Dans tek kişilik olunca komik oluyor...

Yayın Tarihi: 21/07/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Yazının hemen başında belirteyim. Bu şimdilik son yazım. İzne çıkıyorum ve artık 14 Ağustos’ta yazmaya başlayacağım. Bu arada sizlerle buluşamayacağız. Belirtmiş olayım dedim.

Evet Ercan Havalimanı en nihayet açıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla oldukça geniş bir kurdele sırası oluşturularak açıldı. Herkesin yüzü gülüyordu. Tabii Ercan ciddi eksiklerle birlikte açıldı. Umarım bu eksikliklerde kısa zaman içerisinde giderilir. Bildiğiniz gibi seçimlerden sonra ilk resmi ziyaretini KKTC’ye yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık bir nevi emri vakisiyle havalimanı açılmış oldu. İyi de oldu Tayyip beyin bu emri vakiyi yapması. Bu emri vaki yapılmasaydı, Ercan emin olun yine açılmazdı. Emrullah Turanlı ile hükümet arasındaki alacak verecek meseleleri de umarım bir çözüme kavuşur. Ercan öyle tahmin ediyorum ki bu saatten sonra kapanmaz. Bir hafta sonra kapatılabileceği ve eski havalimanına dönülebileceği yönünde de açıklamalar yapılmıştı ama Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı geçtiğimiz hafta bana konuk geldiğinde kesinlikle kapatılmayacağını söylemişti.

Dün başka önemli bir gündem daha vardı. Aksa ile Kıb-Tek arasında 15 yıllık imzalanan sözleşme. Bu sözleşme kablo ile elektrik getirmeyi de barındırıyor. Bu sözleşmenin zaten imzalanacağı biliniyordu. Meclisten geçirilen kamu değişiklik yasası da zaten Aksa yasası olarak tanımlanıyordu bildiğiniz gibi. Hükümet bu konuda farklı bir hareket yapamazdı. Çünkü Aksa’nın da arkasında olan Ankara hükümetidir. Bu ilişki biçimine baktığınızda hükümetin Aksa ile uyum içinde olmasını da artık herkes normal karşılayacak. Hükümet, Ankara hükümetiyle ciddi bir ilişki içerisinde, ciddi bir uyum içerisinde bu nedenle istenilenler harfiyle yapılıyor.

Ben artık yadırgamıyorum, eskiden olsa eleştirirdim artık eleştirmiyorum çünkü iki ülke arasında oluşan ilişki biçimi tezahür ediyor. KKTC hükümeti, Ankara hükümetinin istediklerini yapacak Türkiye hükümeti de mevcut iktidarın ihtiyaçlarını karşılayacak, buna ilaveten koltuğunu sağlamlaştıracak.

Bunun aksi olduğunda dörtlü koalisyon hükümeti döneminde yaşananlar oluyor, Türkiye’den bir kuruş para gelmediği gibi bir kuruşluk yatırım da gerçekleşmiyor.

Tabii YDP Genel Sekreteri Talip Atalay’ın geçtiğimiz gün programda söyledikleri geliyor aklıma “AK Parti hükümetini istemeseniz bile AK Parti hükümetinin KKTC için yaptıklarını kabul etmeli ve teşekkür etmelisiniz” demişti. İzleyici tepki göstermişti Talip beye ama Talip bey doğru söylemişti.

Bizim hastane, okul, yol, su, elektrik ve daha birçok şey yapacak paramız yok. Gerçekten yok ve bunları birinin sizin için yapması gerekiyor. İşte bu adreste Türkiye'dir. Hükümet olarak biz onların istediklerini yapacağız, onlarda bizim eksikliklerimizi giderecekler. Kulağa tepkisel ve kabul edilemez gelse dahi olay tam anlamıyla WIN-WIN meselesidir. Bu nedenle artık Aksa ile sözleşme imzalanmış buna tepki göstermeyin. Bu işleri en kolay ve mümkün Aksa yapacak noktadaysa evet Aksa yapacak, Emrullah Turanlı Ercan konusunda ahkam kesecekse evet kesmeye devam edecektir.

Önemli olan tüm bunlar olurken yıllardır söz verilen ama yapılmayan bir şekilde yapılmayan projelerin gerçekleşmesidir.

Örneğin tüm bunlar yaşanırken hızla 500 yatak kapasiteli Lefkoşa hastanesinin temellerinin atıldığını görecek miyiz, yarım kalan Girne ve Güzelyurt hastanelerinin bitmesi için gerekli girişimler başlayacak mı başlamayacak mı, gençlerin ev sahibi olabilmesi için sosyal konut projelerinin temeli atılacak mı atılmayacak mı, yarım kalan yol projeleri ve yenileri başlayacak mı başlamayacak mı? Yeni okullar yapılacak mı yapılmayacak mı?

Bunlar önemli ve acil ihtiyaç duyulan projelerdir. Eğer bu yazdıklarım başlayacaksa hiçbir sorun yok. Bu yazdıklarımı geçtiğimiz gün Başbakan Ünal Üstel, Ankara ziyaretinde de söyledi. Umarım bunlar yapılır. Bu sayılan projelerin gecikmeden bir an önce yapılması gerekiyor. Bunlar yapılsın da varsın Aksa ile sözleşme imzalansın, bunlar yapılsın da varsın Turanlı’nın kaprislerini çekelim. Haa bugüne kadar olduğu gibi tek taraflı olacaksa işte o zaman isyan haktır.

Dans iki kişiyle yapılınca romantik, tek başına yapılınca da hayli komik oluyor. Meselenin özü bu...

**************

Günün Sözü

"Konuşmuyor, anlatmıyor diye hissetmiyor sanmayın. Kimisi içine atar çığlıklarını. Özlemek, ölmekten sadece iki harf fazla be çocuk."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları