Başbakan bu işi çözecek…

Yayın Tarihi: 13/05/24 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Hayvancıların bugün eylemi var bilgisi kulağıma çalındı.

Sonra Naimoğluları bir açıklama yaptı ve bugün yapacakları toplantı sonrasında eylem tarihlerini açıklayacaklarını ifade ettiler; mevzu şu, ithal eti serbest bırakmasın hükümet.

Peki ne olacak nasıl olacak. Etin kilosu 550 lira. Bunu uygulayan kasaplarda var bu fiyatın üzerinde satan kasaplarda var.

Neden peki? Çünkü kurtarmıyor. Peki vatandaş 550 liradan kilosu eti satın alıyor mu ? Yok denecek kadar az. Yazdık bunları yine yazıyoruz. Vatandaş güneye kaydı.

Herkes gidip etini Güneyden alıyor.

Millet enayi mi 350 lira vermek varken neden 550 lira versin ya da daha pahalısını alsın. Etle bitiyor mu bu durum hayır bitmiyor. Etini alan tavuğunu da alıyor. Hem sağlıklı hem daha ucuz. Tavukla bitiyor mu bu alış veriş bitmiyor. Peynirini sütünü ekmeğini sebzesini de alıyor.

Yani anlayacağınız KKTC ekonomisi Güney Kıbrısa kayıyor ve kaymaya da devam edecek.

Hürrem Tulga aradı konuştuk.

Başbakana güveniyorlar ben konuşmasından onu anladım ancak et ithalatının önündeki engel Tarım Bakanı Hüseyin Kelle. Başbakanı her zaman daha gerçekçi bulmuşumdur.

Bakın asgari ücret konusunda ağırlığını koydu ve hayat pahalılığı asgari ücrete de yansıyacak dedi.

Son derece önemli bir duruştu bence. Et ithalatı konusunda da Başbakan Ünal Üstel’in Kıbrıs Türk halkının lehine bir karar üreteceğinden ben eminim. Birçok sorunda olduğu gibi bu sorunu da çözecek kişi Başbakan Üstel’den başkası değildir. Bana katılmayabilirsiniz ama Başbakan son derece disiplinli ve akıllı hareket ediyor.

Sezarın hakkı sezara.

Başbakanla ilgili iki güzel kelime yazdık mı eleştirenler oluyor belki ama Ünal Üstel iyi bir başbakandır ve çalışkandır. Halkın menfaatini düşünen bir adamdır.

Bu nedenle en doğru kararları alıp uygulayacaktır.

Ekonominin Güney Kıbrıs’a kaymasına izin vermeyecektir.

Adınız gibi emin olun Başbakan hayvancıyı da düşünüyor zaten hayvancıya ciddi teşvikler veriliyor ve sübvanseye ediliyor.

Bu konuda Başbakan hayli bonkör.

İmkanları seferber etmiş durumda. Akaryakıt zamları bile yapılırken çiftçinin kullandığı araçlar mazot olduğu için mazotu zamlatmıyor.

Ama diyelim ki hükümet et ithalini serbest bırakmadı. Ne olacak; vatandaş gidip etini Güneyden almaya devam edecek; almışken başka ihtiyaçlarını da Güneyden almaya devam edecek. Kasap et satamayacak, hayvancı kuzusunu satamayacak ve satışlar düştü düşmeye de devam edecek. Bunu anlamıyorlar.

Halbuki en azından memlekette kuzu bollaşana kadar ithal eti bir süreliğine serbest bıraksalar on binlerce vatandaş 350 liradan ya da belirlenecek uygun fiyattan etini gidip Kuzeydeki kasaplardan satın alacak.

Böylelikle ekonomi güneye kaymayacak. Etini kuzeyden alan on binlerce yurttaş Güneye gitmediği için market ihtiyaçlarını gidip Güneyden almak yerine Kuzeydeki marketlerden almaya devam edecek. Yani sözün özü KKTC ekonomisine akacak para. Bunu doğru görmek doğru anlamak gerekiyor.

Olay aslında bu kadar basittir. Ben iddia ederim ki ithal et serbest bırakılsın kuzu eti satışları azalmayacak.

Parası olan yine yerli kuzuyu tercih edecek lezzetinden dolayı. Şu an için kuzu yok. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası üzerinden kasaplar reklam çıktı. Kuzusu olan getirsin diye. Varın siz anlayın ne kadar ciddi kuzu sıkıntısı var.

Hayvancıyı dinliyorsunuz hayvancı haklı kasapları dinliyorsunuz kasaplar haklı. Hükümet bu işe bir çözüm bulmalı.

Çözüm de et ithalatının serbest bırakılmasından geçiyor. Unutmayın bir de kaçak et meselemiz var. Güneyden KKTC’ye halen kaçak et sevkiyatı devam ediyor. Ne hükümet ne asker ne polis bunun önüne geçebilmiş değil.

Zaman zaman yakalanıyor kaçak etçiler ama yakalanmayanlar da işine devam ediyor. Ne sanıyorsunuz yani bu kadar restoran bu kadar meyhane bu kadar otel eti nasıl temin ediyorlar.

kaçak etle bu talep karşılanıyor. Başka nasıl olacak. Kasap da kuzu eti bulunmazken ya da sınırlı bulunurken bu kadar restoran meyhane ve otel et ihtiyacını nasıl karşılıyor.

Bunlar konuşulmuyor ama gerçekler bu yazdıklarımdır.

İşte bu nedenle hükümetin ithal eti serbest bırakması ve et açığını kapatması lazım.

Demiyorum ki ilahi nihai et ithali serbest olsun. En azından hayvancılar kuzularını ihtiyacı karşılayacak noktaya getirene kadar serbest olsun.

Başka türlüsü yukarıda yazdığım gibi basittir. Vatandaş gider etini Güneyden 350 liraya almaya devam eder.

Gitmişken diğer ihtiyaçlarını da alır ve ekonomi doğal olarak Güneye kayar.

Tarım Bakanlığı'nın bu gerçeği görerek hareket etmesi lazım, Ekonomi Bakanlığı'nın bu gerçeği görerek hareket etmesi lazım. Aksi takdirde kaybeden memleket olacaktır.

Mesele bu kadar basittir.

********************

Günün Sözü

Şimdi aynı bardaktan su içemiyoruz. Ben bunu biliyorum, su biliyor, bardak biliyor; bir sen bilmiyorsun.

Küçük İskender

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları