Her şey not defterinde gizli...

Yayın Tarihi: 11/03/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Belli ki bir yerlerden düğmeye basıldı. Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’ndeki soruşturma derinleştik sonra derinleşiyor. Usulsüz verilen diplomalar üniversitenin yöneticileri tarafından soyulduğu iddialarının gölgesinde kaldı. Mali polis işini sıkı tutuyor. Öyle anlaşılıyor ki Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Kemal Dürüst her şeyi anlatıyor. İddialara göre bir de bulunan not defteri var ve not defterinde kime ne kadar ödenmiş bircik bircik not almışlar. Polis bu notlardan yola çıkarak soruşturmayı daha da genişletiyor. Turgay Avcı ile Mehmet Hasgüler para aldıkları iddialarıyla tutuklandılar. Açıkçası  inanmak gelmiyor içimden. Ne ihtiyaçları var ki para alacaklar ama gelin görün ki suçlamalar son derece ciddi. Turgay Avcı’yı da Mehmet Hasgüler’i de yıllardır tanırım böyle şeylere tevessül edecek insanlar değiller. Üstelik her iki kişi de birbirleriyle geçinemeyen ve anlaşamayan kişiler. Nasıl olacak da ortak bir hedef için para alacaklar. Ama gelin görün ki her ne yapıldıysa bir deftere not edilmiş. Hal böyle olunca da zan altında kalan ve kalacak kişiler olacak.

Öte yandan Büyükelçi Başbakana gitmiş ve özellikle soruşturmanın salimen devam edebilmesi için kesinlikle müdahale edilmemesini istemiş. Hafta sonu biriyle görüştüm. O daha da ilginç iddialardan bahsetti ve üst düzey bir siyasinin kızının diplomasında sıkıntılar olduğunu söyledi ama isim vermedi.

Dedikodunun bini bir para hangisi doğru hangisi yalan böyle zamanlarda ayırt etmek mümkün değil. Bu nedenle böyle soruşturmaların olduğu dönemlerde birileri dedikoduları yapacak ve yayacak. Çok da inanmamak lazım. Ancak öyle görülüyor ki Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’ni birileri kendi malı gibi gördü ve kendi menfaatine sağdı. Vatandaş kendi arasında yaşananları ve tutuklamaları gördükçe “ne ihtiyaçları var bunlar hali vakti yerinde insanlar neden bunları yaptılar” diye soruyor. Bakalım bu soruşturmalar hem ne kadar sürecek hem daha kimler hakkında suçlamalar getirecekler.

Onu da bekleyip göreceğiz.

ÜNİVERSİTE İZİNLERİ GOLİFA GİBİ DAĞITILDI

Bir başka konu ise dağıtılan üniversite izinleri. Onlarca kişiye üniversite izni dağıtıldı. İddialara göre geriye dönük olarak o üniversite izinleri de incelenecek. Para işleri döndü mü, birileri bu işlerden rüşvet aldı mı? En nihayetinde polisin bunları da araştırması gerekiyor. Tabii rüşvetin belgesi olmaz derler. Ne veren konuşur ne alan konuşur. Ama gelin görün ki şimdi bu üniversite izinleri masaya yatırılmalı ve incelenmeli.

SAHTE DİPLOMA MESELESİ

Yine Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi ile ilgili ciddi sayıda öğrencinin askerliğini yedek subay olarak yapabilmek için sahte diploma aldığı ve bu diplomalarla yedek subay olarak askerliklerini yaptıkları iddia ediliyor. Eğer bunlar gerçekse bunların geri dönüşü nasıl olacak o da ayrı bir soru ayrı bir açmaz.

Sonuç olarak Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi soruşturması derinleşerek devam edecek. Bakalım daha kimlerin karısı kocası çocuğu bu sarmalın içinde ortaya atılacak ve tutuklanacak. Çok feci bir dönemden geçiyoruz. Çürümüşlük ve kokuşmuşluk adeta ülkenin üstüne çöktü.

Unutmadan bir de sahte üniversite çıktı. Tutuklananlar var. Her şey sahteymiş meğerse bu ülkede. Yazık oluyor ülkeye de devlete de.

*******************

Günün Sözü

"İnsan iki şeyi unutamaz, sevdiğini ve onun yokluğunu. İki şeyi de asla saklayamaz; sarhoşluğu ve aşık olduğunu."

Paul Auster

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları