Kablonun adı AKSA…

Yayın Tarihi: 19/04/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Kamu İhale (Değişiklik) Yasası Meclis’ten oy çokluğu ile geçti. Artık Aksa için kapalı olan yol açıldı. Kıb-Tek eski Yönetim Kurulu Başkanlarından İsmet Akim dün konuğumdu. Aksa ile yapılacak yeni sözleşmelerde Aksa’nın şu an aldığından daha yüksek bir meblağ isteyeceğini anlattı ve aksini iddia eden varsa tartışmaya hazırım dedi. Burada net olan bir şey var; Aksa her ne pahasına olursa olsun desteklenecek ve süresi uzatılacak. Gerekçeleri de hazır yaz aylarında yaşanacak elektrik açığını Kıb-Tek karşılayamaz. Doğru mu bu evet doğru. Şu an için Aksa olmazsa enerji açığı karşılanamaz. Burada zaten kimse Aksa olmasın demiyor; çünkü ortada bir enerji açığı var. Burada konuşulması gereken birkaç meseleden biri de ihalesiz anlaşma yapılabilecek olması ve süresinin uzun olma tehlikesi. Genel algı Aksa’dan 15-20 yıl daha elektrik alımının devam etme ihtimalinin olması. Ve en önemli konulardan biri de yeni enerji fiyatlarının şu ankinden daha yüksek olacak olması.

Burada olması gereken Aksa ile sözleşmenin süresinin kısa tutulması ve bu arada Kıb-Tek’e gerekli yatırımlar yapılarak Aksa’ya olan muhtaciyetin ortadan kalkması. Asıl sorunlardan bir tanesi de Hükümetin Kıb-Tek’e herhangi bir yatırım yapma düşüncesinin olmamasıdır. 2030 yılında fuel oil yakıtından vazgeçileceği ve enterkonnekte sisteme geçileceği yalanının uydurulmasıdır.

Yani hükümete göre Aksa’nın bu ülke de kalış süresi son beş yıla girmiş bulunuyor. Buna hiçbirimizin inanmayacağı açık bir gerçektir.

ENTERKONNEKTE YALANI-KIB-TEK’E GEREK KALMAYACAK

Beş yıl sonra kablo ile elektriğe geçeceğiz deniliyor. Bir kere bu kablo meselesi Türkiye devleti ile yapılmayacak. Hukuksal açıdan Türkiye’nin bir devlet olarak KKTC ile enterkonnekte sisteme geçmesi mümkün değil. Bu son derece net. Geriye Aksa ile enterkonnekte değil ama kablo ile elektrik alma projesi kalıyor. Bunun bir diğer Türkçesi beş yıl sonra Kıb-Tek’in sonu gelecek demektir. Yapılacak olan enterkonnekte sistem değil Türkiye’den kablo ile elektrik alma projesidir. Bu kablonun adı da eğer olacaksa Aksa’dır. Yapılması planlanan budur. O nedenle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı Türkiye ile enterkonnekte sisteme geçeceğiz beş yıl sonra da Aksa santrallerini nereye kurarsa kursun demektedir.

Ne yazık ki burada halka gereken doğrular söylenmiyor. Her ne kadar Kıb-Tek özelleştirilmeyecek dense dahi eğer kablo ile elektrik gelecekse bu Türkiye devletinin kendisi ile değil Aksa firması ile yapılacaktır.

Gelin görün ki ben bunların hiçbirine inanmıyorum. Beş yıl sonra da on yıl sonra da aynı şekilde devam edilecektir. Her şeyden önce Türkiye ile enterkonnekte sistemini kurmamızın mümkün olmadığını bilmek lazım.

GÜNEŞ ENERJİSİ KOTASI

Güneş enerjisinde bir sınırlama var. Güneş enerjisi kotasının da artırılacağı ve kurulacak sözde enterkonnekte sisteme güneş enerjisinin de dahil olacağı söyleniyor. Tabii bu enterkonnekte sistem kurulabilirse.

Anlatılanlarla gerçekler uyuşmuyor. İşte bu nedenle her şeyin aynısı gibi devam edeceğini düşünüyorum. Türkiye ile enterkonnekte sistem kurulması mümkün olmadığına göre geriye Aksa ile kabloyla elektrik getirme projesi kalıyor. Eğer bu gerçekleşirse de Kıb-Tek’e ihtiyaç kalmayacağı anlamı çıkıyor. Yani açıklamaları neresinden tutarsanız tutun bir biriyle çatışıyor.

Geriye de her şeyin aynısı olarak devam etmesi kalıyor. Türkiye ile enterkonnekte diyelim ki mümkün oldu. Hukuksal olarak mümkün değil ama diyelim ki mümkün oldu o zaman beş yıl sonra ne Aksa’ya ne Kıb-Tek’e gerek kalmayacak demektir bu. Size mantıklı geliyor mu?

Gerçekleşecek olsa bile mantıklı değil. Eğer mantıklı olsaydı alel acele Aksa için bir yasa geçirilmezdi.

Sonuç olarak bekleyip göreceğiz. Ne yazık ki yazdıklarımız haklı çıkacak. Burada yapılan ne olur ne olmaz Aksa’nın varlığının uzatılabildiği kadar uzatılması ve korunmasıdır. Üstelik fahiş elektrik fiyatları ödemek pahasına.

******************

Günün Sözü

“Sende bir şey var.. Bana derin derin nefes aldıran bir şey.”,

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları