Hükümet artık bir adım atmalı...

Yayın Tarihi: 22/05/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Yazının başında paylaşayım dedim. Yaklaşık bir hafta buralarda olmayacağım. Hanımla bir yurt dışı seyahati planladık.

Bu nedenle gelecek pazartesine kadar köşe yazısı yazamayacak ve programlara ara vermiş olacağım.

Her gün belli bir kitlenin takip ettiği bir gazeteci olarak siz okurlarıma ve izleyicilerime belirtmek istedim. Aslında bugün içinde bir yazı kaleme alıp almamayı çok düşündüm ama madem vaktim var neden yazmayım dedim.

Zor bir dönemden geçiyoruz dostlar. Sıkça telaffuz ettiğim hayat pahalılığına halen hükümetin bir çözüm bulmayışı, bu ülkede yaşayanlar olarak bizi her geçen gün daha da zora sokuyor.

Hal Yasası, Meclis'ten geçti bildiğiniz gibi ancak henüz işlerlik kazanmadı. Hallerin yapılması gerekiyor. Ne yazık ki bu konuda herhangi bir adım atılmış değil.

HÜKÜMET ARTIK BİR ADIM ATMALI

Evet hükümet bir adım atmalı. Bugün KKTC’nin en büyük sorunu pahalılıktır ve bu pahalılıkla halkın baş etmesi mümkün değildir. Dövizin yükselmesi, Türk Lirası'nın değer kaybetmesi ve enflasyonun artması sonucu bizlere hayat pahalılığı olarak yansıyor. Hükümetin elinde olan var olmayan var.

Malum Türk Lirası kullanıyoruz bu nedenle hükümetin Türk Lirası üzerinden bir plan program gerçekleştirmesi mümkün değil.

Bizim kontrolümüzde olan bir para birimi kullanmıyoruz ancak hükümetin de yapabilecekleri var.

Örneğin gıda ve temizlik malzemelerinde kısacası markette satılan birçok üründe KDV indirimine gidilebilir. Pandemi döneminde bu yapıldı ancak marketler bunu uygulamadı ve vatandaşa yansıtmadı.

Ürünlerin üzerinde olan KDV oranlarında indirime gidip beraberinde piyasaları da denetleyerek bir ucuzlatma atağı yapabilirler. En basit yollardan biri budur.

Bununla birlikte çeşitli fonlarda da indirime gidilebilir ve marketlerdeki gıdaların lüks tüketimden çıkarabilirler. Şu an marketler adeta lüks tüketim maddeleriyle dolu. Vatandaş ne et alabiliyor, ne süt ve süt ürünlerini alabiliyor ne de sebze meyvesini istediği gibi alabiliyorlar.

Yetki Tarım Bakanlığı'nda beraberinde hükümette. Tarım Bakanlığı ucuzlatma meselesini gündeme alıp bir paket hazırlayabilir ve hükümete sunabilir. Hükümet de bu çalışma üzerinden bu yolu yürüyebilir.

Bir eti bile ucuzlatamadık artık vatandaş etini kıymasını geçip Rum tarafından alıyor. Rum Türk alışverişi karşılıklı. Türkler de Rum tarafındaki marketlerden ucuz bulduklarını alıyorlar. Ekonomi az da olsa Rum tarafına kayıyor.

Market sahipleri ve tüccarlar hallerinden memnun. Çünkü Rumlar marketleri hınca hınç dolduruyor ve arabalar dolusu alışveriş yapıyorlar.

Yani demem o ki marketler ve tüccarlar para basıyor resmen ama bizim kendi vatandaşımız mağdur oluyor. Bu nedenle hükümet gıda tüketimiyle ilgili bir proje hazırlamalı ve bu konuda adım atmalıdır.

EŞEL MOBİL YÜZDE KAÇ OLACAK?

Diğer önemli konulardan biri de bu. Eşel mobil yüzde kaç olacak. Yani haziran ayı sonundaki hayat pahalılığı ne olacak. Şu an ki hayat pahalılığının yapılan açıklamalara göre % 15 olduğu söyleniyor ki bu doğru değildir.

Yalnızca piyasalara baktığınızda eşel mobilin % 15 olmadığını fark edersiniz. Bir iddiaya göre haziran ayı sonundaki eşel mobile bağlı artık % 20 olacak şeklinde yorumlanıyor.

Bunun gerçekçi olmadığını ve eşel mobilin daha yüksek olduğunu ve maaşlara yapılacak artışının daha gerçekçi rakamlar üzerinden yapılması gerektiğini biliyoruz. Bu konuda sendikalara da baskı noktasında çok görevler düşüyor.

Eşel mobil özellikle sosyal sigorta emeklileri için son derece önemli bir artış mekanizmasıdır. Çünkü sosyal sigorta emeklilerinin maaşları en düşük maaştır.

Eşel mobil ne kadar yüksek olursa on binlerce SSK emeklisinin maaşı da o oranda artacak ve bu pahalılığa karşı can suyu olacaktır. Hükümet gerçekçi rakamlar üzerinden eşel mobile uygulanmalıdır.

ASGARİ ÜCRET NE OLACAK ?

En merak edilen konulardan biri de asgari ücretin kaç para olacağı konusudur. İddialara göre net olarak 13 bin 500 lira olacağı üzerinde duruluyor.

Çalışma Bakanı Hasan Taçoy’un açıkladığı bürüt 14 bin 800 rakamının ne yazık ki gerçekçi ve uygulanabilir olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle asgari ücrette de doğru ve asgari ücretliyi koruyacak bir artışın yapılması elzemdir.

Sonuç olarak eşel mobil ve asgari ücret düzgün bir şekilde artırılmalı ve artık hayat pahalılığını düşürecek enstrümanların kullanılması gereklidir.

*******************

Günün Sözü

Ben gülüşüne öldüm, o ölüşüme güldü. Farklıydık işte.

Özdemir Asaf

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları