Hükümet yetmez... UBP’de istikrar olması lazım

Yayın Tarihi: 11/07/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

İmzalanan bir mali protokol yapılan proje açıklamaları. Evet bir gerçek var; Ankara hükümeti şu an ki hükümeti destekliyor. Zaten kurulmasında ciddi rol aldılar. 29 sayısıyla istediği yasayı zorlanmadan meclisten geçirebilecek bir hükümet modeli. Ankara, Ünal Üstel hükümetinden memnun, Ünal Üstel hükümeti de Ankara hükümetinden memnun. Bu nedenle mali protokol de uygulanacak diye düşünüyorum. Aksa konusunda özellikle bu konuda hükümet, Ankara hükümetinin dışına çıkmıyor. Ercan Havalimanı konusunda Ankara hükümetinin sözünün dışına çıkmıyor. Allah size inandırsın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz’da açılacak demeseydi yine açılacağı yoktu. Umarım açılır ve tekrar kapanmaz.

Daha önce de yazdım Üstel hükümeti, bana İrsen Küçük hükümetini hatırlatıyor diye. İrsen Küçük rahmetli, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok iyi ilişkilere sahipti. Sonra noldu kurultay geldi kurultayı kazanmasına rağmen UBP ikiye bölündü ve hükümet iktidardan gitti, seçimlerde UBP hezimete uğradı, İrsen Küçük seçimi kaybetti. Bazı şeyler belki o günden bugüne daha da değişmiştir ama dikkat edilmezse tarih tekerrürden ibarettir diye bir söz vardır, tarih yine tekerrür edecektir, eder de bunu açık olarak söyleyim. Çünkü aktörler aynıdır hemen hemen aynıdır, süreç de benzerdir.

UBP’DE İSTİKRAR OLMASI LAZIM

Gelelim UBP’ye. UBP’liler Faiz Sucuoğlu’nu seçtiler; hem parti başkanı yaptılar hem başbakan yaptılar. Ama Faiz bey bunu uzun süre sürdüremedi, kenara çekildi. 2024 kurultayında yine aday olur mu bilmiyoruz. Şartlar ne getirecek ne götürecek özellikle Ankara’dan onay çıkacak mı yoksa Ünal Üstel’in desteklenmesi kararı mı çıkacak bekleyip göreceğiz. Hasan Taçoy ben adayım diyor. Özellikle asgari ücretin belirlenmesinin ardından istifa edeceği de yüksek sesle konuşuluyor. Ben yazdım, kaynaklarım da gayet güvenilir kaynaklardır. Görevden alınması halinde başkanlık adayı ilan etmesiyle görevden kendisi ayrılmasıyla başkanlık ilan etmesi aynı olmayacaktır. Aynı etkiyi yaratmayacaktır.

UBP eğer tek bir adayın etrafında toplanmaz ve UBP kurultayı gergin ve bol adaylı geçerse yine UBP’de istikrar sorunu yaşayacaktır. Bir gerçek var ki UBP Genel Başkanı Ünal Üstel, şu an hükümeti yönetebileceği kadar iyi yönetiyor ama bir gerçek var ki vekillerde sorun var. Seçim oldu mu vekiller genel başkan mağdur olsun diye ya rakibe çalışıyor ya da sandığı boykot ediyor. Yalnızca vekillerde değil tabanda da sorun var. Başbakanın tabana inmesi ve kendisini daha iyi anlatması lazım, özellikle son milletvekilliği seçimlerinde başbakan kapı kapı gezdi ve destek istedi ama gelin görün ki işe yaramadı, taban dinlemedi. Özellikle Lefkoşa ve Girne de vekiller çalışmadı, taban sandığa gitmedi. Sami Özuslu’nun UBP’den oy almadığını gördük. Hem partisinin hem kendinin gücü ile birazda Mehmet Harmancı’nın desteği ile bu fark çıktı.

Sonuç olarak UBP normalde çok rahat kazanabileceği bir seçimi kazanamadı. UBP’de hem vekillerde hem tabanda ciddi bir istikrarsızlık var. Bunların giderilmesi lazım, bunlar giderilmezse 2024 kurultayında başbakan kesinlikle hezimet yaşar bu bu kadar net.

HERKES BAKANLIK BEKLİYOR

Evet bir de bu var. Başbakan, kabine değişikliği konusunda henüz net bir sinyal vermedi ama kabineyi değişmeyi istediğini ve bu değişikliği 20 Temmuz’dan önce yapacağını duyuyoruz. Yine bir başka duyuma göre Hasan Taçoy’un başbakandan görevi ile ilgili görüşme talep ettiğini ve durumunu netleştirmek istediğini duyuyoruz. Bu kabine değişikliği iddialarından dolayı birçok vekilin bakanlık beklediğini ve bakanlık almazlarsa da kurultayda Ünal Ütsel’i desteklemeyeceklerini bazı vekiller bizzat bana söyledi. Bunu başkasından duymadım.

Anlayacağınız hükümette istikrar olması yetmez UBP’de istikrar olması lazım ki hükümet başarılı olabilsin. İyi bir başbakan yine iyi bir parti başkanı olamazsa hükümet de rayında gitmez rayından çıkar. Durum bu kadar nettir.

***************

Günün Sözü

Hayat zamanda iz bırakmaz, bir boşluğa düşersin bir boşluktan. Birikip yeniden sıçramak için. Elde var hüzün.

Attila İlhan

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları