Bir şey değişmeyecek...

Yayın Tarihi: 14/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan dün konuğumdu. Mecliste geçirilmeye çalışılan ve AKSA yasası olarak bilinen yasayı konuştuk. Yasa’nın hazırlanmasında ve ivedilik istenmesinin perde gerisinde Ankara hükümeti olduğunu ifade etti. Genel algı da bu yönde zaten. Bu nedenle EL-SEN ile hükümet anlaşırlar mı bilemeyiz ama bu yasa geri çekilmeyecek ve Pazartesi günü geçecek.

En azından beklenti bu yönde. Hükümetin ısrarla üzerinde durduğu beş yıl sonrası. Ne olacak beş yıl sonra; sözüm ona hükümete göre kablo ile Türkiye’den kablo ile elektrik gelecek. Bu gerçek olabilir mi evet olabilir ama enterkonnekte olması neredeyse imkansız. İzzet İzcan bunu geniş bir şekilde açıkladı. Bunun tek başına Türkiye’nin oluruyla olmayacağının altını çizdi. 

İzcan “Türkiye ile Kıbrıs arasında kablo döşeseniz bile, enterkonnekte sisteme geçemeyeceğinizi, bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin onayını gerektirdiğini siz de biliyorsunuz” dedi.

Demek ki neymiş kablo ile elektrik tamam ama enterkonnekte hayırmış. Kablo ile elektriğin de gerçekleşmesi için daha bugünden çalışmaya başlamaları gerekiyor. Hemencecik olacak işler değil. Şu an böyle bir ortam böyle bir çalışma var mı iki ülke arasında peki? Hayır yok. Olacak mı artık onu da 14 Mayıs seçimlerinden sonra konuşacağız. Bugüne kadar neden olmadı diye de sormak gerekiyor. Demek ki AK Parti Hükümeti pek bu işe yaklaşmamış olabilir. Hatta iddialara göre Ankara Hükümetinin “siz bu işi AKSA ile çözün “denildiği bile söylendi. Kim söyledi bana bunu peki; CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay. Geçtiğimiz hafta bende konuktu bunu programda söyledi. Türkiye bu kablo işine pek bulaşmak istemiyor dahası kablo ile elektrik eğer enterkonnekte olmayacaksa şimdiden daha pahalıya gelecek.

Sendikalar da zaten KIB-TEK’i özelleştireceksiniz diye boşuna bağırmıyorlar. Sonuç olarak enterkonnekte işi biraz hayal gibi geliyor bana. Yani hükümetin “Biz 2030 yılında kablo ile elektriğe geçeceğiz” demesi belki bir amaç olabilir ama biraz hayali bir amaç gibi gözüküyor.

Peki nedir olacak olan? Olacak olan belli. Söz konusu Kamu İhale (Değişiklik) Yasası meclisten geçecek. AKSA’dan daha fazla yatırım yapması istenecek ve sözleşmeye bu konulacak. Günü geldiğinde AKSA ile varılan mutabakat bir 15 yıl daha uzatılacak ve hiçbir şey değişmeden eskiden olduğu gibi aynısı devam edecek.

Öyle tahmin ediyorum ki olacak olan bu. 2030 yılında fuel oil kullanımı yasaklanacak deniliyor. Öyleyse hükümetin gerçekten bu işe bir çare bulması gerekiyor. İşte bu nedenle amaçlanan Türkiye’den kablo ile elektrik getirmek. Peki KIB-TEK ne olacak diye soruyoruz; diyorlar ki ne olur ne olmaz KIB-TEK de yedek garanti olarak duracak. Peki başka sorular da var; peki AKSA ne olacak? Bu sorunun cevabı yok.

İşte hep bu cevapsız sorulardan dolayı her şey aynısı gibi devam edecek cevabı çıkıyor ortaya. 2030 yılında fuel oil kullanımı yasaklanacak deniliyor. Peki kime gelecek bu yasak? KKTC’yi kimse tanımıyor ki KKTC’ye nasıl uygulanacak? Ya da biz bu yasağa takacak mıyız? Bu yasak gelecekse herkese gelecek. Dünyada fuel oil kullanarak enerji üreten onlarca ülke var. Onlar ne yapacak?

Anlayacağınız uzun ve gerçekçi bir hikâye yok ortada. İşte bu nedenle her şey eskisi gibi devam edecek. Yani biri diyebilir mi şimdi 2030 yılında AKSA’ya gerek kalmayacak? Bunu diyen yok. Bu da demek oluyor ki AKSA ve KIB-TEK ile yolumuza devam edeceğiz. KIB-TEK biraz güçlendirilecek AKSA’nın biraz yatırım yapması istenecek ve kalındığı yerden yoluna devam edecek herkes.

Sözün özü açıklanan onca şey bana biraz hayal gibi geliyor. Bir şey değişmeyecek.

****************

Günün Sözü

“Kimselere anlatamadım. Kendime bile, ola ki ağzımdan kaçırır, bir daha tutamam seni.”

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları