UBP seçmeni kızgın…

Yayın Tarihi: 22/06/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Pazar günü ara seçimler yapılıyor. Genel değerlendirme bu seçimin UBP adayı Ali Başman ile CTP adayı Sami Özuslu arasında geçtiği yönünde. DP Milletvekili adayı Serhan Aktunç’un ise partisinin üzerinde bir oy alması bekleniyor. Kulislerdeki bazı iddialara göre Sami Özuslu’nun bu seçimi kazanabileceği üzerine kurulmuş noktada. Peki neler oluyor ne yaşanıyor nedir son durumlar. Duyduklarımızdan yola çıkarak bir seçim yazısı yazalım. Gerçekten UBP milletvekilleri çalışmıyor mu? Bu konuda ciddi iddialar var. Özellikle UBP’nin Lefkoşa milletvekillerinin çalışmadığı dedikodusu sıkça yapılıyor. Ortaya bir de dedikodu attılar ki Ali Başman seçilirse Başbakan, Ali Başman’ı Maliye Bakanı yapacak diye. Böyle bir dedikodu var mı peki evet var. Başbakan, maliye bakanını değişecek mi peki? Evet yüksek olasılıkla Başbakan, maliye bakanını değişecek ama bu Ali Başman olmayacak. Başbakan Ünal Üstel, Maliye Bakanlığı’na muhtemeldir ki deneyimli bir bakanı atayacak. Bu su götürmez bir gerçek. Öyle de yapması gerekir. Hiç tecrübesi olmayan bir adamı maliye bakanı yapmamak lazım. Unutmayın Maliye Bakanı Ali Şan seçimlerden sonra ekonomik kriz beklemiyorum diyebilecek kadar bu işten anlamıyor. Sterlin 30 lirayı devirdi ve hükümet ivedilikle bir paket hazırlayıp açıkladı, açıklamak zorunda kaldı. Bu nedenle öyle tahmin ediyorum ki Başbakan Ünal Üstel bayramdan sonra bu işi iyi bilen ve çalışabileceği bir bakanı Maliye Bakanlığı’na atayacak. Bu bilgiler tamamıyla kulislerde konuşulan iddialar. Yeri gelmişken söyleyeyim. Başbakan’a sormadım ve bir şey duymadım Başbakanın ağzından. Hani beni yakın görüyorlar Başbakan yazdırıyor olmasın.

Dün çok sevdiğim bir belediye meclis üyesi beni aradı. Kendisi UBP’li. Nedir durum diye sordum; “Milletvekilleri çalışıyor ama taban kızgın dostum” dedi. “Kimin kapısını çalsak tepki alıyoruz, yapılan istihdamlar, hali arazilerin çözülmeyen alt yapı sorunları ve daha birçok şeyden UBP’liler kızgın. Bu nedenle vekiller çalışsa bile Ali Başman’a oy gider mi emin değilim” dedi.

Bir seçim yazısı yazacaksanız bunu tabana sorarak yazmanız gerekir. Çünkü tabanın nabzını bakanlardan vekillerden değil de tabanın kendisinden öğrenebilirsiniz.

Normal şartlar altında Ali Başman’ın bu seçimi güle oynaya kazanması gerekiyor. UBP’nin taban oyu CTP’den hayli fazla. Dediğim gibi normal şartlar altında UBP adayının bu seçimi zorlanmadan kazanması gerekiyor. Bir kere Ali Başman’a bir hata yaptırdılar. Basına çıkmıyor. Ali Başman’ı iş çevreleri haricinde tanıyan biri yok. Böyle bir adayın ulaşamayacağı halk kitlelerine ulaşabileceği yegane araç basındır. Kesinlikle programlara çıkmıyor. Bir basın ekibi var açıklamalarını yazıyorlar. Telefonlara 60-70 tane bildirim ve fotoğraf geliyor. Şahsen ben açmadan siliyorum hepsini. Kimse o kadar uzun açıklamaları okumaz zaten. Parti tarafından kendisine ziyaret edeceği yerler verilmiş programına yazdırılmış neyi yazmışlarsa Başman da yazılan program uyguluyor. Öte yandan UBP vekil ve bakanları zaman zaman bu ziyaretlere katılıyor zaman zaman telefonla etkileyebilecekleri kişileri arıyorlar ve rica ediyorlar, bir nevi oy istiyorlar. Yeterli olacak mı tüm bu çalışmalara orası meçhul. UBP seçmeninin belli bir bölümü sandığa gitmeyecek belli bir bölümü oylarını CTP ile DP arasında dağıtacak belli bir bölümü de gidip kendi adayına oyunu verecek.

Sami Özuslu’nun şansı şu ki CTP tek vücut olarak arkasında. Yani Özuslu parti tabanının oyunun tamamını neredeyse alacak. Buna a politik seçmenle UBP’den gelecek oyları da dahil ederseniz Sami Özuslu’nun seçimi kazanmaya daha yakın olduğunu düşünebilirsiniz. Bir de Özuslu uzun yıllardır televizyon programcılığı yapıyor. Yani ciddi bir halk kitlesi tarafından tanınan biri. A politik seçmenin oylarını almaya daha yakın. Yazının başında da dediğim gibi UBP’liler sandığa gider ve oy verirse Ali Başman kazanır ama bu gerçekleşmezse Başman’ın seçimi kazanması hiç de kolay olmayacak.

****************

Günün Sözü

Gelmen bir iyiliktir diyecektim. Kapıyı hep başkaları açtı.

Özdemir Asaf

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları