Yılmaz’ın istikrar vurgusu önemli…

Yayın Tarihi: 15/09/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Başbakan Ünal Üstel bir açıklama yaparak Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’la ilgili yaptığı görüş alışverişini anlattı. Tabii burada Cevdet beyin KKTC’deki istikrar vurgusu son derece önemli. İki ülkenin arasında yapmayı planladığı ciddi projeleri var. Lefkoşa’ya yapılacak hastane, yeni yollar, Türkiye’den kablo ile gelecek elektrik, tarım alanlarında atılacak adımlar, Türkiye’den gelen suyun daha aktif ve daha yararlı kullanımı, yapılacak sosyal konutlar; hep bunlar Türkiye ile yapılacak ortak projeler kapsamında son derece önem arz ediyor. Türkiye’nin de desteği ile bu projeler hayat bulacak. Dünkü yazımda da dile getirdim; Türkiye ile eğer iyi ilişkileriniz varsa önünüz açıktır. Alır başınızı gidersiniz, ciddi projeler hayat bulur.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ekonomik istikrarın olabilmesi için öncelikle siyasi istikrarın olması ve bu bağlamda hükümetin siyasi istikrarın korunması noktasında başarılı olduğunu bunun devam etmesi gerektiğini söylemesi son derece manidardır.

Şu an ki dönem bana bir zamanlar ki merhum İrsen Küçük hükümetini hatırlatıyor. İrsen bey döneminde de Türkiye ile ilişkiler son derece iyiydi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile merhum İrsen Küçük’ün çok iyi ilişkileri vardı ve o dönem KKTC’ye çok ciddi yatırımlar yapılmıştı. Dönemin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay sıklıkla KKTC’ye gider gelir KKTC’nin sorunlarıyla yakından ilgilenirdi. İrsen beyin danışmanı olduğum için sık sık İrsen Küçük ile Beşir Atalay’ın telefon konuşmalarına tanık olurdum.

Şu an da benzer bir dönem yaşanıyor. Cevdet bey ile Başbakan Ünal Üstel’in arasında çok sıkı bir ilişki var. Oldukça yakın temastalar ve KKTC’nin sorunlarının çözülmesi noktasında sürekli bir istişare oluyor.

Bu durum ülkemiz için önemli bir şanstır. Türkiye yüzyılı aynen KKTC’de de tezahür ediyor ve ciddi işlerin yapılması için ortak bir vizyon çiziliyor.

Örneğin yeni Lefkoşa Hastanesi'nin yapılacak olması son derece önemli. Beş yüz yatak kapasiteli bir hastane olacak. Henüz proje başlamamışken Başbakan Üstel bu hastanenin yatak kapasitesini bine çıkarmalıdır, çünkü beş yüz yatak kapasitesi yeterli değildir. Ancak son derece önemli bir projedir ve hayat bulması halinde ülke sağlık alanında rahat bir nefes alacaktır.

Öte yandan kablo ile elektrik projesi. Yıl olmuş 2023 halen elektrikler kesiliyor. Elektrikler kesildi mi Rum’dan elektrik almak istiyoruz ve çoğu zamanda satmıyorlar. Saatlerce elektriksiz kalabiliyoruz. Bu nedenle kablo ile elektrik son derece önemli bir proje. Kablo ile elektrik gerçekleşmesi halinde kesintisiz bir elektriğe kavuşacağız ve artık elektrik kesintisi derdi sona erecek. Bunun yanı sıra güneşten elektrik elde etmenin önü açılacak ve enterkonnekte olarak kurulacak sisteme elektrik aktarımı da yapılabilecek. Elektriği artık pahalı değil daha ucuza mal edebileceğiz.

Türkiye’den gelen suyun önemli bir kısmı şu an denize dökülüyor. Türkiye’den gelen su son derece önemli. Bu suyun tarımsal olarak kullanılabilmesi. Güzelyurt’a ve Mesarya’ya verilebilmesi ve tarım alanında kullanılabilmesi son derece önemlidir. Şu an bu yapılamıyor ve Türkiye’den gelen suyun bir miktarı denize dökülüyor. KKTC’de tarımın artması, çoğalması doğal olarak ucuzluğu da beraberinde getirecektir. Çok üretilen bir ürün KKTC’nin iç piyasasında tüketiciye daha çok ulaşacağı için tarım ürünleri de ucuzlayacaktır. Üretim artacaktır. Üretimin artması doğal olarak hayatın ucuzlamasını da gündeme getirecektir. Bu bağlamda Türkiye’den gelen suyun faydalı kullanımı ülke için son derece önemli bir gelişmedir.

Sonuç olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ekonomik ve siyasi istikrar vurgusu son derece önemlidir. Bu noktada hem Başbakan Ünal Üstel’e hem de hükümete güven duyduğunu söylemesi ve bunun Türkiye olarak devamından yana olduklarını açıklaması son derece önemlidir. Türkiye ile ilişkiler iyiyse yatırımlar peşi sıra gelir. Bu iyi ilişkileri muhafaza etmeye devam etmeliyiz.

******************

Günün Sözü

Yağmur eğer şiddetliyse su çatıdan sızacak yeri bulur.

Viking Atasözü

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları