Artık yabancıyız bu memlekete...

Yayın Tarihi: 20/11/23 07:30
okuma süresi: 5 dak.

İster üniversite mezunu olun isterseniz lise mezunu alacağınız aylık ücret asgari ücrettir. Ne iş yaptığınızın önemi yoktur. İster bir markette kasiyer olun isterseniz diplomalı bir üniversite mezunu maaşınız aynıdır. Hatta bazı özel işletmelerde lise mezunu bir üniversite mezunundan daha fazla maaş alabiliyor. Tek başına bir genç düşünün. Aldığı asgari ücretle ne ev sahibi olabilir ne araba sahibi olabilir. Anne-babanın desteği olmaksızın hayatını sürdüremez. Evlendiniz diyelim karı koca asgari ücret alıyorsunuz. Durum yine aynıdır; ailelerin yardımı olmadan geçinemezsiniz. Hükümet gençlere sosyal konut yapacak. Şimdilik uzak bir proje. Geçtiğimiz gün Maliye Bakanı Özdemir Berova’ya programa girmeden sordum. Dedim ki gerçekten yapacak mısınız; yapacağız dedi kararlılıkla. İnşallah gençlerin alabileceği, ödeyebileceği kolaylıkta sosyal konutlar olur. Zira başka türlü evsiz gençler yine ev sahibi olamayacak. Birçok genç artık günlük yaşıyor, gelecekle ilgili ne bir hayalleri ne de bir planları var, çünkü ellerine geçen aylık kazançla sadece günlük ihtiyaçlarını karşılayabilirler, o kadar.

Aşırı pahalıyız. Market alışverişlerini göğüsleyebilmek artık mümkün değil. Gelin görün ki söz konusu hayat pahalılığını durdurmak ve aşağı çekmek için hükümetin hiçbir vizyon ve politikası yok. Sözüm ona Hal Yasası geçti ama çalıştığını görmedik. 

Gençler ailelerinin yardımı olmaksızın geçinemiyorlar. Öyle bir döneme geldik ki bir genç babasının annesinin öldüğüne değil maaşının kesildiğine üzülecek. Emekli olan aileler devletten ay sonu aldıkları maaşlarla çocuklarının geçinmelerine yardımcı oluyorlar. Aksi takdirde asgari ücretle çalışan binlerce gencin geçinmesi ne yazık ki mümkün değil. Bunu borçsuz gençler için söylüyoruz bir de borcu olan binlerce genci hesaba katarsak gençlerin geçinmesi kesinlikle mümkün değil.

Artık nitelikli iş gücü de bulamıyoruz. Kıbrıslı Türk gençlerin hatırı sayılır bir kesimi Rum tarafında çalışıyor. Rum tarafından aldıkları asgari ücretle KKTC’de daha rahat bir hayat kurmaya çalışıyor. Öte yandan Türk çalışanlar ise kendi ülkelerine dönmeye çoktan başladılar. Memleket iş gücü açısından üçüncü dünya işçilerinin eline kaldı. İnşaatlarda çalıştırmak için bahçe temizliğinde kullanmak için hep üçüncü dünya ülkesi insanları kullanıyoruz. Kafeler barlar restoranlar hep üçüncü dünya ülkesi insanlarla dolmuş durumda.

Bir de okumak için yüksek tahsil için yabancı ülkelere giden gençlerimiz var. Hiçbiri kesinlikle dönmeyi düşünmüyor. Bir bir kaçan gençlerimiz kendi ülkelerinde bir gelecek görmedikleri için geri dönmeyi kesinlikle düşünmüyorlar.

Yabancı ülkelere adımını attıktan sonra kendilerine oralarda yaşam kurmaya çalışıyorlar. Aşırı pahalı olan bir ülke, bu pahalılığın düşürülmesi için hiçbir şey yapmayan bir hükümet ve dışarı bağımlı ve dışarının sözünü dinleyen bir ülke politikası ile kimse KKTC’de yaşamak dahi istemiyor.

Bu ülkede kimse yaşantısından memnun değil. Ülkenin gündemine bir bakar mısınız maaşlardan yapılacak kesintilerle yaratılmaya çalışılan bütçeler, mevduat faizlerinden yapılacak kesintiler, kendi kendine yetmeyen ülke ekonomisi, elektrik sorunuyla peşkeş çekilme çalışılan ülke kaynakları, rüşvet dedikoduları KKTC’yi iyiden iyiye yaşanmaz bir hale getirdi.

Kim böyle bir ülke de gelecek kurmak ister ki?

İşte bu ve buna benzer birçok nedenden dolayı gençler kendi ülkelerini anavatanlarını terk ediyorlar ve yabancı ülkelere yerleşiyorlar.

Devletin, bu devleti yönetenlerin kendi gençlerini bu ülkede tutabilmek için yeni politikalar üretmesi gerekiyor. Gelin görün ki hükümetin bu konularla ilgili hiçbir politikası yok. Açıklamalara bakıyorsunuz klişe açıklamalar. Her açıklamada Türkiye’ye düzülen övgüler ama kimse bu ülkenin geleceği ne olacak bunu konuşmuyor.

Kaybolup giden bir ülke geleceğinden bahsediyoruz. Kıbrıslı Türkler artık misafir oldu, kendi ülkelerinde yabancılaştılar ve aitlik duygusunu kaybettiler. Bu çocuklara devletin sahip çıkması gerekiyor. Tabii kısır döngü içinde olan gündemlerinden çıkabilirse hükümet.

Günün Sözü

"Gitmek istiyorsa bırakacaksın gitsin… Aklı seninle olmayanın bedeni yanında olsun ister misin?"

Can Yücel

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları