Ankara’dan Başbakan'a tam destek…

Yayın Tarihi: 14/09/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ülkeye önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretten geride kalanlar son derece önemli. Başbakan Ünal Üstel’in Ankara hükümetiyle çok iyi ilişkileri olduğunu daha önce de yazdım şimdi yine söylemekte mahsur görmüyorum. Başbakan Üstel’e çok ciddi bir destekleri olduğu için Başbakan güçlü ve Ankara’da her türlü maddi desteği alabiliyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın şu sözleri son derece önemli “Ekonomik istikrar için siyasi istikrar ve hükümetin devamlılığı önemli”. Evet bu sözler Cevdet Yılmaz’ın sözleri. Bunu Türkçeleştirirsek biz Başbakan'dan ve hükümetten memnunuz ve bu hükümetin bu başbakanın devamından yanayız mesajıdır. Doğru okumak doğru anlamak ve anlatmak lazım.

Başbakan Üstel bir kez daha güven tazeledi. Önümüzde kapı gibi duran bir gerçek var. Hükümet olarak eğer Türkiye ile iyi ilişkilere sahipseniz her türlü yardımı ve desteği alabilirsiniz. KKTC’ye Türkiye’den başka yardım eden bir ülke yok. Yolların yapımı, yeni Meclis Binası'nın yapımı, yapılacak olan yeni hastane, sıkışıldığında yapılan maddi destek hep bunlar ancak hükümet olarak Türkiye ile iyi ilişkilere sahipseniz olabiliyor.

Bu nedenle hem hükümetin ama daha önemlisi Başbakan'ın Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olması gerekiyor. Bu bağlamda Ünal Üstel gibi bir Başbakan'a sahip olduğumuz için şanslıyız. Hükümet olarak bütçenin neredeyse %80’i memur maaşlarına gidiyor. Yani hükümetin yatırım yapacak tek bir kuruşu yok dersek abartmış olmayız. Geriye ne kalıyor size Türkiye’den gelen destek. İşte bunu başarıp almak lazım.

Başbakan Üstel bunu başarıyor ve alıyor, almaya da devam edecek.

İSTİKRAR UBP’YE DE YARIYOR

Öte yandan her ne kadar kurultay Ekim 2024’dedir dense dahi UBP’de kaynayan bir kurultay kazanı var. Türkiye Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın bu konuda da mesajı açık. Yılmaz, siyasi istikrardan yanayız diyerek Üstel’i işaret ediyor bana göre. Ben bu anlamı çıkarırım. Ulusal Birlik Partisi’nde de istikrarın olması lazım. UBP alelacale bir parti değil. Sonuçta UBP başkanı olan kişi eşittir Başbakan'dır. Bu bağlamda Üstel’in başkanlığa devam etmesi yönünde de öyle anlıyoruz ki Ankara hükümetinin bir tavrı var. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ünal Üstel’in son derece iyi ilişkileri var. Daha önce de yazdım yine yazmakta bir sakınca görmüyorum; UBP kurultayı yine tek adaylı olabilir ve Başbakan Üstel siyasi istikrarı koruma noktasında devam edebilir. En azından Ankara hükümetinin Üstel’e her koşulda destek verdiğini, memnun olduğunu ve bu siyasi istikrarın korunması gerektiğini söylediğini anlıyoruz.

Elbette görevden alınan bakanlar, bakanlık bekleyip bakan olamayanlar ve kurultay için zemin arayanlar bu yazıklarımdan hoşlanmayacaktır ama hem ülkenin hem UBP’nin gerçeği de budur. Bu gerçeği kabul etmeyenler elbette ki kendi mücadelelerini vereceklerdir ama bu mücadele Ankara’ya karşı verilecek bir mücadele olacaktır.

CTP dahi Ankara’dan tam destek alamadığı için ülke yönetiminde ne kadar sıkıntılar çektiler. KKTC’nin kalkınması, gelişmesi, yatırımların olması ancak Ankara hükümeti ile uyum içerisinde olacak bir hükümete bağlıdır. Şu an ki yapıda bu hükümet bunu başarıyor. Bu nedenle devam edecekler ve normal seçim gününe kadar bu başbakanla bu partilerle bu süreç devam edecektir. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz siyasi istikrar ekonomik istikrardan daha önemlidir çünkü ekonomik istikrar siyasi istikrara bağlıdır darken ancak bu kadar açık konuşabilirdi.

Sonuç olarak hükümetin, KKTC menfaatine iyi işler çıkarabilmesi ancak ve ancak Türkiye hükümetiyle iyi ilişkiler kurmaya bağlıdır. Bunu başarabilen birileri varsa bırakalım yapsınlar. Lafla peynir gemisi yürümez, paranız imkanınız varsa iş yapabilirsiniz ve ülke yönetebilirsiniz.

Mesele bu kadar açıktır.

*****************

Günün Sözü

Yatağına yatınca; yüreğinin sesinden uyuyamıyorsan, anla ki yalnızsın.

Aziz Nesin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları