Asgari ücret en az %41...

Yayın Tarihi: 06/12/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu dün bende konuktu. Asgari ücreti de konuştuk haliyle; “Rakam veremem ama hayat pahalılığı çerçevesinde bir artış yapacağız” dedi.

Önemli bir şey daha söyledi; “Aralık sonu hayat pahalılığı da baz alınarak bir asgari ücret belirleyeceğiz” dedi. İstatistik Kurumu, hayat pahalılığını % 4,42 olarak açıkladı. Son beş ayın hayat pahalılığı ise % 40,84 olarak ortaya çıktı.

Hal böyle olunca Maliye Bakanı Özdemir Berova’nın benim programımda açıkladığı Ocak 2024 hayat pahalılığı % 48,5 olacak açıklaması tutarlılık kazandı. Tabii Aralık sonu hayat pahalılığı da beklenip öyle bir karar üretilecek.

Özellikle Bakan Gardiyanoğlu asgari ücreti belirleme noktasında Aralık sonu hayat pahalılığını da dikkate alarak bir rakam belirleyecek olmaları bakanın işçi sendikasından yana bir tavır sergileyeceği algısını yarattı bende.

Bakan Gardiyanoğlu, “Öyle bir rakam belirlemeliyiz ki hem işçi tarafı hem de işveren tarafı zorda kalmasın” dedi ve ekledi “Bakan olduktan sonra da markete gidip alışveriş yapıyorum.  Her şeyin ne kadar pahalı olduğunun ben de farkındayım. Vatandaşımız ailesinin yardımı olmadan mümkün değil geçinemiyor. Bu nedenle vatandaşı mağdur etmeyecek bir rakam belirlenmesi konusunda oy birliği uzlaşısı arayacağım” dedi.

Güvenilir bir kaynağım bana asgari ücretin en az % 41 zamlanacağını hatta bunun üzerinde bir artışın olması söz konusu olduğunu söyledi bana.

Bakan Gardiyanoğlu’nun “hayat pahalılığı” çerçevesinde bir asgari ücret artışı yapacağız” demesi güvenilir kaynağımın bana “asgari ücret en az % 41 zamlanacak” sözünü doğruluyor.

HÜKÜMET REFAH PAYI VERECEK

Aralık ayının da %4-5 gibi bir rakam çıkması halinde Aralık 2023 hayat pahalılığı % 45’lere çıkacak.

Maliye Bakanı Özdemir Berova’nın benim programımda “projeksiyon yaptık % 48.5 çıktı; bu % 48.5 olmaz %47.5 olur %49.5 olur ama buralarda bir rakam çıkacak” demesi sonrasında çokça eleştirilmiş bu kadar erken açıklanan bir hayat pahalılığının zamlara neden olacağı söylenmişti.

Bakan Gardiyanoğlu da erken açıklanan hayat pahalılığının piyasalarda zamlanmaya neden olduğunu ifade etti ve “asgari ücret konusunda rakam açıklamaktan kaçınıyorum çünkü açıklarsam piyasaların zamlanmasına neden olabilirim, bunu istemiyorum” dedi.

Aralık 2023 hayat pahalılığı da % 4-5 oranında çıkar ve son altı ayın hayat pahalılığı % 44-45 çıkarsa hükümet bir refah payı vererek hayat pahalılığını % 48.5 olarak verecektir.

Bekleyip göreceğiz ama öyle anlıyorum ki Bakan Özdemir Berova’nın Ocak 2024 hayat pahalılığı için yapmış olduğu projeksiyon açıklaması doğru çıkacak.

Bakan yapılacak zamları önceden bildiği için buna göre bir projeksiyon yapmış ve bunu açıklamıştı.

GARDİYANOĞLU “13. MAAŞLAR HAZIR”

Bakan Gardiyanoğlu’na hayat pahalılığının % 48.5 çıkması halinde Sosyal Sigortalar’ın bunu ödeyebilecek kapasitesinin olup olmadığını sordum.

Gardiyanoğlu “Başbakan şu an talimat versin 13. maaşları ödemeye hazırız. Paramız var. Hatta borçlanmadan ödemeye hazır durumdayız. Bu nedenle bir sorun yaşamayacağız” dedi.

Sonuç olarak asgari ücret ocak ayından geçerli olmak üzere ocak ayında belirlenecek.

Ancak Bakan asgari ücreti belirlemek için Aralık sonu hayat pahalılığını da görmeyi bekleyecek ve buna göre bir asgari ücret belirleyecek.

Öyle anlıyoruz ki yeni asgari ücret İşçiyi sevindirecek ama işvereni üzecek.

Çünkü yüksek rakam çıkacak ama bir gerçek var ki vatandaş eğer maaşına doğru düzgün bir zam almazsa geçinemeyecek.

Bu nedenle işvereni de zora sokmadan gerçekçi bir zam yapılması gerekiyor.

*********************

Günün Sözü

Her zaman şimdide yaşamayı başarabilirsen mutlu bir insan olursun

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları