Ercan kimin?

Yayın Tarihi: 18/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Ercan Havalimanı’nın açılamayacağı artık kesinleşti. Uzun zamandır Ercan Havalimanı’nın açılması için tarihler verildi verilmesine ama bir türlü verilen bu tarihlerde açılış mümkün olmadı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, elektrik sorununu bahane göstererek “sabote edildi bu nedenle birkaç gün Ercan’ın açılması gecikebilir” dedi.

Yazdık çizdik; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı henüz bitmemiş bir havalimanının açılışına getirtiyoruz yapmayın dedik. Sesimizi birileri duymuş ki Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açılışa gelmekten vazgeçti. Eğer gerçekten elektrik sorunuysa problem artık El-Sen’in eylemleri de askıya alındığına göre ortada bir elektrik sorunu yok demektir. Yoksa Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, elektriği mi bahane gösterdi. Yani işin aslı Emrullah Turanlı’nın havalimanını gerçekten bitirmemiş mi oluşuydu. Bakan Arıklı daha samimi bir açıklama yapmalı ve havalimanı hazır değil demelidir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan belki de hiçbir zaman Ercan’ın açılışına gelmeyecek. Gelinen son noktada da Ercan’ın bitmemiş olduğunu artık tescillemiş oldu birileri. Emrullah Turanlı’nın yapacağı iş demek ki bu kadar oluyormuş. Ercan Havalimanı’nın gerçek sahibi KKTC Devleti mi yoksa Emrullah Turanlı mı sormak lazım. Hükümetin Ercan üzerinde hiçbir yaptırımının olmadığını ve bir türlü bitirilemeyişinin zorlanmadığını hep birlikte görüyoruz.

Sürekli bir tarih veriliyor tam heyecanlanıyoruz ki Ercan Havalimanı açılacak hemen arkasından iptal oluyor. İşin en kötüsü ise hükümet eli kolu bağlanmış gibisinden Havalimanı için herhangi bir hareket yapamıyor. Herkes sus pus olmuş vaziyette. Bunun gerçek nedeni nedir Emrullah Turanlı’yı koruyanlar kimlerdir ki hükümet bu konuda sesini dahi çıkarmıyor.

Meslek hayatımda çok ilginç ve bir o kadar acınası şeylere şahit oluyorum. İş adamı Emrullah Turanlı bu ülkeye geldiği ilk günden beri adı hiç iyi bir şekilde anılmadı. Bunda kendisinin de kabahati var siyasilerin de. Emrullah beyin mizacı öyle anlıyorum ki kaba bir mizaç, siyasilerle nasıl bir ilişkisi varsa açık açık çıkıp bu ülkenin seçilmiş siyasileriyle ilgili ağır konuşmalar yapabiliyor.

Düşünün aradan neredeyse 10 yıldan fazla bir zaman geçti ve bir havalimanı her ne halse bitmedi, bunu bir yana bırakın bitirmeyen taraf olarak da Turanlı hiçbir yaptırıma maruz kalmadı.

KTAMS eski Başkanı Ahmet Kaptan’ı kaç kez konuk aldık. Kaptan da bu havalimanının açılmasına çok zaman var diyerek neden gecikileceğini anlattı.

Kaptan, Emrullah Turanlı’nın büyük ortağı olduğu, Ercan Havalimanı işletmecisi T&T’nin yeni Ercan Havalimanı ile ilgili çalışmalarına da değindi; yeni Ercan Havalimanı’nın en iyi ihtimal 20 Temmuz ya da 29 Ekim’de açılabileceğinin altını çizdi.

Kaptan, yeni Ercan Havalimanı’nda elektrik sorununun hala çözülmediğini, ILS sisteminin geldiğini; fakat kurulamadığını belirtti.

ILS sisteminin kurulması sonrası test uçuşları yapılacağını dile getiren Ahmet Kaptan, kontrolörlerin ise paralel pistte çalışma eğitimini henüz almadığını kaydetti.

Pistin 8 sene önce hazır olması gerektiğini, 8 senedir pistin parasını vatandaşın ödediğinin altını çizen Kaptan, “Yeni Ercan Havalimanı’nın açılmasına daha çok zaman var” dedi.

Ercan Havalimanı’nın 2012 tarihinde T&T şirketine devredilmesiyle yer hizmet bedelinin 15 Euro’ya yükseldiğini kaydeden Kaptan, “Uçak biletini nereye keserseniz kesin 15 Euro yer hizmetlerine kesilir. Kesilen paranın yüzde 52’si maliyeye yüzde 48’i ise T&T’ye gider. T&T ayrıca devlete vergi öder” demişti.

Sonuç olarak Ercan Havalimanı Turanlı’nın gecikmelerinden dolayı geç açılacak. Bitmemiş bir havalimanını da bitmiş gibi açtırmakta hiç doğru bir davranış değil.

Havalimanını açmak kime kısmet olur bilemeyiz ama bildiğimiz bir gerçek var ki açılmasına Ahmet Kaptan’ın da dediği gibi daha çok zaman var.

Yazının başlığındaki soruyu yinelemek gerekirse gerçekten bu havalimanı kimin ? Bilen varsa yazsın. Gerçek sahibi kim ?

******************

Günün Sözü

Hayat yaşandığı kadardır. Ötesi ya hatıralarda bir iz ya da hayallerde bir umuttur.

 Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları