Kimse çözümsüzlükten memnun değil...

Yayın Tarihi: 14/05/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık bir yıl var.

Erken bir cumhurbaşkanlığı seçim yazı dizisine başlayacak değilim ama bazı gazeteci abilerimizin ısmarlama seçim yazısı da yazmalarına doğrusu içerliyorum.

Öyle tahmin ediyoruz ki gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri iki aday arasında geçecek. Biri Ersin Tatar diğeri ise Tufan Erhürman.

Her iki siyasi de benim yakın dostumdur.

O nedenle ne birine ne ötekine vuracak değilim. Nasıl ki bu seçimleri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın kazanma şansı vardır aynı şekilde Tufan Erhürman’ın da bu seçimleri kazanma şansı vardır.

Son seçimlerde Ankara hükümeti Sn. Tatar’ın kazanması için adeta tüm gücüyle sahaya indi ve seçim yüzde ikilik bir farkla Tatar lehine sonuçlandı.

Evet duyuyoruz Ankara hükümeti, Tatar’ın arkasındadır ve kazanması için elinden geleni yapacaktır diye ama bununla birlikte bunun tersini de ben sıkça duyuyorum.

Şu an için Ankara’nın tek adayı Tatar’dır diye biliyorum hatta UBP-DP-YDP hükümetinin de adayıdır diye biliyorum ama bu konuyla ilgili kamuoyunda sıkça dedikodular da yapıldığını artık yüksek sesle duyuyorum.

ÜÇLÜ GÖRÜŞME TEKLİFİ ÖNEMLİYDİ

BM Genel Sekreteri Guterres’in özel temsilcisi Holguin sevgili Ulaş Barış'a önemli bir röportaj verdi ve üçlü görüşmeye Tatar’ın red cevabı vermesine şaşırdığını söyledi.

Bu konuda Tatar tek başına hareket edemez diye düşünüyorum.

Ankara hükümeti özellikle Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tatar’a görüş deseydi Tatar görüşecekti diye düşünüyorum ama öte yandan Holguin, Hakan Fidan’ı müzakere süreciyle ilgili olarak daha ılımlı bulduğunu da bu söyleşide dile getirdi.

Hepimiz biliyoruz ki kim Cumhurbaşkanı olursa olsun Ankara hükümetinin hilafına hareket etmez ve gerekli istişareleri yapar.

Demek ki müzakere süreci için Ankara’dan onay çıkmadı ya da müzakere sürecinin olmaması için birileri Ankara’yı ikna etti.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN BALAYI YAŞIYOR

Biliyorsunuz Yunanistan Başbakanı Miçotakis dün Türkiye’de, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Aralık 2023 tarihinden beridir tek kelimeyle Türkiye Yunanistan arasında balayı yaşanıyor.

İlişkiler hiç olmadığı kadar iyi.

Haliyle biz de Kıbrıs’tan baktığımızda analar bu kadar iyiyken yavruların arası neden açık olsun diyoruz. Gelin görün ki demek ki Yunanistan-Türkiye flörtü içerisinde Kıbrıs sorunu yok.

Açıkçası böyle bir durum nasıl olur diye bir gazeteci olarak sormaktan ve şaşırmaktan kendimi alamıyorum.

Her iki toplumun ana vatanları tepede flört ederken Kıbrıs'ta müzakerelerin başlamaması, Cumhurbaşkanı Tatar’ın üçlü görüşmeyi bile reddetmesi, hiçbir şekilde tarafların bir masa etrafında buluşmaması şaşılacak şey.

İşte bu nedenle Türkiye, KKTC’de federasyon isteyen bir Cumhurbaşkanı istemez diyebilmektedir.

TÜRKİYE’NİN KIBRIS POLİTİKASI DEĞİŞİR Mİ?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri oldu ve diyelim ki Tufan Erhürman seçildi.

Halk böyle takdir etti diyelim. Müzakere süreci ne olacak? KKTC Cumhurbaşkanı federasyonu görüşeceğim derken Türkiye hükümeti hayır iki devletliliği görüşeceksin diyecek.

Ya da federasyonu savunan cumhurbaşkanı sarayda kediler derneğini ağırlayacak.

Tabii unutmayın Türkiye’nin Avrupa Birliği serüveni devam ediyor ve Kıbrıs sorunu Türkiye’ye sürekli sorun olarak çıkarılıyor.

Öte yandan Türkiye’nin komşularıyla ki başta Yunanistan geliyor iyi ilişkiler kurma çabası devam ediyor. Bu nedenle ilerleyen süreçte Türkiye’nin Kıbrıs politikası da değişebilir. Bu federasyon mu olur yoksa federasyona benzeyen başka bir yol mu olur bilemeyiz ama bildiğim tek bir şey var Kıbrıs sorunu ilelebet çömzümsüz ve donuk vaziyette kalamaz.

Bu siyasetin doğasına aykırıdır.

İki devletli çözümün BM Güvenlik Konseyi ülkeleri tarafından kabul görmediğini hepimiz biliyoruz.

Türkiye’nin dünya ülkeleri ile olan ilişkileri ilerleyen süreçte hiç şüphe yok ki Türkiye’nin Kıbrıs politikasındaki tavrı da etkileyecektir.

Neyse sözün özü bekleyip göreceğiz. Ama şunu net olarak herkesin bilmesi gerekiyor Kıbrıs Türk halkı sayıca azalmıştır, yarınını görememektedir ve en önemlisi artık çözüm istemektedir.

*******************

Günün Sözü

Ben şimdiye kadar, yürek acısına kulaktan şifa verildiğini hiç duymadım.

William Shakespeare

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları