Kaç kişi kaldık bunun içinde…

Yayın Tarihi: 13/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Günlerdir devam eden EL-SEN eylemine dün ve önceki gün elektrik kesintileri eşlik etti. Sendikanın açıklamalarına baktığımda Ekonomi ve Enerji Bakanlığıyla yapılan görüşmelerde sanki bir orta yol bulunacak havası var.

Hükümet bu yasayı geri çekmez. Sendikada yasa geri çekilmezse eylemlerinin devam edeceğini açıkladılar. Bakalım ne olacak…

Burada konuşmamız gereken önemli konu aslında şu AKSA meselesi. Memleket AKSA’ya muhtaç. AKSA olmadan enerji açığı kapatılamıyor.

Bir şekilde adaya getirilmiş ve adeta mahkum olmuşuz. Bir tür dışa bağımlılık. İster UBP’si ister CTP’si KIB-TEK’e gerekli yatırımları yapmamız. Koskoca 15 yıl geçti. Her yıl KIB-TEK’e bir jeneratör alınsaydı çoktan bu bağımlılık sona ererdi. Bu yapılmadı. Dahası kötü yönetimler sayesinde KIB-TEK borçtan borca sürüklendi. Ne hükümet bir yatırım yaptı KIB-TEK’e ne KIB-TEK’e kendi kendisine gerekli olan yatırımı yapabildi.

Bu tükenmişliğin çaresizliğin fotoğrafı. Sendika istediği kadar eylem yapsın hükümet AKSA konusunda gerekli olan yasayı geçirecek ve AKSA derin bir nefes alacak. Bu bağımlılık da devam edecek. Öyle beş sene sonra da Türkiye’den kablo ile elektrik falan getirilmeyecek. Türkiye’den kablo ile elektrik bağlanması için bugünden çalışmaların başlaması gerekiyor. Hadi getirelim dediğiniz de olmuyor o iş.

HAVALİMANI MAHKUMİYETİ

Devam edelim havalimanı meselesi. Emrullah Turanlı diye bir adama havalimanını vermişler. Al yap demişler yeni havalimanını. Kaç yıl olmuş daha havalimanı bitecek. 18 Nisan’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bitmemiş bir havalimanının açılışı için ülkemize gelecek. Henüz bitmemiş işte ayan beyan ortada bitmemiş bir havalimanı var karşımızda ve bunun açılışı yapılacak. Yine mahkûmiyet. Türkiye’de birçok firma yurt dışında girdiği havalimanı ihalelerini kazanıp bir yıl da havalimanı yapıyorlar. Sıkar mı öyle 10 sene geçsin de yapılmasın. Tazminatı var cezası var. Gelin görün ki işte devlet var devletçik var. Bizimkisi devletçik olduğu için 10 yıl geçse ve havalimanı bitmese de sorumlu firma herhangi bir tazminat ödemediği gibi hiçbir ceza da almıyor.

Gerek Aksa’nın arkasında gerek Emrullah Turanlı’nın arkasındaki aynı güçler.

EMLAK MAHKUMİYETİ

Her geçen gün Kıbrıslı Türk yatırımcılar dükkan kapatıyor. İş yerleri satılıyor marketler mağazalar kapanıyor. Yerine Türk yatırımcılar geliyor yerleşiyor. Türk yatırımcı gelmesin mi gelsin, gelsin ama Kıbrıslı Türk yatırımcılar da hayatına devam etsin.

Emlak satışlarında da aynı durumdayız. Binlerce daire satılıyor. Kim alıyor bu daireleri? Yabancılar. Kıbrıslı Türklerin ev alması artık hayal. Tanesi 100 bin sterlinden kimse daire alamaz. Yabancılar ekmek alır gibi ev satın alıyor. Koçanlar tapular el değiştiriyor. Birileri aşırı zengin olurken birileri aşırı fakirleşiyor. Devlet daha yeni yeni uyanıyor ve koçan devir paralarını artırıyor. Kıbrıslı Türk gençler artık hiçbir şekilde ev sahibi olamaz. Buradaki asıl önemli konu da şu; yabancılar ev sahibi olurken Kıbrıslı Türkler kendi ülkelerinde ev satın alamaz hale düşüyor.

Alın size bir başka umutsuzluk. Siyasiler nutuk üzerine nutuk sallıyor. Sözüm ona her şey Kıbrıslı Türkler için. Zaten kaç kişi kaldık ki bunun içinde. Hızla azalan bir nüfusa hızla fakirleşen bir nüfus ekleniyor. Kıbrıslı Türkler kendi elektriklerini üretemiyor, kendi havalimanlarına kavuşamıyorlar ve kendi ülkelerinde kendilerine ev alamıyorlar.

Bu iş hepimiz biliyoruz ki artık kontrolden çıktı. Gençlere yazık oluyor hem de çok.

Sonuç olarak biz Kıbrıslı Türkler bu ülke de artık misafir olduk. Bize ait olan hiçbir şey aslında bizim değil. Ev sahibi konumundan çıktık misafir konumuna düştük. Hala nutuk sallıyoruz. Vatandaşın bu nutuklara kulak astığı yok.

Her geçen gün fakirleşiyor ve yalnızlaşıyoruz. Azala azala her anlamda yok oluyoruz.

Aslında bütün mesele bu...

*******************

Günün Sözü

“Yalnızlık insana çok şey öğretirmiş. Ama sen gitme, ben cahil kalayım.”

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları