Erdoğan çok rahat…

Yayın Tarihi: 12/05/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce sürpriz bir şekilde adaylıktan çekildi.

Hakkında ortaya atılan dekont ve video skandallarından sonra İnce “Bunlar iftiradır memleketim için adaylıktan çekiliyorum” açıklaması yaptı.

Peki Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesi kime yarayacak asıl sorulması gereken sorulardan biri de bu.

Muharrem İnce’nin ne kadar oy kapasitesi var bunu hiçbirimiz bilmiyoruz ancak yapılan değerlendirmelerde İnce’nin çekilmesi seçimin ikinci tura kalacak olmasına sebep olacak deniliyor.

İnce seçimlerden çekilmesine rağmen seçimlerde oy pusulasında adı ve resmi olacak ve aldığı oylarda sayılacak ancak geçersiz olacak.

Birçok tepki oyunun bu vesileyle İnce’ye gidebileceği ve bu nedenle seçimlerin ikinci tura kalabileceği yorumu üzerinde duruluyor.

SOSYLA MEDYA ALGISI

Şüphe yok ki Kılıçdaroğlu tarafları sosyal medyayı daha iyi kullanıyorlar.

Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun bu seçimleri kazanacağına inanç daha fazla.

Bu bir hafta öncesine kadar böyleydi.

Ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı mitinge katılımı görenler bu fikirlerini değiştirdiler.

Yaklaşık 1,7 milyon insanın mitinge katıldığı söyleniyor.

Diğer mitinglerdeki kalabalıklar ise Erdoğan’ın bu seçimleri hala kazanma şansının olduğunu anlatıyor bize.

ERDOĞAN ÇOK RAHAT

Türkiye’de Erdoğan’a karşı yürütülen geniş kapsamlı bir muhalefet propagandası var.

Tepki büyük.

En azından dışarı karşı yaratılan algı böyle.

Ancak Erdoğan’a baktığımızda seçimi kaybedecek paniği olmadığını ve son derece rahat olduğunu görüyoruz.

Nerdeyse hemen hemen her gün anketler yapılıyor ve bu anketler her gün inceleniyor.

Konuşmalara göre özellikle Ak Parti’nin rakiplerine karşı % 8’lik bir üstünlüğü olduğu ve seçimleri önde götürdüğü söyleniyor.

Erdoğan’ın açıklamalarında davranışlarında hiçbir şekilde kaybedecek bir siyasinin tavırları olmadığı aksine kendine güvendiği ve bu seçimleri kazanacağı yönünde bir imaj çizdiği söyleniyor. Yaklaşık 20 yıldır Türkiye’yi yöneten ve hemen hemen her eve girmiş nerede ne sıkıntının olduğunu bilen anında sıkıntılara müdahale eden ve ciddi yardımlarda bulunulan bir seçmen kitlesinden bahsediyoruz. Böyle bir seçmen kitlesinin kolay kolay başka bir adaya oy vermesi beklenemez.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALIR

Bir gerçek var ki bu seçim muhtemelen ikinci tura kalacak ve kimin kazanacağı ikinci turda belli olacak.

Altılı masa tüm gücüyle Erdoğan’ın kaybetmesi için çalışacak ama bu yeterli olmayacak. CHP’nin bir tabanı var ve bu taban % 34-37 arasında değişiyor.

Diğer partilerin yani altılı masadaki diğer siyasi figürlerin sanıldığı gibi yüksek bir oy kapasiteleri yok. Bu nedenle altılı masanın adayı olan Kılıçdaroğlu’nun bu seçimleri birinci turda bitirme şansı yok.

Seçim ikinci tura da kalırsa, ikinci tura adaylar hangi oylarla kalacak. İkinci turda seçimi Erdoğan’ın kazanma şansı artacaktır. Tabii burada önemli başka bir faktör daha var; ikinci tura kim nasıl kalacak. Yani bir başka deyişle birinci turun birincisi kim olacak ikincisi kim olacak.

Eğer Kılıçdaroğlu ikinci tura birinci turun birincisi olarak kalırsa Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanma şansı daha yüksek olacaktır.

Bu nedenle alınacak oylar aradaki farklar hep bunlar ikinci turda seçmeni etkileyecek ve seçmen bu etkiyle hareket edecektir.

Kolay geçmeyecek bir seçimden bahsediyoruz.

Bir taraftan yılların siyasetçisi ve kök salmış bir Erdoğan var diğer tarafta oldukça geniş çatılı bir yapının adayı Kılıçdaroğlu var. Bekleyip göreceğiz.

İlk defa bu seçimi filan kazanır diyemiyoruz. Çünkü kimin ne şekilde bir tavır izleyeceğini bilmiyoruz.

Emin olduğumuz bir şey var. Seçim iki turlu olacak ve ikinci tura kim birinci kalırsa seçimi o kazanacak. Güç dengeleri daima güçlü kimse ona göre hareket edecektir.

İşte bu noktadaki en önemli ayrıntı ise Erdoğan’ın son derece rahat olması ve hiçbir paniğe kapılmadan bu seçime hazırlanmasıdır.

****************

Günün Sözü

Dünü unutmalı, bugünü yaşamalısınız çünkü dün ile bugün arasında bir kavga çıkarsa; yarını kaybedersiniz!

Balzac

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mete Baris12/05/23 23:58
Gidecek ve sen de gorecen Gokhancim.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları