Seçimi kim kazanacak?

Yayın Tarihi: 03/05/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı ve Demokrat Parti Milletvekili adayı Serhan Aktunç, dün konuğumdu. Serhan’la dostluğumuz çok eskiye dayanır. Müsteşarlık görevi öncesinde uzun süre hem Kıbrıs Postası köşe yazarlığı yapmış hem de üniversitede ders vermiş akademik bir geçmişi var. Daha o zamanlarda turizmi ve ülke ekonomisini eleştiren yazıları vardı. Yaklaşık iki yıldır Turizm Bakanlığı müsteşarlığını yürütüyor. Gayet de başarılı yürütüyor bu görevi. Serhan tuttuğunu koparan başarılı Kıbrıslı Türk gençlerden biridir. Geldi konuk oldu. Ağırlıklı turizmi konuştuk ve adaylığına da değindik. Şansı olan adaylardan biridir bana göre. Sağ-sol kavgasından aradan sıyrılabilecek bir potansiyeli var. “İlk seçimimde bu kadar heyecanlanmamıştım, yüksek ilgi var. Arayan soran ve destek belirten çok kişi var” dedi.

Pırıl pırıl bir genç. Tek adaylı milletvekilliği seçimleri parti tabanı desteği önemli olduğu gibi a politik oylarda önemlidir. Zaten biz de seçimleri a politik oylar belirliyor. Partilerin taban oyları sanıldığı kadar yüksek değildir. Seçim sonuçlarını tarafsız seçmenin belirlediğini hepimiz biliyoruz. Serhan’ın bu noktada şansı yüksek. A politik seçmenden ciddi bir oy kazanacak. Tabii diğer partilerin adaylarının da kim olacağı son derece önemli. Şu ana kadar bir tek UBP’nin adayı belli oldu. CTP ile YDP halen değerlendirme aşamasında.

UBP TABANI BAŞMANI ÖZÜMSEMELİ

UBP de şartlar çok farklı. Ali Başman elbette ki iyi bir oy olacak ancak tabanın ne kadar sahip çıkacağı son derece önemli. İddiaya göre Üstel’in başarılı olmasını istemeyenler Başman’a oy vermeyecek. Bu seçim UBP’nin zaferi olduğu gibi UBP’den de çok Başbakan Ünal Üstel’in bir zaferi olacak. Başarısı ya da başarısızlığı olacak. Bu nedenle Başman’ı tabanın hazmetmesi sağlanmalı. UBP olur da bu seçimi kazanırsa sayısı 25’e çıkacak ve azınlık hükümeti ya da ikili koalisyon noktasında bir avantaj elde etmiş olacak. Bu nedenle olur da UBP bu seçimi kazanırsa seçimlerden sonra bir koalisyon değişikliği dahi beklenebilir. Gerçi bu halleriyle bile zaman zaman meclisi açmakta sıkıntı çekiyorlar ama UBP’nin elinin daha çok rahatlayacağını söyleyebiliriz.

CTP MEHMET EKİN VAİZ’İ DEĞERLENDİRİYOR

Konuk almak için aradım Mehmet Ekin Vaiz’i, samimi bir konuşma yaptık “biraz bekleyelim” dedi “parti henüz değerlendiriyor bir belli olsun haberleşelim” diye ekledi. CTP’nin Mehmet Ekin Vaiz’i değerlendirdiğini işittim. Mehmet elbette ki popüler bir aday olur. Kendine ait bir çevresi ve kitlesi var. Gelin görün ki Bülent Dizdarlı’ya da teklif gitmiş ama kabul etmemiş diye duydum. Bülent Dizdarlı kabul etseydi seçimi çok rahat kazanabilirdi. Bunu da yeri gelmişken söylemek lazım. Olur da CTP bu seçimi kazanırsa bir şey değişmeyecek. 18 olan vekil sayısı 19’a çıkacak. Elbette ki hem Tufan hocanın hem partinin popülerliği artacak. Olası bir erken seçimde CTP’nin daha güçlü gelip gelmeyeceğinin bir işareti olacak bu durum. İşte bu nedenle kimin aday olacağı da son derece önemli.

YDP’DE ADAY BOLLUĞU VAR

Gözüme sanki YDP adayını belirlemiş gibi gördüm. Talip Atalay’ı aradım ve sordum “henüz belirlemedik” dedi bana ve ekledi “aday bolluğumuz var ancak belirleyeceğiz”. YDP’nin bu seçimleri kazanması oldukça zor görünüyor, bunu söylemek lazım. Partinin taban oyu belli. Tabii kimi aday gösterecekleri de son derece önemli. Flaş bir isim çıkarırlarsa iş değişir anacak bu süreçte oldukça popüler bir aday bulmak zor olduğu gibi parti taban oyunun gücü de önemli. Bu nedenle YDP için ara seçimi kazanmak öyle kolay olmayacaktır.

Seçmen şüphe yok ki isme bakıp oy verecek. Parti gücü önemli ama isimler daha önemli. İyi adaylar çıkacak sahneye bakalım ne olacak.

****************

Günün Sözü

"Keşke tanışmamıza hiç fırsat olmasaydı , ve seni hayatıma şeker misali karıştırmasaydım..."

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları