‘Sahte Erdoğancı’ları da gördük... 

Yayın Tarihi: 09/06/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin töreni gerçekleşti. Tekrardan hayırlısı olsun. Dün ne yazmışsak bugün de aynısını yazıyoruz. Herkes Erdoğan’ın seçimi kaybedeceğini düşünürken ve tavrını belli etmekten imtina ederken ben açık açık Erdoğan’ın rahat bir şekilde seçimi kazanacağını yazdım.  

Bir gazeteci olarak dün çizgim neyse aynısını da bugün koruyorum. Tayyip bey gibi bir liderin en azından beş yıl daha Türkiye’yi yönetmesi ve düzlüğe çıkarması zaruridir. CHP lehine çalışan UBP’liler mi istersiniz, rengini belli etmeyen siyasiler mi istersiniz. Seçimin ikinci turu tamamlanıncaya kadar birçok siyasetçi rengini belli etmedi. İçten içe kaybedeceğine de inandılar Erdoğan’ın. Velhasıl kelam kral ölmeyince herkes yeniden kralcı oldu. 

Bir yemin töreni gerçekleşti. Erdoğan’la aynı kareye girmek için Anayasa bile ihlal edildi. Örneğin Meclis Başkanı Zorlu Töre; seçimlerde Erdoğan lehine çalıştı bu nedenle gidip o karenin içine girmek istedi. Girdi de. Koca devletin geçici olarak başında kim kalacak o bile ayarlanma ihtiyacı hissetmedi kimse. Velhasıl kelam devlet temsiliyetsiz, başsız kaldı. Herkes tören alanındaki yerini aldı ve kareye girdi. Peki sonuç? Sonuç koca bir hiç.  

Erdoğan kazandıktan sonra Facebook Erdoğan’la çekilmiş resimlerle doldu. E peki seçim bitmeden neden paylaşılmadı o fotoğraflar diye sormazlar mı adama. Sorarlar, sorarlar ama cevap alamazsınız. Önemli olan Tayyip bey yarış verirken hem de zorlu bir yarış verirken o fotoğrafların paylaşılmasıydı. Herkes oturdu bekledi sonra ortaya çıktı. Ben buna yalakalık diyorum başka bir şey demiyorum. Yalakalıktan ziyade sahtecilik. Tam anlamıyla sahtecilik yapıyorlar. Şahsen ben hem şaşırıyor hem de sinir oluyorum. İnsan duruşunu zor günde belli etmeli. Zaferden sonra kutlayanı çok olur zaferi. Ortak gireni çok olur. 

ERDOĞAN İYİ İŞLER YAPACAK 

Bir gerçek var ki Türkiye ekonomisi zorda. Yanlış bir ekonomi politikası güdüldü. Yanlış olmasaydı döviz buralarda olmazdı. Bu yanlıştan öyle anlıyoruz ki Mehmet Şimşek’in atanmasıyla dönülmüştür. Daha akılcı daha barışçı bir ekonomik program uygulanacak. Dün de yazdım bu bir günde olmayacak, zaman alacak ama Türkiye’yi düzlüğe çıkaracaklar.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan son derece akıllı bir siyasetçidir ve bu zekasını iyi bir kabine kurmakla gösterdi. Umarım kabine herhangi bir yol kazası yaşamaz ve başarılı olur. Yine öyle tahmin ediyorum ki Tayyip ekonomi meselesini bu sefer işi bilenlerin boynuna asacak ve üst akıl olarak süreci yönetecek. Türkiye ekonomisinin her anlamda istikrara ihtiyacı var. Bu istikrar sağlanacak ve zor günler geride kalacak. Türkiye piyasalarına yeni paranın giriş yapması lazım. Yabancı sermayenin gelip yatırım yapması, döviz taşıması lazım. Ancak bu şekilde ekonomi bir ivme kazanabilir. Mehmet Şimşek’in çok yakında batıyla da uyumlu ajandasını göreceğiz. Özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da batıya yönelik ajandasını göreceğiz. İlişkiler yeniden tesis edilecek ve yeniden kurulacak. Çok farklı bir hükümet olacağına ben yürekten inanıyorum. Bekleyip göreceğiz. 

DÖVİZE İLGİ DEVAM EDİYOR 

Makas her ne kadar açık olsa bile vatandaşların çoğu döviz almaya devam ediyorlar. Daha da yükselecek, yükselmeden alalım diyenlerin sayısı çok. Piyasadan döviz toplandık sonra yani döviz azaldık sonra döviz daha da pahalı oluyor. Bunun önüne geçilmez ve bu çılgınlık durmazsa bunun arkası tam bir felaketle sonuçlanacak. Türk Lirası değer kaybetmeye devam edecek ve arkasından müthiş bir hayat pahalılığı gelecek. Özellikle bizim gibi ekonomisi zayıf ülkelerde hayat pahalılığı bildiğiniz fırlayacak. Kaçtır yazıyorum; hükümetin bununla ilgili bir plan yapması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bilemediniz haftalarda nasıl ki akaryakıt zamlandı gıda fiyatları da ciddi zamlanacak ve alım gücü bir kez daha ortadan kalkacak. Hükümetin kısa ve orta vadeli bir plan yapması ve piyasaların ucuzlaması için harekete geçmesi gerekiyor. Ne yazık ki hükümetten böyle bir adım göremiyoruz. Memurlar ödendiği sürece hükümete göre sorun yok. Döviz arttık sonra ithalattan kaynaklanan gelirleri daha çok artıyor hükümetin. Bu nedenle hükümet rahat ama vatandaş değil. Olan vatandaşa oluyor. 

Sözün özü çok ama çok zor günler bekliyor bizi ve biz buna hiç ama hiç hazır değiliz. 

*************** 

Günün Sözü 

“Dünyada bir kadın için herhangi bir erkeği etkisi altına aldığını bilmesi kadar zevkli bir şey yoktur.” 

Balzac

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları