Bu isimler kabinede yok mu? 

Yayın Tarihi: 31/05/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Meclis'ten oy çokluğu ile geçti. UBP Milletvekili Sunat Atun’un önerisi ve bir kısım milletvekilinin Sunat Atun’un önerisini desteklemesi ile Atun’un önerisini reddetmesi gündeme damgasını vurdu.  

Bildiğiniz gibi UBP’de artık bir kabine değişiminin gerçekleşmesi her an için bekleniyor. UBP’deki delegeye dönme tüzüğünün geçmesinin ardından gözler başbakanın ne zaman kabineyi değişeceğine çevrildi. İddialara göre kısa bir süre sonra başbakan kabinesini değişecek hatta bir başka önemli iddiaya göre bayramdan önce kabinenin değişmesi bekleniyor. UBP’de bakanlık bekleyen bazı isimler var ki bakanlık almayacaklar.  

Meclis oturumunda UBP hükümetinin Meclis'e getirdiği yasaya ek öneri getiren ve bu değişimi başaramayan milletvekillerinin bakanlık almayacak ya da bundan ümitlerini kesmiş olan milletvekilleri olduğu da iddia edildi. Düşünün UBP’nin başını çektiği bir yasa var ve sendikalar bu yasaya külliyen karşı ve Meclis'e bir yasa tasarısı getiriliyor ve bir grup UBP’li bu yasanın değişmesi noktasında öneri ve dolaylı olarak muhalefet yapmış oluyorlar. Bu kesinlikle önemli bir gözden kaçmadır.  

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ KİMLER GİDECEK? 

Bazı isimler netleşti gibi. Bunu şimdi yazıp ortalığı bulandırmak istemem ama özellikle iki bakanın görevden gideceğine kesin gözüyle bakılıyor. Söz konusu iki bakanın bir tanesinin yerine bir başka bakan gelecek ve diğer bakanın yerine aynı bölgeden bir milletvekili getirilecek. Bir bakanın yerine getirilecek söz konusu bakan kendi alanında tecrübeli ve bu işi daha önce yapmış bir bakan olacak. Bu bakanlığı almadan önce de kendisiyle bazı konularda görüşülecek ve uzlaşı sağlanacak. Öte yandan bir başka yani diğer bakanın yerine gelecek milletvekiline de bu görev önceden tevdi edilmiş ve bildirilmiş diye duydum. Beni bilirsiniz kaynaklarım güçlü ve güvenilir olmasa yazmam. İlk başlarda dört bakanın görevi değişecek diye duyduysam da iki bakanın kesin olduğunu sizlerle paylaşabilirim. Başbakana bu konuyu hiç sormadım. Yani kaynağım başbakan değil ama güvenilirdir demem yeterli. Diğer iki bakanın kim olduğunu henüz bende bilmiyorum ancak söz konusu yazdığım ve anlattığım iki bakandan eminim. Zaten görevden alınacak iki bakan kendileri de görevden gideceklerini en az benim kadar iyi biliyorlar. 

ALİ BAŞMAN UBP ADAYI MI? 

Böyle bir ara başlık atmamın önemli bir sebebi var. Ali Başman’ı bildiğiniz gibi Başbakan Ünal Üstel belirledi ve parti meclisinden geçirdi. Ünal Üstel’in başarısız olması için Ali Başman’ı desteklemeyecek milletvekillerinin olduğunu sıkça duyuyorum.  

Çünkü UBP’nin bu seçimi kazanması ilk önce Başbakan Ünal Üstel’e yazacak sonra UBP’ye yazacak diye düşünenlerin sayısı az değil. Üstel’in başarısız olmasını isteyenlerin Ali Başman’ı desteklemeyeceği ve oylarını hem DP’nin adayına hem CTP’nin adayına kanalize edeceklerini duydum. Halbuki bu yarış her ne kadar Ali Başman’ı, Üstel belirlemiş olsa dahi aslında başarı ve başarısızlık UBP’ye mal edilecek. Bu nedenle UBP tarafından Ali Başman’ın desteklenmesi ve bir parti bilinciyle hareket edilmesi gerekiyor. Gelin görün ki UBP’de bu disiplin öyle pek ciddi çalışmıyor. Benzer sorunlar CTP de de var ama UBP kadar değil.  

BAŞBAKAN DERİN BİR NEFES ALDI 

UBP milletvekilleri arasında CHP için çalışan vekiller olduğunu eminim siz de benim gibi duymuşsunuzdur. CHP’nin seçimleri kazanarak KKTC’nin özellikle UBP’nin içişlerine karışmayacağını ve AK Parti tarafından ciddi bir şekilde desteklenen Ünal Üstel’in gücünün zayıflamasını isteyenler oldu. Türkiye de hem Tayyip Bey hem de Cumhur İttifakı güçlü geldiği için UBP’nin bazı vekillerinde hayal kırıklığı yaşanmasına neden oldu. Ancak Erdoğan’ın ve Cumhur ittifakı'nın zaferle seçimi tamamlamaları sonrasında Başbakan Ünal Üstel de derin bir nefes aldı. Üstel’e Ak Parti hükümetinin ciddi bir desteği olduğunu ve bu desteğin 2024 kurultayında da geçerli olacağını hepimiz biliyoruz. AK Parti hükümeti, KKTC’de sorun yaşayacağı bir başbakan ve hükümet modeli istemiyor bu nedenle Tayyip beyin yakından bildiği ve desteklediği Üstel hükümetinin devamını istiyorlar. Bu talep 2024 kurultayında bile Üstel’in lehine olacak belki de çok adaylı değil tek adaylı bir seçime şahit olacağız yine. 

Tüm bunları bekleyip göreceğiz. Ateş şimdiden yakılmışa benziyor... 

****************** 

Günün Sözü 

"Özlemek, ölmekten sadece iki harf fazla be çocuk." 

Cemal Sureya 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları