Türkiye ile çalışmalara vakit kaybetmeden başlamak gerekir ki ancak beş yıl sonraya bu mümkün olabilir. Türkiye’nin ise bu işe sıcak bakmadığı ve kablo işini Aksa üzerinden yapın dediğini daha dün Teberrüken Uluçay, canlı yayında anlattı. Yani bir başka deyişle hükümet- Ankara bu kablo ile elektrik getirme meselesini ve enterkonnekte sisteminin kurulmasına sıcak bakmadığını söyleyebiliriz. Diğer alternatif enerji ise artırılması planlanan güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi eksik kalmasın Başbakan Üstel bir de rüzgar enerjisini bu işe ekledi. Tüm bunlar yapılabilir mi açıkçası ben kuşku ile bakıyorum.

Ova bayır ve tüm evlerin güneş panelleriyle donatılması lazım; Almanya örneği var. Yapılabilir mi tabii ki yapılabilir. 8 milyar bütçe açığı olan ve 14 Mayıs seçimlerinden sonra bu açığın daha fazla artması beklenirken hükümet bunu nasıl yapacak ya da nasıl yaptıracak o da ayrı bir konu.

Sonuç olarak herkes Aksa’ya sövüyor ama kimse Aksa’ya sen git kardeşim diyemiyor. Ciddi bir enerji açığı var ve bu açık Aksa tarafından karşılanıyor. Öyle tahmin ediyorum ki Aksa’ya yatırım şartı getirerek yine uzlaşılacak.

Sonuç olarak bir süre elektrik kesintileri ile uğraşacağız, yakında elektrik kesintileri başlayacak. Olan yine halka olacak. Meselenin özeti bu.

*****************

Günün Sözü

Gel sevgilim gel, benim dünyama gel, çok zaman var içimde yerini hazırladım.

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları