Kabine ve tüzük değişikliği...

Yayın Tarihi: 27/04/23 07:00
okuma süresi: 6 dak.

UBP MYK’sı dün hem tüzük değişikliği hem de ara seçim adayı gündemiyle toplandı. UBP’nin ara seçimdeki adayı Ali Başman. Hayırlısı olsun diyoruz. Gerçi Ali Başman’ın adaylığından Ulusal Birlik Partisi’nin haberi yok. UBP’de herkes basından öğrenmiş durumda. Bu nedenle bu konuya bir kızgınlık var. Hatta UBP’nin bir kısmının kendi adayına oy vermeyeceği dahi söyleniyor. Ali Başman kötü bir aday değil ama partinin onayı olmadan alınmış bir karar olduğu için UBP tabanı Başman’a bir fatura kesebilir. Lobilerde konuşulan dedikodular bu yönde yeri gelmişken söyleyelim.

Uzun zamandır beklenen bir kabine değişikliği var. Daha önce de yazdım Başbakan Ünal Üstel bazı vekillere bakanlık çıtlatmasını dahi yapmış. Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre kabine değişikliğinin UBP tüzük kurultayından sonra gerçekleşeceğini duydum. Kaynağım son derece güvenilir bir kaynak.

KABİNE DEĞİŞECEK Mİ?

Başbakan kesinlikle kabineyi değişmeyi istiyor bunu net olarak söyleyebilirim. Fakat bunun için doğru zamanı kolluyor. Özellikle 14 Mayıs Türkiye seçimlerine kadar bir kabine değişikliği yapmayacağı konuşuluyor ki meselenin 14 Mayıs Türkiye seçimleri olmadığı, meselenin UBP tüzüğünün değiştirilmesi olduğunu öğrendim. Bu nedenle kabine değişikliği olacak diyebiliriz. İki bakan net olarak görevden alınacak ve yerlerine başka atamalar yapılacak. Bir bakanlığa başka bir bakan atanırken, başka bir bakanlığı da aynı bölgeden bir milletvekili atanacak. Bir iddiaya göre iki bakan da kabinede yer değiştirecek. Böyle bir kabine değişikliği Başbakanın ajandasında yer alıyor.

UBP TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİNE SICAK BAKMIYOR

Önemli konulardan biri de UBP tüzüğünün değiştirilmesi ve UBP’de üyelik sisteminden yeniden delege sistemine dönülmesi. Rakam olarak 3 bin diyen de var 5 bin diyen de var. Buradaki asıl amaç Başbakan Ünal Üstel’in kendi üyelik gücünü oluşturması yatıyor. En azından kulislerde konuşulanlar bu yönde. Ama gelin görün ki UBP milletvekilleri üyelik sisteminden çıkıp delege sistemine geçilmesine çok sıcak bakmıyor. Yine Parti Meclisi de eski diktatörlük sisteminin geleceğinden endişe ederek buna sıcak bakmıyor. Başbakan bu konuda kararlı. Tabii bunu parti meclisinden geçirmesi lazım. Bu nedenle Başbakanın nabzı iyi tutması ve denemesinde başarısız olmaması gerekiyor. Eğer UBP Parti Meclisi buna hayır derse Başbakan önemli bir güç kaybı algısı yaşar. İşte UBP dün bu gündemlerle toplandı.

Geçtiğimiz gün Yasemi Öztürk benim konuğumdu. Kendisine bu tüzük değişikliğini sordum ve kesinlikle karşı olduğunu ifade etti. Öztürk gibi düşünenlerin sayısı az değil.

2024’DE ERKEN SEÇİM OLUR MU?

Yine Başbakan Üstel’in planları arasında 2024 yılında yani gelecek yıl gerçekleşecek UBP Kurultayı öncesinde bir erken seçime gitmek ve sonrasında kurultayı gerçekleştirmek vardı. Gerçi Başbakan önceki gün bir açıklama yaptı ve 2027 yılına kadar bir erken seçim olmayacağını 2027 yılında normal zamanında bir seçim olacağını deklere etti. Hükümet 2027 yılına kadar gider mi sorusu son derece önemli. Pek kolay bir süreç olmayacak. Her ne kadar CTP erken seçimden bahsetse de kolay kolay onlarında erken seçim istemeyebileceğini düşünebiliriz. Eğer erken seçim olursa hiç şüphe yok ki CTP Başkanlığında bir hükümet kurulur. Asıl sorun hükümetin hayat pahalılığı konusunda hiçbir şey yapmaması.

UBP KÖTÜ GİTMİYOR AMA!

Evet genel olarak baktığımızda UBP’nin kötü gitmediğini söyleyebiliriz. Ancak hemen hemen her gün yazdığım hayat pahalılığı konusunda hükümetin hiçbir önlem almaması ve hayatı ucuzlatmak yerine pahalı olmasına seyirci kalması, Aksa gibi kurumlar lehine yasa yapması ve deprem için maaş kesintisi yoluna gürültülü ve bir ileri bir geri adım atarak gitmesi UBP’ye algı olarak güç kaybettirmiş durumda. Olası bir erken seçimde UBP’nin 24 vekil çıkarmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Bu nedenle gelecek sene bir erken seçim olur mu sorusunun cevabı zor olmazdır.

UBP KURULTAYI ANKARAYA BAĞLI

Bir de bu konu var 2024 yılında gerçekleşecek UBP kurultayı net olarak 14 Mayıs'taki seçimlere bağlı. AK Parti hükümeti olurda seçimi kaybeder ve Tayyip Bey yerine Kılıçdaroğlu seçilirse 2024 yılı kurultayında Faiz Sucuoğlu geri dönebilir. Yok Tayyip bey bu seçimleri kazanır ve yoluna devam ederse 2024 yılında da UBP kurultayından yine Ünal Üstel çıkacaktır bunu da net olarak söylemek lazım.

Siyaset çok iyi gitmiyor. Hükümetin bir an önce hayat pahalılığına bir çare üretmesi ve vatandaşı rahatlatması gerekiyor. Asıl gündem bu olmalı.

***************

Günün Sözü

“Kimse "vazgeçilmez" değildir ve hiç kimse kendini vazgeçilmez sanan biri kadar "aptal" değildir.”

Victor Hugo

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları