Maliye çok önemli...

Yayın Tarihi: 08/06/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu dün konuğumdu. Oldukça yoğun bir programın içinden çıktı canlı yayına geldi. Son haftalarda ayarlamaya çalışsak da program yoğunluğundan kendisini konuk alamamıştık. Aradım konuştum sağ olsun kırmadı geldi. Başarılı bir Maliye Bakanlığı yapmış olmasının ardından başarılı bir Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yürütüyor. Yakında biliyorsunuz kabine değişikliği yapılacak. Görevden alınıp başka bir göreve verilecek bakan olarak sıkça adını duyuyorum. Bunu kendisine de söyledim; “ben görevden kaçmam” dedi. Önemli bir göreve gidecek diye biliyorum. Tabii benim duyduğum yerler iyi yerler. Hiçbir zaman dedikodu yazmam, kaynaklarım tamam ama son saat bir şey olur kararlar değişir orasını bilemeyiz.

Amcaoğlu çalışkan bir siyasetçi. Belki gereğinden fazla açık sözlü ama bu da onun kişiliğini oluşturuyor. Bildiğim kadarıyla başbakanla araları şimdilik iyi, bir sıkıntıları yok. Zaman zaman limonilik olduğunu duyardım ama başbakanla uyum içinde çalıştığını ve çalışacağını biliyorum.

Döviz bildiğiniz gibi patladı. Türk Lirası'nda çok ciddi bir değer kaybı yaşandı. Buralarda durur mu bilinmez. Haftalar öncesi bir dostum bana sterlinin 28 liraya ulaşacağını söylemişti ve inanmamıştım, demek ki doğruymuş...

Bakan Amcaoğlu da bunu beklediklerini ve üzüldüklerini ancak buna karşın hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Maliye Bakanı Alişan Şan’ın ekonomik kriz beklemediğini açıklamasını kendisine sordum “o basın toplantısında ben de vardım, Sn. Bakan çalışıyor elinden geleni yapıyor, beş yıllık bir program hazırlandığını biliyorum” dedi ve "TL’nin değer kaybı gözle görülür şekilde, bunlar beni de çok üzüyor… Bunun olacağını hepimiz biliyorduk. Gerekli tedbirler alınmalı… Türkiye’nin yeni Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek önderliğinde bu tedbirler alınmaya başlandı. Kur farkının bu kadar olacağının ön görüldüğü bu dönemde gerçek anlamda açlık sınırının maaş farkına yansıtılması gerekir. Amacımız bu halka hizmetse, bildiğimizi muhataplarımıza doğru şekilde ifade etmeye devam edeceğiz. Maliye Bakanlığı 5 yıllık planlamasını açıkladı ve bence gayet güzel hazırlanmış." ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oldukça iyi bir kabine hazırladığını ve AK Parti’nin yeni dönemde ciddi işlere imza atacağına inandığını söyledi. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in son derece önemli bir tercih olduğunu ve Şimşek’in iyi bir ekibi ve iyi bir vizyonu olduğunu söyledi.

Evet ümitler Türkiye'de Mehmet Şimşek’e bağlandı. Bir anda kimse mucize beklemesin ancak bu dövizi de aşağıya çekeceklerine ben inanıyorum. Döviz öyle anlıyoruz ki şu an için hükümet tarafından baskılanmıyor. Baskılansa bu kadar aşırı yükselmezdi. Döviz olması gereken yere gelip duracak. AK Parti hükümetinin çok iyi bir ekonomik politika geliştirmesi ve yabancı parayı ülkeye çekmesi gerekiyor, güven ortamının oluşturulması gerekiyor aksi takdirde döviz yükselmeye devam eder ve durdurulamaz. Tabii bir başka iddia da seçimlerden ötürü çok fazla para basıldığı; eğer bu doğruysa Türk Lirası'nın ne kadar bu kadar yüksek değer kaybı yaşadığı da açıklanabilir. Öyle anlıyoruz ki Türkiye Merkez Bankası'nın müdahale opsiyonu yok denecek kadar az, aksi takdirde döviz bu kadar sert yükselmezdi.

EŞEL MOBİL KAMU GİBİ ÖZELE DE UYGULANMALI

Bakan Amcaoğlu’nun söylediği önemli başka bir konu ise eşel mobilin uygulanmasıydı. Bakanlar Kurulu'na öneri olarak getirdiklerini biliyorum, eşel mobilin daha kısa sürelerle verilmesiyle ilgili. Örneğin altı ay yerine bu dört aya indirgenebilir. Bakan Amcaoğlu eşel mobilin kamuya uygulandığı gibi özel sektöre de uygulanması ve özel sektörün korunması gerektiğinin de altını çizdi.

Sonuç olarak KKTC’nin Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerden daha az etkilenmesi için bizim hükümetimizin ayakları yere basan programlar hazırlaması gerekiyor. Başbakan Ünal Üstel’in bu yönde bir takım hazırlıklar yaptığını duydum. Umarım erken zamanda kısa ve orta ölçekli programlar hayata geçirilir ve dövizin yaratmış olduğu ve yaratacağı hayat pahalılığının bir nebze olsun önüne geçilir.

****************

Günün Sözü

"Aynı kağıdın arka ve on yüzleri gibiyiz. Sonsuza dek beraber; ama hiçbir zaman birbirlerini görmeyen."

Aziz Nesin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları