Sen nerelisin?

Yayın Tarihi: 21/09/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Şimdi de kimlik tartışması başladı. Hakikaten bizim hiç işimiz yok. Kıbrıslı mıyız, Kıbrıslı Türk müyüz yoksa Kıbrıs Türkü müyüz? Dostlar ne fark eder. Herkes kendisini nasıl hissederse oralıdır, odur. Şahsen ben kendimi Kıbrıslı Türk olarak görüyorum ancak Londra’ya gitsem ve bir yabancı bana nereli olduğumu söylese Kıbrıslıyım derim, sohbet ilerler ve Kıbrıs’ta iki halkın yaşadığına gelirse de Kıbrıs Türk olduğumu belirtirim. Bu işin doğası budur. Biz aslında hem Kıbrıslıyız hem de Kıbrıslı Türk’üz. Bunun başka izahı ve açıklaması yoktur. Yabancı biri nereli olduğumu sorduğumda ben ona Kıbrıslı Türküm dersem sorusuna cevap vermemiş olurum. Adam bana ne olduğumu sormadı çünkü nereli olduğumu sordu. Kıbrıslı Türk tanımı nereli olduğumu tanımlamaz ki. Velev ki nereli olduğumu yani Kıbrıslı olduğumu öğrendikten sonra etnik kökenimi sorduğunda yine Kıbrıslı olduğumu söylesem ne kaybederim, ne değişir hayatımda. Zaten adam ısrarla Rum mu Türk mü olduğumu sorarsa haliyle Türk olduğumu söyleyeceğim ki bu utanılacak bir şey değildir. Bunu utanılacak bir şey olarak görenler de var. Kimse etnik kökeninin ne olduğundan utanmasın. Türklük utanılacak bir şey değil, çünkü biz Türk’üz en nihayetinde.

Gerçekten boş bir tartışmadır. Herkes Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağını paylaşarak Kıbrıslı olduğunu haykırma isteği duydu. Buna da gerek yok. Çünkü Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağını her ne kadar bir Kıbrıslı Türk çizmiş olsa dahi bizim bayrağımız olmuyor çünkü biz Güney Kıbrıs’ta yaşamıyor orada çalışmıyor orada ikamet etmiyoruz. Bırakın Rumlar bunun şovunu yapsın. Çünkü bayrak da onların Kıbrıs Cumhuriyeti de onların. Kimliğini pasaportunu alınca Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait olmuyorsunuz. Bu yazdığımı yadırgayabilirsiniz. Hemen örnek vereyim. Sınır kapısından geçtiğinizde Lokmacı sınır kapısında sadece Kıbrıslı Türklere bakmak için ayrı bir görevli var. Zaman zaman pencereden başlarını uzatıp İngilizce olarak ya da bozuk bir Türkçeyle Kıbrıslı Türkler diye bağırıyorlar. Eliniz de her ne kadar Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kimlik kartını bulundursanız dahi Rumların yaptığı ayırım daha geçiş kapısında başlıyor. Neden peki? Çünkü siz Kıbrıslı değilsiniz Rumlara göre Kıbrıslı Türk’sünüz. Daha sınır kapısından geçerken bu ayrımı yapıyorlar. Kıbrıslı Türklere özel ayrılmış bir görevli var hem giderken hem dönerken size işlemi o yapıyor.

Zaten sınır kapılarından geçişleri zorlaştık sonra da zorlaştırdılar. Kıbrıslı Türkler aslında bir kimlik bunalımı da yaşıyorlar. Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğini elinde tutuyor ama sınır kapısında bile zorluk çıkarıyorlar.

İngiltere’de yaşayan bir Kıbrıslı Türk’e nereli olduğu sorulsa doğal olarak Kıbrıslı olduğunu söyleyecektir çünkü Kıbrıslıdır. Başka nereyi söyleyecek. Ama Türk müsün Rum musun diye sorulduğunda adam ben yine Kıbrıslı’yım demez Türküm der. Etnik kökeniniz peşinizden gelir bundan kaçamazsınız. Kaçmanıza da gerek yoktur çünkü Kıbrıslı Türk olmak utanılacak bir şey değildir. Dediğim gibi bundan utanan ve ayıp sayanlarda yok değil. Örneğin İngiltere de yaşayıp İngiliz vatandaşı olan binlerce soydaşımız var. Adam ben İngiliz’im demez İngiliz vatandaşıyım ama Türküm der. Afro Amerikan gibi. Türk asıllı İngiliz de diyebilir.

Neyin kavgasını veriyoruz yine. Işimiz gücümüz yok bu tartışmalarla toplumu bölüyoruz. Vikipedia bilgisidir; dünyada yaklaşık bir milyon Kıbrıslı Türkün yaşadığı tahmin ediliyor. Benim izleyicilerimden Avustralya’dan izleyen de var, İngiltere’den var, İsviçre’den izleyenler. Bu insanlar nerelidir günün sonunda? Kıbrıslıdır ama etnik kökenleri Türk olduğu için Kıbrıslı Türk’türler. Bu son derece olağan bir şeydir.

Kıbrıslılık bir üst kimliktir. Önce zaten Kıbrıslısınızdır, doğal olan budur. Başka nereli olacaksınız eğer Kıbrıs’ta yaşıyorsanız ama iş etnik kökeninize geldi mi işte o zaman yine doğal olarak Kıbrıslı Türk olursunuz.

Mesele bu kadar basittir. Birinin bize kim olduğumuzu ve nereli olduğumuzu söylemesine ihtiyacımız yoktur. Biz ne olduğumuzu kim olduğumuzu ve nereli olduğumuzu biliyoruz.

****************

Günün Sözü

Yatağına yatınca; yüreğinin sesinden uyuyamıyorsan, anla ki yalnızsın.

Aziz Nesin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mete Baris21/09/23 12:38
Ilk defa yazdiklarina %100 katildim

Alexy Flemmings21/09/23 09:04
Etnik köken sorulduğunda "Kıbrıslı" olduğunuzu söylerseniz, Rum'un "FEDERASYON soslu üniter devlet" hayal değirmenine su taşırsınız. Kıbrıs Türk'ü olduğunuzu belirttiğinizde, KKTC'ye sonuna kadar sahip çıkacağınızı göstermiş olursunuz. "Kıbrıslılık" bir üst kimlik değildir: Sınır kapısından geçtiğinde, karşı taraftaki Rum'un senin Kıbrıslılığınla, kendi Kıbrıslılığını aynı görmediğini, daha sınır kapısında ayrımcılığa maruz kaldığını, sen de belirtmişsin Gökhan zaten. "Kıbrıslılık" bir üst kimlik olsaydı, sınır kapısındaki (sırf sahte federasyon görünümlü üniter devlet kurma hayaliyle kendisine orta yerde Kıbrıslı diyen, kendi aralarında kendilerine yine Elen diyen) Rum sana hayvan muamelesi yapmazdı!

Diğer Gökhan ALTINER yazıları