Asgari ücret ne kadar olacak?

Yayın Tarihi: 09/05/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Gündem darmadağın. Sağlıkta gidilen grev, hastanede yığılan hastalar. Bir taraftan dövizde devam eden tırmanış, Türkiye seçimlerinin ne olacağının her köşe başında tartışılması ve herkesin aklına estiği gibi çizdiği senaryolar, KKTC iç siyasetini bekleyen sıkıntılar; hep bunlar karma karışık bir gündem yaratmış durumda. Her zaman vurguladığımız hayat pahalılığı da bir yandan fakir fukarayı ezmeye devam ediyor. Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu dün bende konuktu. Hayat pahalılığını, Eşel Mobil Sistemi’ni ve asgari ücreti uzun uzun konuştuk. Serdaroğlu, Bakan Taçoy’un asgari ücret hakkında ortaya attığı rakamı kabul etmelerinin mümkün dahi olmadığını anlattı. Brüt 13.500 olan asgari ücretin Bakanın önerisiyle 14.800’e yükseltmeyi teklif ettiğini ve ortada sadece 900-1000 liralık bir artış planlandığını, kendilerinin bunu kabul etmelerinin dahi söz konusu olmayacağını söyledi.

Serdaroğlu, “İşverenin tepkilerine bakmayın siz havada 14.800 lirayı hemen kabul ederler, zaten biraz danışıklı dövüş yapılıyor gibi geliyor bana. Açlık sınırının 15.046 olduğunu hesaba katarsak ve bunun hazirana kadar daha da artacağını düşünürsek 14.800 lirayı kabul etmemiz söz konusu olamaz” dedi.

ASGARİ ÜCRET YENİDEN BELİRLENMELİ

Geçim sıkıntısı olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. İnsanlar alışveriş yapmakta zorlanıyorlar. Sıradan bir çalışanın eline net geçen para belli. Şu an ki asgari ücretler vatandaşın geçinebilmesi mümkün değil. Belirlenen asgari ücretin hiçbir etkinliği kalmadı. Bu nedenle Çalışma Bakanı Hasan Taçoy erken bir zamanda asgari ücret komisyonunu toplamalı ve yeni bir asgari ücret belirlemelidir. Bu belirleme mantıklı bir rakam üzerinden olmalıdır. Hayat pahalılığını da hesaba katarsak, asgari ücretin belirlenecek hayat pahalılığının altında olmaması gerekiyor. Hatırlayacak olursanız hayat pahalılığı yüzde 55 iken asgari ücret yüzde 40 artırıldı ve asgari ücret maaşları hayat pahalılığının altında kaldı. Bu defa belirlenecek asgari ücrette hayat pahalılığı oranında bir artış yapılması elzemdir. Aksi takdirde asgari ücrete çalışmak zorunda olan vatandaş yine hak ettiği ücreti alamayacak.

ASGARİ ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ OLDU

Bir başka gerçek daha var ki normalde asgari ücret en alt seviyede çalışan maaşı olması gerekirken biz de işleyen herkesin aldığı ücrettir. Yani bir başka deyişle asgari ücret geçim ücretidir. Neredeyse birçok işveren asgari ücretten ödeme yapıyor, çok az işveren asgari ücretin biraz üstünde maaş ödüyor. Asgari ücretten fazla alanlarında maaş yatırımları asgari ücret üzerinden yapılıyor. Yani sözün özü evet asgari ücret aslında geçim ücretidir. Doğru bir artış yapılmalı ve vatandaşın alım gücü artırılmalıdır. Bu şartlarda hiç kimsenin geçinemeyeceğini ve artık geçinmenin çok zorlaştığını her fırsatta yineleyerek söylemek gerekir.

EŞEL MOBİL ÜÇ AYDA BİR OLMALI

Bir başka konu ise eşel mobil uygulaması. Şimdilik altı ayda bir yapılıyor. Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu 3-4 ayda bir yapılması gerektiğini ve bunu Bakanlar Kurulu’na taşıyacağını belirtti. Eşel mobil hiç değilse üç ayda bir verilmeli. Yeterli mi değil, çözüm mü çözüm de değil. Burada yapılması gereken hayatı ucuzlatmak. Hayatı ucuzlatmadığınız sürece belli aralıklarla sadece maaş artışı yaparsınız, bu da kamu maliyesine yük olarak yansır. Hayat pahalılığı üç ayda bir verildi mi asgari ücrette aynı sıklıkla düzenlenmeli. Madem ki hayatı ucuzlatamıyor hükümet o zaman daha kısa süreli hayat pahalılığı ödeneği uygulamalı ve asgari ücreti daha sık artırmalı. Aksi takdirde insanların alım gücü düşer ve zorlanma yaşanır.

Sonuç olarak asgari ücret ivedilikle belirlenmelidir. 14.800 değil çok daha yüksek bir rakam olmalıdır. Bakan Taçoy daha gerçekçi bir rakamla komisyonu toplamalı ve vatandaşın geçimine yardım edecek bir fiyat üzerinde antant kalmalıdır.

Hükümet eşel mobil için ise gerekli yasal düzenlemeyi yapmalı ve üç ayda bir belirlemelidir. Ekonomik olarak toplum nefes almalıdır.

****************

Günün Sözü

İyi adamlar yalnızlıktan ölüyor. İyi kadınlarsa kötü adamların balkonlarından gökyüzüne bakarken..

Dostoyevski

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları