Gezmeye mi gittiler ?

Yayın Tarihi: 16/10/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Yıllar önce Azerbaycan’a doğrudan uçuşla bir uçak dolusu insan gitti. O uçakta ben de vardım. Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’da vardı. Kalabalık bir gazeteci ordusu da vardı. Ağır toplar Exelcior Otel'e yerleştirilirken biz gazeteciler çeşmelerinden çamurlu su akan biro tele yerleştirildik. Hal böyle olunca gazetecilerin hepsi bağlı oldukları gazetelere eleştiri dolusu yazı haberleri göndermiş, çıkan onlarca kötü manşetin ardından Serdar Denktaş çok zor durumda kalmıştı. Sonra anlaşıldı ki Rauf Denktaş’ın Bakü ziyaretinden başka bir şey değildi bu durum. Ne yazık ki arkası da gelmemişti. Azerbaycan yanılmıyorsam bir kez uçak göndermişti KKTC’ye.

Azerbaycan'la ilişkiler her zaman iyi olmuştur; iyi olmuştur ama ötesine de gitmemiştir. Daha önce de yazdım Azerbaycan Millet Meclisi Başkanı benim programımda biz KKTC’yi tanıyoruz açıklaması yapmış, dönemin Kıbrıs Gazetesi bunu tam manşetten vermiş ve akşam saatlerinde Azerbaycan hükümeti kendi başkanlarını yalanmıştı.

Azerbaycan’a yapılan ziyareti önemsizleştirmek için ya da küçük görmek için yazmıyorum bunları. Anlatmaya çalıştığım geçmişte daha da ilerisi yapılmış ve Bakü’ye doğrudan uçuş yapmıştı Kıbrıs Türk Hava Yolları.

Azerbaycan’la ilişkiler yeniden ısındı. Yapılan toplantılara KKTC’nin bakanlar kurulundan sırasıyla bakanlar katılıyor, KKTC bayrakları bu toplantılarda temsilen yer alıyor. Bunlar iyi gelişmeler ama arkası gelecek mi önemli olan bu.

Örneğin Azerbaycan KKTC’yi tanıyacak mı? KKTC’ye bir ofis ya da bir temsilcilik açacak mı, doğrudan uçuş başlayacak mı? Azerbaycan hava yolları KKTC’ye turist taşıyacak mı? Beyler bu sorular önemli sorular. Bu ziyaretlerin arkasından bu gelişmeler olmayacaksa 200 kişinin bir uçağa doluşup deyim yerindeyse Azerbaycan çıkarması göstermelik bir geziden ibaret olacak.

Olmasın mı olsun tabii. Bunun karşısında değilim ancak bunun devamının da gelmesi lazım.

Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Azerbaycan’dan KKTC’ye bir direkt uçuş sinsilesi başlatabilir mi? KKTC’ye turist akını başlayabilir mi? Azeri öğrenciler okumak için KKTC’yi tercih eder mi? En önemlisi Azerbaycan bu kadar sıcak ilişkiden sonra Lefkoşa’ya bir temsilcilik açar mı?

Bu kadar bakanın gitmesi, KKTC bayrağının resmi toplantılarda sergilenmesi ve bu kadar yoğun ziyaretten sonra beklediğimiz gelişmeler bunlardır. Bunların kovuşturmasının yapılması gerekir.

Örneğin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ile baş başa bir görüşme yaptı, bu görüşmede Aliyev’e KKTC’de bir temsilcilik açın dendi mi, doğrudan uçuşlar başlasın dendi mi? Ya da Türkiye tarafından bu saydıklarımın lobisi yapıldı mı? Yapılacak mı? Önemli olan bunlardır. Aksi takdirde yıllar önce Bakü’ye yapılan doğrudan uçuş gibi bir fırtına kopar herkes heyecanlanır sonra da bu iş kapanır gider.

Azerbaycan’a KKTC’yi tanıyın demek kolaydır. Ancak Azerbaycan’ın KKTC’yi BM kararları orada dururken tanıması o kadar kolay değildir. Azerbaycan’a bir tek Meclis Başkanı Zorlu Töre, KKTC’yi tanıyın dedi. Onun dışında herhangi bir siyasinin ağzından bunu duymadık.

KKTC dünyadan o kadar uzak tutuluyor ki KKTC bayrağının Azerbaycan’da yapılan toplantılardan temsil edilmesi çok büyük bir ilerleme olarak değerlendiriliyor. Elbette ki bunu önemsiyorum ama bu dış siyaset açılımın arkasının gelmesi lazımdır. Aksi takdirde dostlar alışverişte görsün açılımından öteye gitmeyecektir.

Gerek Ankara hükümetinin gerekse Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın daha fazlasını Azerbaycan devletinden talep etmesi gerekiyor. Örneğin bizim Cumhurbaşkanımız, Aliyev’i KKTC’ye davet etti mi? Örneğin Ankara hükümeti, Aliyev’i KKTC’ye bir ziyaret yapması için teşvik eder mi edebilir mi? Önemli olan bunlardır.

Bu ziyaretlerin bu yakınlaşmaların meyvesi ancak böyle toplanır.

Yoksa yıllar önce yapılan doğrudan uçuş gibi bu da göstermelik bir yakınlaşmadan öteye gitmez. Cumhurbaşkanı Tatar’ın Aliyev ile görüşmesi ve bunun Ankara tarafından ayarlanması son derece isabetli olmuştur, KKTC’nin statüsü yükseltilmiştir. Hadi fırsat penceresi açıldı. Bunu daha ileriye taşıyın ve Azerbaycan, KKTC ile daha sıkı ilişkiler kurmaya teşvik edilsin. İşte o zaman 200 kişi gerçekten gezmeye değil de, iş yapmaya gitmiş olsun.

******************

Günün Sözü

Bazen önemli olmamalı gidecek olan ya da gelmeyen. Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden.

Nazım Hikmet

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları