Seçimi kim kazanacak? 

Yayın Tarihi: 23/06/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

DP Milletvekili adayı Serhan Aktunç’u uzun zamandır tanırım. Çok sıkı bir dostluğumuz vardır. Serhan, Demokrat Parti’den milletvekili adayı. Kazanmasına kimse ihtimal vermiyor ve bu yarışın UBP ve CTP arasında olacağı söyleniyor. Serhan dün geldi ve güzel bir program yaptık. Morali yüksekti; “sürpriz yapabilirim” dedi ve sokağı anlattı. Hayli umutlu ve kararlı gördüm. Ne yalan söyleyeyim umarım kazanır. Serhan çok değerli bir aydındır benim nazarımda, seçilmesi halinde iyi bir vekil olacağını da biliyorum.  

Sağ oylardan ve a politik seçmenden oy alma ihtimali var. Vatandaş mevcut düzenden şikayetçi. Dünkü yazımda da yazdım; UBP tabanında ciddi bir öfke var. Bunu UBP’lilerin kendisi anlatıyor ben uydurmuyorum. Birçok UBP’lilerin Ali Başman’a oy vermeyeceği söyleniyor. Tabii bu ne kadar doğrudur bilemeyiz. UBP’lilerin bir huyu vardır söverler ama yine gidip oy verirler. Ben buna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şahit oldum. Kiminle konuşsam Tatar’a oy vermeyeceğini söylemişti bana. Ben de kendi kendime Tatar’a yazık oldu diye düşünmüştüm. Sandıklar açıldığında %34 oyla önde götüren bir aday profili gördüğümde çok şaşırmıştım.  

UBP’liler bana yalan söylemişti. Yani bunu niye örnek verdim UBP’yi anlayasınız diye. UBP’liler sövse dahi söverler ve sandığa gidip oy verirler eğer vermeyeceklerse sandığa gitmezler. Bu seçiminde katılımının düşük olacağı söyleniyor. Seçmenini sandığa götüren seçimi kazanacak. İşin sırrı a politik seçmende; onlar nasıl bir karar üretecek seçimlerin sonunda göreceğiz. 

Velhasıl kelam Serhan’ın şansı var mı sonuçlar çıktığında öğrenmiş olacağız. Eğer UBP’den ve a politik seçmenden oy alabilirse elbette ki seçilebilir. Sonuçta Demokrat Parti’nin taban oyu belli. Serhan partisinin üstünde bir oy alacak orası kesin ve bu sefer kazanmasa da ilerde gerçekleşecek herhangi bir seçimde kazanacaktır. Serhan'ın kazanmaması halinde nasıl kaybettiği de önemli. İyi bir oy alırsa bu Serhan için yine bir başarı sayılacak bana göre. Düşüncelerimi aktardım kendisine. Yüzü hep gülümsüyordu.  

Eğer sokaktaki seçmen Serhan’a yalan yapmıyorsa evet Serhan bu yarıştadır ve potanın içindedir. İyi bir oy alacaktır bunu söylemek lazım. Burada en önemli mesele aday olduğunuz partinin taban oyu. Demokrat Parti’nin taban oyu % 7-8 civarında. Bunun üzerine çok oy koymanız gerekiyor seçilebilmeniz için.  

Bakın Sami Özuslu’nun şansı daha fazla. CTP’nin %21-22 taban oyu var. Bu oy oranı sabit. Özuslu bu oyların neredeyse tamamını alacak ve üzerine hem UBP’den hem a politik oylardan da ekleyecek. İşte bu nedenle Özuslu potanın içinde. Üstelik bir de gazetecilik kimliği var; yani halk tarafından tanınıyor. 

Ali Başman’ın işi zor. Dün de yazdım en önemli sıkıntısı tanınmıyor oluşu. Evet belli bir grup insan Ali Başman’ı tanıyor ama o kadar. Halk nezdinde bir bilinirliliği yok. Basına çıkmıyor. Var gücüyle sahada çalışıyor. Sürekli halkla toplantılar yapılıyor ve Başman’ı halka tanıtmaya çalıştırıyor kurmayları. Bir televizyon programına bile çıktığını söyleyemeyiz. Kurmayları böyle uygun gördü, Başman da bunu uyguluyor.  

UBP’nin taban oyu %30 ve üzeri. Buna a politik oylar eklendiğinde ciddi bir oy alırsınız. Genel milletvekili seçimlerinde bu oldu. UBP hem taban oyunu aldı hem a politik oyları topladı ve 24 vekil çıkardı. Bir başka deyişle Başman sadece taban oyunu bile alsa bu seçimi kazanabilir ama gelin görün ki bu böyle olacak mı asıl soru bu. UBP’nin Lefkoşa milletvekilleri Başman için çalışıyor mu, çalışıyor gözüküyor mu? Lefkoşa seçim bölgesi olarak önemli. Eğer Lefkoşa’dan birinci çıkamazsanız diğer bölgelerden alacağınız oyla sizin seçilmenize yetmez. Yani bir İskele bir Karpaz’dan gelecek oylar yeterli olmaz. Birinci olarak Lefkoşa’dan sonra da Girne’den iyi bir oy çıkarmanız gerekiyor. Bunlar hesap kitap işi. 

Olaya nereden baktığınız önemli. Kazanmış gibi görünmek isterseniz kendini buğday ambarında zanneden tavuk misali inanabilirsiniz kazanacağınıza. Evet seçimlere yönelik bir seçim yazısı daha. Umarım bu görevi layıkıyla yapacak olan kazanır. 

**************** 

Günün Sözü 

“Demokrasiye muhalif en iyi kanıt, ortalama bir seçmenle bir beş dakika konuşmaktır.” 

Winston Churchill

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları