UBP “25” olunca ne olacak?

Yayın Tarihi: 06/06/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

25 Haziran’da bir ara seçim yapılacak. Öyle gözüküyor ki üyesini yani tabanını sandığa götürmeyi başaran bu seçimi kazanacak.  

İnsanlar “sence kim kazanır?” diye soruyor; bu sorunun cevabını bilmek güç. Normal şartlarda UBP’nin adayı Ali Başman’ın bu seçimleri çok rahat kazanması gerekiyor. UBP’nin yalnızca taban oyu %25.  

Genel seçimlerde 24 vekil çıkaracak kadar oy alan bir partinin bu seçimlerde Ali Başman’a oy toplaması zor olmasa gerek. Mantık yürüttüğünüzde bu seçimleri ifade ettiğim gibi Başman’ın hiç zorlanmadan kazanması gerekiyor. Gelin görün ki öyle kolay olmayacağı kulislerde konuşuluyor. Başman her şeyden önce Başbakan Ünal Üstel’in adayı. Her ne kadar Başbakan, Ali Başman’ı hem MYK’dan hem Parti Meclisi’nden geçirmiş olsa dahi Başman’ın kazanması halinde bu UBP’den çok Ünal Üstel’in başarısı olacağı için bu başarıyı Üstel’e tattırmak istemeyen çok sayıda milletvekili var. Bu nedenle Başman’a çalışmayacakları yüksek sesle konuşuluyor.  

Konuştuğum bazı vekil ve bakanlar Başman için çalıştıklarını bana söylediler ama ben tüm UBP’li vekil ve bakanlarla konuşmadım. Konuşsam da bana doğruyu söyleyecek halleri yok. Bir küçük dedikodu da attılar “Başman kazanırsa bakanlık alacak” diye. Bu dedikoduyu da UBP içinde yapıyorlar bu nedenle UBP’li pek çok vekil Başmana’a daha çok bilenmiş durumdalar.  

İşte bu nedenle bu seçim Başman için çantada keklik bir seçim değil. AK Parti’nin ve Tayyip Bey’in Türkiye’de yeniden seçimleri kazanmalar UBP içindeki bazı vekillerce hüsran olarak değerlendirildi. Çünkü Başbakanın arkasında duran AK Parti hükümetiyle özellikle Recep Tayyip Erdoğan. Kılıçdaroğlu’nun kazanması halinde UBP’de olağanüstü kurultay bile zorlanacaktı. Bunun hazırlığını yapan UBP’li vekiller olduğunu biliyoruz. Seçimlerde CHP lehine çalışan UBP’li vekiller olduğunu da duyduk.  

Bu seçim aslında hem UBP için hem de Ünal Üstel için son derece önemli. 

UBP 25 OLUNCA NE OLACAK? 

Yapılan kurulamalarda var. Malum uzun süredir UBP-YDP uyumsuzluğu var ve aslında UBP, YDP’den kurtulmak istiyor. YDP’nin iki vekili ve bir bakanlığı var. Olur da bu seçimi UBP kazanırsa UBP’nin sayısı 25 olacak ve Demokrat Parti ile 28 sayısına ulaşmış olacaklar. Böyle olunca da YDP’ye ihtiyaç kalmayacak. Gerçi bu şekilde de toplanmakta zorluk çekiyorlar ama muhtemeldir ki YDP’yi hükümetten atabilirler. Bu nedenle Ali Başman’ın kazanması hem Ünal Üstel’in hanesine yazacağı bir başarı öyküsü olacak hem de UBP’ye bir bakanlık daha hediye etmiş olacak. Hem Başbakan için hem UBP için tam anlamıyla win win seçimi diyebiliriz bu seçimlere.  

Tabii bu bir iddia gerçek olur mu bilemeyiz. İlk önce Ali Başman’ın bu seçimleri kazanması gerekiyor. Öte yandan UBP’li seçmenin sandığa gitmeyeceği de yapılan dedikodular arasında; bir sandık protestosu yaşanır mı onu da bekleyip göreceğiz. İşte bu nedenle yazının başında tabanını sandığa götürmeyi başaran bu seçimi kazanacaktır dedim. 

Diğer partilerin adayları çok parlak adaylar değil. Her birinin kendine göre bir artısı var ama UBP’lilerin, UBP’nin adayına oy vermeyelim falanca partinin adayına oy verelim matematiğinin çalışmayacağı bir seçim olabilir. Bu nedenle Başman dışında herhangi bir adayın iyi oy alacağını söyleyebiliriz ama patlama yapacağını söyleyemeyiz.  

UBP biraz çalışır ve biraz sandığa giderse işte o zaman Başman bu seçimleri kazanabilir. 

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ SEÇİMDEN SONRA 

Evet bir de kabine değişikliği meselesi var. 25 Haziran seçiminden sonra bayramdan önce deniliyor. Ama öyle tahmin ediyorum ki kabine değişimi bayramdan sonraya kalacak çünkü bunun için yeterli zaman yok. Gerçi kabinenin değişmesi birkaç saatlik bir mesele Başbakan bunun hazırlığını yaptıysa sonuç olarak 25 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı ile yapacağı bir saatlik görüşmeye bakar. Tabii öncesinde ilahlarla görüşüp bunun hazırlığı yapıldıysa. Bir de ilahlarla konuşup olur almak gerekiyor. Üç aşağı beş yukarı kabinede kimlerin görevden alınacağını kimlerin göreve geleceğini biliyoruz ama yazmıyoruz ama yazacağız. Bunun için biraz daha beklemek gerekiyor sadece durum bu. 

Hayırlara vesile olsun diyorum... 

************** 

Günün Sözü 

“Seviyorum doğrudur, yürek bu hâlâ sever. Sevmek kısa sürdüyse unutmak uzun sürer...” 

Pablo Neruda

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları