Tatar’ın politikaları halen destek görüyor…

Yayın Tarihi: 13/06/23 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teamüller gereği ilk ziyaretini KKTC’ye yaptı. Bu teamül yıllardır var. İlk kez 2018 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Tufan Erhürman olduğunda bozulmuş ve ilk ziyaret Azerbaycan’a yapılmıştı. İlişkiler o yıllarda daha gergindi. Şimdi KKTC’de AK Parti Hükümeti’nin istediği bir hükümet ve bir cumhurbaşkanı var. İlişkiler o yıllara göre geçmişten çok daha iyi durumda. İmzalanan ama geç Resmi Gazete’de yayımlanan bir mali işbirliği protokolü var. Öyle tahmin ediyorum ki bizde de geçerli olacak ve yılın geri kalan kısmında protokol devreye girecek. Verilen hibeler olduğu gibi kredilerde var. Malum döviz krizi yaşanıyor. Bizim hükümet söz konusu protokole dövizden kaynaklanan yaklaşık % 8’lik kaybı ek bir protokol ile ekleyebilirler ya da bunu ekstra olarak talep edebilirler. Bizimkilerde öyle bir cesaret var mı bilmiyorum umarım o cesareti gösterirler ve protokole ekstra olarak bir miktar daha hibenin ya da kredinin yansımasını yaparlar.

HASTANE ARTIK YAPILMALI

Yıllardır konuşulan bir konudur hastanenin yapılması. Bir türlü yapılmadı. Dahası bu sefer protokole de konmadı. Umarım beş yüz yataklı olsa dahi bu hastanenin artık temeli atılır ve yapımına başlanır. Gerçi bizimkilerin bir konuda daha cesaret gösterip “efendim beş yüz yataklı hastane yetmez sayıyı artıralım” da demesi lazımdır. Çünkü nüfusu yaklaşık 400 - 500 bin olan KKTC’ye beş yüz yataklı hastanenin yetmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bu konuda da hükümetin bir adım atması gerekiyor; henüz hastane yapımına başlanmamışken bu teklif de bizim tarafımızdan götürülmeli ve ona göre başlanmalı.

Yeni bir hastaneye ciddi anlamda artık ihtiyaç var. Her ziyarette yeni hastane yapılacağı söylenir ancak bu konuda bir adım atılmaz; artık atılmalı, en azından biz talep etmeliyiz.

KKTC’NİN TANITILMASI

Çok mümkün görünmüyor ancak çözüm süreci başlasa bile KKTC’nin tanıtılması için daha gerçekçi adımların atılması gerekiyor. Kardeş ülke Azerbaycan ve Pakistan’la daha sıkı iş birliğine gidilmeli ve tanınma noktasında bu iki yakın dost ülke teşvik edilmelidir. Tanınma olmasa bile KKTC ile bu iki ülkenin daha yakın iş birliği yapması sağlanabilir. Her iki ülke ile Türkiye’nin çok sıkı ilişkileri var. KKTC’nin de bu yakın dostluklardan faydalanması lazım ve bunun önünün açılması lazım. KKTC daha proaktif bir şekilde yabancı ülkelerden temsil edilmeli ve bu konuyla ilgili daha sıkı lobiler yapılmalı. Lobi çalışmaları var ama yeterli değil. Türkiye’nin destekleyeceği bir fonla KKTC daha görünür yapılmalı yabancı ülkelerde. Gerekirse temsilcilikler artırılmalı, mevcut temsilciliklerin de fonksiyonu artırılmalı.

“HAVALİMANI 20 TEMMUZ’DA BİTECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ercan Havalimanı’yla ilgili de önemli bir açıklama yaptı. Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı Ada’ya göndereceği ve yapılması gereken ve yarım kalan işlerin giderileceğini anlattı. “20 Temmuz’da geldiğimde yeni havalimanından geleceğim” dedi ve gülümsedi de. Tayyip bey ağırlığını koymuşsa bu havalimanı biter diye düşünüyorum.

ENTERKONNEKTE SİSTEM DE DEVREYE GİRECEK

Konuşmasını dinlerken Tayyip beyin çift taraflı olarak elektrikli iletim kablosunun devreye gireceğini ve enterkonnekte sistemin yapılacağını söyledi ve bir başka önemli açıklaması ise Derinya bölgesine de sosyal konutların yapılacağını ifade etmesiydi.

ERDOĞAN’IN ENERJİSİ YERİNDEYDİ

Gözüme takılan en önemli ayrıntılardan bir tanesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enerjisinin yerinde olmasıydı. Ne istediğini bilen ne yapacağını bilen akıllı ve ön görüsü yüksek bir lider imajını her zaman olduğu gibi çizdi. Tayyip beyin özellikle bu yeni dönemde ve yeni kabinesiyle birlikte başarılı olacağını düşünüyorum. Türkiye’yi böylesine zor bir dönemden yine Tayyip beyin vizyonu ve icraatları çıkaracaktır. Umarım Türkiye ile bu yeni dönemde daha sık ilişkiler kurulur ve maksimum fayda sağlanır.

TATAR’IN POLİTİKALARI DESTEK GÖRDÜ

Evet bir başka önemli konu ise Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın bir süre önce yaptığı açıklamaydı. Tatar yeni dönemde olurda Kıbrıs politikasında bir değişiklik olursa Kanal T’ye gidip oturacağını açıklamıştı. Tatar’ın bu açıklaması Türkiye’de yeni dönemde daha yumuşak bir politika izlenebileceğini ve bundan dolayı Tatar’ın bu sert açıklamayı yaptığı yönündeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni dönemde Kıbrıs’ta masaya dönülecek bir ivme içerisine gireceği ve yüzünü batıya döneceği yönünde iddialar vardı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamalarda gördük ki Cumhurbaşkanı Tatar ile halen aynı noktadalar. Yeni bir görüşme sürecinin başlayabilmesi için önce KKTC’nin tanınması gerektiği yani bir başka deyişle KKTC’nin egemenliğinin kabul edilmesi sonrasında bir müzakere sürecinin başlayabileceği yönündeydi. Bu da demek oluyor ki Cumhurbaşkanı Tatar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında özellikle Kıbrıs politikalarında halen bir fikir birliği var ve Tatar’ın Kıbrıs politikaları Ankara tarafından destekleniyor.

***************

Günün Sözü

Beklemek insana acı verir. Unutmak acı verir. Ama ne karar vereceğini bilememek, acıların en büyüğüdür.

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları