Ankara hükümeti, Üstel’in arkasında…

Yayın Tarihi: 23/10/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Reçete vurgunu ne zamana tamamlanır bilemeyiz. Çalışma Bakanı Sadık Gardiyanoğlu bir on güne tamamlanır dedi. Tamamlanır mı, tamamlanmaz mı bekleyip göreceğiz. Öyle bir vurgunla karşı karşıyayız ki ucu derinlere iniyor. Gerçi bu mesele patlak verdiğinde yapılan yaygın dedikodu bu işleri kimlerin yaptığının sektör arasında da biliniyor olduğuydu. Bilinenler tutuklandı ve teminatla serbest kaldılar. Polis ve yargı süreci yolsuzluk ve usulsüzlük yapanı ayrı ayrı değerlendirecek ve bir karara varacak. Bu nedenle uzun uzun yazmaya gerek yok.

Biraz iç siyaset konuşalım. Uzun zamandır iç siyaset yazmadık. UBP Milletvekili Hasan Taçoy WhatsApp üzerinden bir basın bürosu kurdu ve çıktığı programları yaptığı açıklamaları buradan gönderiyor. Gelecek sene muhtemelen ekim ayında yapılacak kurultaya hazırlık yapıyor şimdiden. Taçoy’un oy kapasitesi belli, alabileceği oy da belli ama belli ki bir kez daha denemek istiyor.

Diğer tarafta köy köy gezen çalışan ama hiç gözükmeyen bir de Faiz Sucuoğlu var. Ankara hükümeti destek vermediği için hükümet bozulan ve başbakanlık koltuğundan genel başkanlık koltuğundan giden bir Faiz Sucuoğlu.

Uzun zaman oldu arayamadım bir ara arayıp bir kahve içmeliyim Faiz beyle. En son konuştuğumuzda her şeyin iyi gittiğini ancak Ankara istemezse aday olmayacağını bana söylemişti.

Parmağımızın arkasına saklanmalayım; bu ülkede Ankara kimi isterse o hükümet oluyor, o başbakan oluyor o genel başkan oluyor. Bu gerçeği inkar etmenin bir anlamı yok. Vakti zamanında dörtlü koalisyon kurulmasını Ankara istememişti ve ek bir zırnık yardım bile gelmemiş, Tufan Hoca koalisyon hükümetiyle yapabileceğinin azamisini yapmıştı. Çok tartışılmıştı Türkiye’den yardım gelmemesi, çabuk unutuyoruz bu tartışmaları. Ankara’nın gönlünde yatan bir UBP-HP koalisyonuydu, Serdar Denktaş’a ve Cemal Özyiğit’e veto vardı. Bu vetoya karşın dörtlü koalisyon kurulmuş ama cumhurbaşkanlığı seçimleri yüzünden bozulmuştu.

Demem o ki Ankara hükümetinin desteklemediği hükümet KKTC’de ayakta kalamıyor. Belki bir CTP için geçerli değil ama UBP-DP-YDP için geçerli. Bu üç parti AK Parti hükümetiyle çok içli dışlıdır ve Ankara hükümetinden gelen sinyallere göre hareket ederler. Faiz beyin istifa etmek zorunda kalmasının arkasında yatan da budur.

ANKARA ÜSTEL’İ DESTEKLİYOR

Peki ne olacak UBP kurultayında. Taçoy kesinlikle aday olduğunu söylüyor ama bir gerçek var; Ankara hükümeti UBP’nin başında Ünal Üstel’i görmek istiyor. AK Parti hükümetine rağmen Taçoy yine aday olur mu bunu da bekleyip göreceğiz. Yazının başında kurulan bozulan hükümetleri ve Ankara ile Lefkoşa ilişkilerini size anlattım. Net bir gerçek var; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ünal Üstel arasında çok sıkı bir iş birliği var. iyi bir hukuk var ve Tayyip bey şu an ki hükümeti de başbakanı da destekliyor. Bu denli ciddi bir destek varken UBP Genel Başkanlığına başka aday çıkar mı önemli olan bu.

Elçiyle aranızın iyi olması yetmez önemli olan Ankara hükümetiyle ve kurmaylarıyla ilişkilerinizin iyi olması. Başbakan Ünal Üstel bu bağları kurmuş ve bu bağlar gerçekten güçlü bağlar. Bu nedenle Ankara hükümeti ciddi anlamda Üstel’i desteklerken UBP çok adaylı bir kurultaya gidebilir mi o da ayrı bir soru. Diyelim ki gitti; Ankara kartlarını Üstel’den yana kullanırsa herkes Üstel’in arkasında birleşir ve destekler. Ama şunu söylemekte bir sakınca görmüyorum; çok rahat Anakara tarafından Taçoy’a aday olma denilebilir; Taçoy dinlemez de aday olursa Üstel’in kazanması için Ankara’nın kurmayları seferber olur ve bu yarışı Üstel’e kazandırırlar.

Faiz Sucuoğlu’na yapılanlar haksızlık değil miydi? Evet haksızlıktı. Ciddi bir oy desteği ile hem UBP’yi 24 vekile çıkarak hem de oldukça iyi bir oyla genel başkan seçilen bir siyasetçiyi sahadan çektiler. Sucuoğlu’na bunu yapanlar güç olarak çok daha zayıf olan Taçoy’a ne yapmazlar artık varın siz düşünün.

Evet UBP kurultayına daha bir sene var ve oldukça erken bir yazı ama bir iç siyaseti hatırlayalım ve hatırlatalım dedik.

Hayatın ucuzlatılması noktasında hükümet yetersiz kalıyor ama diğer pek çok konuda çalışan bir Başbakan var. Disiplinli ve Ankara’yla ciddi bir uyum içinde.

Hal böyle iken bu düzenin değişmesine kimse ön ayak olamaz. Bunu bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.

******************

Günün Sözü

İnsanlar, seviyelerinin seninle konuşmaya yetmeyeceğini anladıkları için, arkandan konuşmaya başlarlar."

Bernard Shaw

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları