Çeler, TDP’ye iyi gelecek…

Yayın Tarihi: 26/12/23 07:00
okuma süresi: 5 dak.

TDP, bir zamanların TKP’si. Gençlik zamanlarımı hatırlıyorum da TKP’nin gayet iyi bir oy oranı vardı. Yıllar geçti ve TKP zayıfladı. Sonra BDH kuruldu. 5-6 milletvekiliyle meclise girdiler. Önemli bir partiydi BDH’da. Barış ve Demokrasi Hareketi. Sosyal demokrat parti. Tüm ülkelerde sosyal demokrat partiler vardır.

BDH’da KKTC’nin sosyal demokrat partisiydi. Sonra seçimler oldu ve sadece Mustafa Akıncı seçildi. BDH barajı kıl payı geçmiş sadece bir vekil çıkarabilmişti. Mehmet Çakıcı Genel Sekreterdi o zaman. Sonra Çakıcı’ya kaldı parti. BDH’nın ardından Toplumcu Demokrasi Partisi kuruldu. Üç vekille meclise girdiler.

Üç vekil az görünse de şu an ki meclis yapısına baktığınızda kötü bir rakam değildi. Sonra Çakıcı partiyi büyütemeyince istifa etti ve Genel Sekreter olan Cemal Özyiğit partinin başına geçti.

TDP yine üç vekil çıkardı ve en son dörtlü koalisyonda TDP hükümete girdi. Sonra hükümet bozuldu ve UBP-HP hükümeti kuruldu.

Derken seçim oldu. Seçim olmazdan önce yapılan tüm anketlerde TDP baraj altı gözüküyordu. Kimse buna inanmak istemedi ve seçim oldu. TDP baraj altı kaldı ve parlamentoya girmedi. Ardından Cemal Özyiğit’in istifası geldi. Mehmet Harmancı’nın partinin başına geçeceği söylendiyse de bu dedikodular asılsız çıktı ve Harmancı belediye başkanlığı görevine devam etti…

Derken parti Mine Atlı’ya devredildi. Genç bir avukat olan Mine Atlı halen elinden geldiği kadar TDP’yi temsil ediyor. Bir süre önce de TKP ile birleştiler ve ortak bir parti oluşturdular. Olası bir erken seçimde TDP’nin barajı geçebilmesi için hem iyi adaylara hem de yeni bir vizyona hatta yeni bir başkana ihtiyaç var.

Zeki benim askerlik arkadaşım. Askerliğimizi birlikte yaptık. Bu nedenle Zeki’yi iyi tanırım, severim de. Çalışkan bir arkadaşımızdır. Çalışma Bakanlığı döneminde basına da ciddi destekler verdi.

Bir süre önce belediye seçimleri yapıldı ve Zeki Çeler çok az bir oyla Girne Belediye başkanlığını kaybetti. Zeki bağımsız katılmasına rağmen çok iyi bir oy aldı ve şimdi Zeki Çeler’in TDP başkanlığı konuşuluyor. Zeki Çeler’in diğer parti üyelerinden farkı sağ tabandan da sempatiye sahip olması ve oy alabilecek olması.

Aynen Mehmet Harmancı gibi. Nasıl ki Harmancı tüm partilerden oy alarak seçiliyor Çeler de tüm partilerden, tüm partilerin tabanından oy alarak TDP’yi yeni bir düzlüğe çıkarabilir. TKP’nin oyu ne yazık ki % 1-2. Baraj % 5, bilemediniz % beşin biraz üstü. TDP, Çeler Başkanlığında yeniden 2-3 vekil çıkararak parlamentoya girebilir.

Önemli bir nokta var ki Zeki partiler üstü bir arkadaşımız.

KKTC seçmeni içerisinde Zeki’ye duyulan sempatiden dolayı birçok insan TDP’ye oy verebilir ve ilk seçimde TDP’nin barajı geçerek parlamentoya girmesi sağlanabilir.

Bildiğim kadarıyla Şubat 2024’de TDP’nin kurultayı var ve Zeki bu kurultayda aday olacak.

Geçtiğimiz gün TDP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Özkunt bende konuktu. Aday mısınız diye sorduğumda henüz karar vermediğini söyledi ama Çeler ile ilgili son derece pozitif konuştu.

Öyle tahmin ediyorum ki Özkunt aday olmayacak ve Zeki’nin adaylığını destekleyecek.

TDP’nin kurultaya tek adayla gitmesi ve birlik bütünlük imajı sergilemesi son derece önemli.

Zeki seçmen içinde bulunan sempatisiyle TDP’yi yeniden parlamentoya sokabilir.  

İyi bir ekiple partinin ağır abilerinin ve en önemlisi hem Harmancı’nın hem de Akıncı’nın da desteğini alarak bu ipi göğüsleyebilir.

Son seçimde TDP bir talihsizlik yaşadı ve kendi içinde bölündü. CTP’de de kavgalar var hem de ne biçim kavgalar.

Bu kavgalardan dolayı son Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tufan Erhürman’a gidecek oyların bir kısmı Mustafa Akıncı’ya gitti ve Erhürman sınırlı bir oy aldı. Ama milletvekilliği seçimi oldu mu CTP’de.

UBP gibi tek yürek oluyor ve göğüs göğüse çarpışıyor. İşte olası bir seçimde aynı performansı TDP’de göstermeli.

TKP ile yapılan birleşmeden kaynaklanacak oy katkısını doğru kullanarak oy seviyesini artırmalı.

Sonuç olarak Zeki, TDP’ye iyi gelecek ve partiyi toparlayacak. Ülkenin TDP’nin de politikalarına ihtiyacı var.

***************

Günün Sözü

Bazen işi oluruna bırakmak, ilişmemek daha iyidir.

Paulo Coelho

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları