Başbakan hesabını sormalı...

Yayın Tarihi: 26/06/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Evet bir ara seçim geride kaldı ve seçimi CTP adayı Sami Özuslu kazandı. Her şeyden önce bir gazeteci meslektaşımızın seçimi kazanması mesleğimiz adına iyi oldu. Kendisine başarılar dileriz. Çok geniş çaplı değerlendirilmesi gereken bir seçimden bahsediyoruz. Seçmen tek kelimeyle siyasilere kırmızı kart gösterdi ve sandığa gitmedi. % 30,58’lik bir katılımla tarihinin en düşük sayılı katılımı oldu. Seçmen tek kelimeyle hem CTP’ye hem UBP’ye kırmızı kart gösterdi. Milletvekilleri ya çalıştı ya az çalıştı ya hiç çalışmadı; seçmen hiçbir vekili ya da bakanı dinlemedi ve sandığa gitmedi.

UBP bu seçimi kaybetti. Bu fatura hiç şüphesiz Başbakan Ünal Üstel’e seçilecek, çünkü Ali Başman’ı aday yapan Başbakan’ın kendisi. Pekala Başbakan’a kesilmesi doğru mu faturanın. Fatura Başbakan’a değil UBP’ye kesilmeli. Açık olan bir durum var. Ne Lefkoşalı vekiller ne Girneli vekiller Ali Başman’a çalışmadılar. Başbakan bunun hesabını sormalı. Ünal Üstel’in başarısız olması için UBP’de bir grup milletvekili iş birliği yaptı ve Ali Başman’ı desteklemediler. Özellikle Lefkoşa vekilleri Lefkoşa için seçilecek partili vekil adayına oy vermediler, seçmeni sandığa taşımadılar. Ya seçmen sandığa gitmedi, gidenler de CTP ve DP’ye oy verdiler. UBP’den bir miktar Sami Özuslu’ya bir kısmı Serhan Aktunç’a gitti.

% 5 büyük bir fark değil ancak seçimin bir galibi var. Katılım düşük olsa da bu seçimin meşruluğu tartışılsa da demokrasi sınavı verildi ve bir aday seçimi kazandı.

Hem CTP hem UBP katılımın düşük olduğu bu seçimi kendi içlerinde iyice değerlendirmeleri lazım. Peki değerlendirecekler mi? Hayır değerlendirmeyecekler. CTP seçimi kazanmanın sevincini, UBP seçimi kaybetmenin burukluğunu yaşayacak.

BAŞBAKAN HESAP SORMALI

Evet başbakan bu seçimin hesabını sormalı. Özellikle Lefkoşa ve Girne vekillerine bu seçimin hesabı sorulmalı. Hangi vekiller çalışmadı tespit edilmeli. Gerekirse disiplin soruşturması açılmalı. Çünkü seçimde çalışmayan vekiller Ünal Üstel’in başarısız olması için çalışmadılar. Belediye seçimlerinde Sadık Gardiyanoğlu’na yapılanlar şimdi Ali Başman’a yapıldı. UBP iki seçimdir kendi adayına sahip çıkmıyor. UBP bunun nedenlerini araştırmalı ve hesabını sormalı.

KABİNE DEĞİŞİMİ BAYRAMDAN SONRA

Bazı çevreler Başbakan’ın kabineyi değişmeyeceğini söylüyor. Başbakan’a yakın kaynaklarla konuştum. Başbakan kabineyi bayramdan sonra değişecek ve yaşanacak değişimlerde bu seçimin sonuçları aktif rol sağlayacak. Kim çalışmadıysa görevden alınacak ve yerine çalışanlar eklenecek. Muhtemeldir ki Başbakan 2024 yılındaki kurultaya yönelik bir kabine dizaynı yapacak ve kendi ekibini kuracak. Karşısında olanları saf dışı bırakacak ve ellerindeki hükümet gücünü almış olacak. UBP için zor bir süreç.

BAŞBAKAN’A BİR ŞEY OLMAZ

Başbakan Ünal Üstel iyi bir başbakanlık yürütüyor. Mizacı sert ve otoritesini konuşturuyor. Elindeki Genel Başkanlık yetkisini ve Başbakanlık yetkisini sonuna kadar kullanıyor. Şahsen ben başbakanı başarılı buluyorum. Bu saatten sonra başbakan güç kaybeder mi sorusunun cevabı hayırdır. Çünkü zaten başbakanı desteklemeyenler ne olursa olsun yine başbakanı desteklemeyeceklerdir. Bu nedenle Başbakan 2024 kurultayına kadar görevinin başındadır ve kimse Başbakanı yerinden oynatamaz. Ankara hükümetinin de başbakanın arkasında olduğunu hesaba katarsanız başbakan 2024 yılı geldiğinde çok daha kolay bir kurultayla karşı karşıya da kalabilir.

Sonuç olarak CTP seçimi kazandı ama CTP seçmeni de sandığa gitmedi. CTP her ne kadar yapmayacak olsa dahi bunun iç değerlendirmesini kendi içinde yapmalı. Seçmen külliyen siyasilere bir kırmızı kart göstermiştir, sadece hükümete değil.

*****************

Günün Sözü

Hacet yok hatırlatmasına seni hatıraların bir dakika bile çıkmıyorsun aklımdan koşar gibi yürüyüşün karanlıkta bir ışık gibi aydınlık gülüşün.

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları