Herkes haklı anlayacağınız…

Yayın Tarihi: 23/05/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Hayvancıların eylemi her geçen gün şiddetleniyor. Hayvancılar eylemlerinde halılar mı evet haklılar. İthal et meselesi onlara dokunuyor. Ama eylem şekilleri yanlış. Hayvancı eylemi dendiği zaman akla gelen şeyler bellidir, gübre dökecekler, kapı pencere kıracaklar, ölü hayvan kellesi asacaklar. Allah aşkına böyle eylem mi olur? Böyle eylem olmaz. Evet anladım yığarsınız traktörleri başbakanlığın kapısına çıkışı kapatırsınız, bu anlaşılırdır ama kapı kırmak duvar yıkmak olacak iş mi? Yani hayvancının kimliği bu mu? Kıracak dökecek yakacak. Hayvancılar böyle insanlar mı; değil diye düşünüyorum.

Hükümet kararlı. Eylemleri sonlandırın görüşelim deniliyor. Hatta YDP geri adım atılırsa hükümet krizi çıkar dedi. YDP de haklı mı evet haklı. Hükümet bir karar aldı ve geri adım atmamalı. Yahu ucuza kuzu eti yok. Kaç defa yazdık; ekonomi Güneye kaydı dedik. Vatandaş gidip 350 liraya kuzu etini Güneyden alıyor, gitmişken başka başka şeylerde alıyor ve geliyor. Marketlerde insan kalmadı. Kuzu etinin kasaplarda 550 liraya satılmadığını daha yüksek fiyattan satıldığını sıkça duyuyoruz. Kasaplar ne yapsın; kasaplarda haklı. Ucuza almıyor ki ucuza satsın.

Kuzu etinin kilosu olmuş 300 lira. Kasap bunu aldığında 800 liradan aşağıya satamaz. Hükümet istediği kadar narh uygulasın. Kasap da işin kolayını buldu, et yok diyor. Eti devamlı müşterisine saklıyor. Daha geçtiğimiz gün Kasaplar Birliği Başkanı Raşit Şenkaya bende konuktu. Anlattı adam ne zorluklarla kuzu eti bulduklarını ve nasıl sattıklarını. Hatta Şenkaya Güneye kayan vatandaşın bir şekilde geri getirilmesi lazım bile dedi.

İthal edilecek et 20 ton. KKTC’nin aylık kuzu eti hedefi yaklaşık 200 ton. Zaten hükümet 20 tonu deneme maksatlı olarak getiriyor. Taze kuzu eti getirip kasaplarda satılması ve Güneye giden vatandaşın geri kazanılması lazım. Hayvancı istediği kadar bağırsın. Bu işin çözümü budur başka çözüm yoktur. Kapı kırınca ne olacak polis tutuklayacak dava okuyacak serbest bırakacak. Duvar yıkınca polis ne yapacak dava okuyacak serbest bırakacak ama sonra acısı mahkemede çıkacak. İlle ki bunu yapanlar bir ceza alacak.

Eylem dediğiniz kırmayla dökmeyle yapılmaz. Yarın öbür gün polis yerine çevik kuvvet getirilirse daha kötü şeyler olacak. Bunun olmaması için herkes soğuk kanlı davranmalı. CTP de olsa iktidarda farklı bir şey yapamazdı. Et yok et. Vatandaş etini Güney Kıbrıs’tan alıyor. Siz Güneye kaçan vatandaşı bir şekilde geri getirmek zorundasınız. Tufan Hoca da olsa başbakan farklı bir şey yapabileceğine inanmıyorum. Çünkü seçenek tekdir. Başka seçenek yoktur. İsteyen istediği kadar bağırsın.

Ama Hükümet eylem sona erdirilince görüşme yapsın noktasına bende karşıyım. Başbakan alacak yanına Maliye Bakanını, Tarım Bakanını Ekonomi Bakanını ve hayvancılarla görüşecek ve bir çözüm üretmeye uğraşacak. Bu sorun eylem sona ersin ve sonra görüşelim mantığıyla da olmaz. Eğer soğuk kanlılık hakim olmazsa ortama daha büyük kaosu çıkacak ve şiddet doğuracak bu ortam. Bu noktalara gelinmemeli.

En azından hayvancıya ithal et meselesinin devamlı olmayacağı kuzu etinin bollaşması ve fiyatların düşürülmesinin ardından ithal et meselesinin de ortadan kalkacağı izah edilmeli anlatılmalı. Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş’a bu noktada hükümet destek olmalı ve çözüm bulunması için bakan hayvancılarla çözüm masasına oturmalı.

Sonuç olarak hayvancılarda kırarak dökerek bir şey elde edemeyeceğini anlamalı. Bu doğru bir yöntem değil. Hükümet de bir an önce hayvancı ile masaya oturarak gelinen bu soruna çözüm üretmeli. Yoksa bu iş daha büyük kaosa dönecek ve tatsız olaylar yaşanacak, bakın görün.

******************

Günün Sözü

"Bir gün ayrıldık ve sevilmekten eskimiş bir renk gibi hissettim kendimi."

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları