Asgari ücret % 51…

Yayın Tarihi: 12/01/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Asgari ücret tespit komisyonu bugün toplanıyor. Herkesin gözü asgari ücret tespit komisyonundan çıkacak karara kilitlenmiş durumda. Bildiğiniz gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu uzlaşı ile bir karar çıkarmak istediğini belirtmişti. İşçi tarafı hayat pahalılığı oranında bir artış yapılmasını savunuyor, yani bu rakam % 50,31’e tekabül ediyor ancak yapılan elektrik zammından sonra işçi tarafı daha yüksek bir rakamın çıkmasını arzuluyor. Bugün masaya işçi tarafı %51’den daha yüksek bir rakamla gelebilir. Öte yandan güvenilir kaynaklardan elde ettiğim bilgilere göre Hükümet kanadı ile İşveren kanadı yeni asgari ücretin % 51 olması noktasında uzlaştılar. İşveren Sendikasını temsilen masaya oturacak isim olan Ali Başman’ın son birkaç gündür asgari ücret noktasındaki açıklamaları hayli ılımlı. Hükümet içindeki güvenilir kaynağım bana İşveren tarafının özellikle Ali Başman’ın sendikaların tepkisini çekmemek ve şirin gözükmek için ılımlı açıklamalar yaptığını ifade ettiler.

Bir bilgiye göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun işçi tarafıyla görüştüğünü ve % 51’e tamam deyip demeyeceklerini sorduğunu öğrendim. İşçi tarafı son yapılan elektrik zammının ardından hayat pahalılığının % 50,31’in de üzerine çıktığını ve daha yüksek bir rakamla masaya gelebileceklerini öğrendim. Asgari ücret tespit komisyonundan bugün sürpriz bir karar çıkarak yeni asgari ücret % 51 olarak belirlenebilir. Yani bir başka deyişle hükümet ile İşveren tarafı antant kalıp yeni asgari ücreti % 51 olarak belirleyebilirler, bunu yana yazın derim.

ELEKTRİK % 49 ZAMLANDI

Hatırlayacaksınız Haziran 2023’de hayat pahalılığı verilmiş hemen ardına da elektriğe % 20’lik bir zam yapılmıştı. Hükümet yine aynı oyunu oynadı ve Aralık ayı hayat pahalılığı belirlendikten sonra elektriği % 6,7 daha yani % 7 daha zamlamış oldu. İşte bu elektrik zammı Aralık 2023 hayat pahalılığına yansımadı.

Bunu hükümet bilinçli olarak yaptı. Oranın daha yüksek çıkmaması için yaptı. Yeni zam artık Ocak 2024 ayına yansıyacak ve ocak sonunda belli olacak. Kaynaklarım bana asgari ücretin %45 olacağını söylemişti. Kaynağım hükümetten bir bakandı ama bu bakan Çalışma Bakanı Gardiyanoğlu değildi.

Yeni asgari ücretin ne olacağı noktasında bu sefer daha derin yerleri aradım ve konuştum. Son derece güvenilir olan kaynaklarım bana yeni asgari ücretin % 51 olacağını ve bu rakamın sürpriz olmadığını söylediler.

Bir başka deyişle bugün İşveren ile Hükümet kanadı anlaşıp yeni asgari ücreti % 51 olarak belirleyebilirler. Tabii bu rakamın daha yukarı olması gerekiyor aslına bakarsanız. Çünkü işin içinde bir de elektrik zammı var. Yeni rakam her ne kadar ocak sonundan itibaren geçerli olacaksa da elektriğin zamlanmasının da yeni asgari ücrete eklenmesi gerekiyor.

Kaynaklarım her ne kadar bana yeni asgari ücretin bugün belirlenmesinin mümkün gözükmediğini söyleseler dahi işveren ile Hükümet kanadı anlaşması halinde yeni asgari ücret bugün belirlenirse şaşırmayın derim.

Tabii bir başka önemli konu daha var. Bildiğiniz gibi hayat pahalılığı artık yılda üç kez belirlenecek. Bu nedenle mayıs ayında hayat pahalılığı yeniden belirlenecek ve bu belirlemeden dolayı asgari ücret yine yetersiz kalacak.

İşçi tarafı mayıs ayında asgari ücret tespit komisyonunu yeniden toplantıya çağırıp yeniden asgari ücretin belirlenmesi talebinde bulunabilirler. Başka bir bilgiye göre ise asgari ücret yine altı ayda bir belirlenecek ve altı aylık hayat pahalılığı baz alınacak. Evet dostlar sonuç olarak Hükümet ile işveren tarafı % 51 de anlaşmış bulunuyor. Bu bilgi son derece güvenilirdir. Bakalım bugünkü toplantıdan ne çıkacak.

**********************

Günün Sözü

Kula bela gelmez, hak yazmadıkça... Hak bela yazmaz, kul azmadıkça...

Hz Mevlana

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları