Sıra geldi kabine değişikliğine…

Yayın Tarihi: 03/07/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Bayram tatili dedik o da geçti. Zaten tatiller hemen çabuk geçer. Hepimiz bu uzun bayram tatilini bekledik ve geçirdik. Bir bayrama çokça ölümler de sığdı. Kalp krizinden ve trafik kazalarından ölenler oldu. Allah hepsine rahmet etsin. Ne kadar acıdır ki ağırlıklı hep genç ölümler oldu. Hepimiz üzüldük. Bayram yine birilerine bazı ailelere zehir oldu. Hükümet seçimlerden hemen önce maaşları ödedi ve bunun oy olarak sandığa yansıyacağını düşündü ancak bu oy olarak sandığa yansımadı ve UBP’nin adayı seçimleri kaybetti. Geçmiş yazılarımızda da yazdık Lefkoşa ve Girne vekilleri çalışmadığı için Ali Başman bu seçimleri kaybetti. Artık UBP kendi içinde bunun muhasebesini yapacak. Tavır netti. Hedef Başbakan Ünal Üstel’di ve vekiller hedeflerine ulaştı. Özellikle Başbakan’ın adayı olan Ali Başman hem UBP’lilerin sandığa gitmemesi gidenlerinde başka adaylara oylarını vermeleri sonucunda bu seçim kaybedildi.

Şimdi sıra geldi kabine değişimine. Bildiğiniz gibi uzun süredir konuşulan bir konu kabine değişikliği. Ne zaman olacak diye sorduğumuzda herkes bayramdan sonrayı işaret etti. Özellikle Başbakan yakın kaynaklar bayramdan sonrayı işaret etti. Seçimlerde hangi vekil ve bakanların çalışmadığı biliniyor. Buna bağlı olarak bir kabine değişikliği yaşanacak. Başbakan kabine de revizyona gidecek ve kendi ekibini kuracak.

Başbakana yakın kaynaklar dört bakanın görevden alınacağı ve bazı bakanların yerine bazı vekillerin geçeceği ve bazı bakanlarında bazı bakanların yerine geçeceği artık net olarak konuşuluyor. İsimler bende mevcut ama burada görevden alınacak bakanların isimlerini yazmak istemiyorum. Herkes tarafından bilinen bazı isimler var, bu isimler artık netlik kazanmış durumda. Başbakan özellikle 2024 UBP kurultayına yönelik bir ekip kuracak kendisine ve buna göre bir kabine revizyonu yapacak.

Bildiğiniz gibi Ünal Üstel son kurultayda tek aday çıkmış ve seçilmişti. Elbette ki Ankara hükümetinin bunda payı ve rolü vardı. Ünal Üstel’in Ankara hükümetinde oldukça iyi bir imajı var, seviliyor ve destekleniyor. Bir benzeri seçim kurultayında da yaşanır mı bilemem. Başbakanın bu kurultaya çok iyi hazırlanması lazım. Her ne kadar delege sayısı azaltılma yoluna gidilecek olsa dahi olası kurultay adaylarının azaltılmış delegeler üzerinde de söz sahibi olduğunu unutmamak lazım. Başbakanın işi kolay değil. İyi hazırlanması ve oldukça iyi bir ekip kurması lazım.

Belirlenecek yeni üyelerle daha sık istişare yapması ve üyenin sevgisini kazanması lazım. UBP yeniden bir müdahaleyi kaldırır mı o da ayrı bir konu ama unutmayın Türkiye’de çalışacağı adamı seçmek ve seçtirmek için boş durmayacaktır.

Bir sene Ünal Üstel’in hazırlanması ve doğru bir ekip kurması için yeterli bir süre. Ülkeyi kalkındırmak ve refah düzeyini artırmak için de başbakanın ayrıca çalışması gerekiyor.

Bunun için iyi bir maliye bakanı şart. Hem başbakanla uyum içerisinde çalışacak hem de gerçek anlamda halkın sorunlarını çözmek için kendi vizyonunu ortaya koyacak. Bu nedenle başbakan, maliye bakanını seçerken ki değişeceklerin arasında maliye bakanının da adı geçiyor, doğru isim üzerinde antand kalınmalı.

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Hayat pahalılığının doğru verilmesi ve iyi bir asgari ücret belirlenmesi gerekiyor. Buna bağlı olarak hayatın ucuzlatılması üzerinde de yeni çalışmaların yapılması gerekiyor. Çünkü temel tüketim maddelerinde bir ucuzlama henüz sağlanmış değil. Herkes hala eti, tavuğu, süt ürünlerini, meyveyi sebzeyi pahalıya alıyor. Bunlarda göz alıcı bir ucuzlama sağlanamazsa KDV indiriminin de bir faydası olmayacaktır. Gerekirse Türkiye’den ek protokolle mali yardımın önünün açılması gerekiyor.

Sonuç olarak Başbakan Ünal Üstel için zor bir yıl olacak hem partiyi toparlaması ve kendi yanına çekmesi hem de ülkedeki refahı artırması gerekiyor.

************** 

Günün Sözü

"İnsanın yüreğinde yer eden güçlü duyguların tuhaf alınganlıkları vardır…"

Emile Zola

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları