Muhalefet ucuz ete nasıl karşı olur?

Yayın Tarihi: 24/05/24 07:00
okuma süresi: 6 dak.

Yazının başında söyleyeyim; kıymetli okurlarım bir hafta izinli olacağım için gelecek hafta sizlere yazı yazamayacağım. Bir hafta sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bilginiz olsun…

RES-BİR önemli bir basın açıklaması yaptı ve hayvancıların eylemini değil taze kuzu karkas etin gelmesini destekliyoruz dedi ve ekledi hayvancıların koşulları iyileşene kadar diye önemli bir de nokta vurguladı. İşte temel sorun ve beklenti budur. Hükümetin yapması gereken donmuş et yerine taze kuzu kargasın getirilmesidir. Bildiğim kadarıyla Kasaplar Birliğinin de beklentisi budur. Dün çok sevdiğim bir dostum aradı ve beni bilgilendirdi. Dünkü yazımı okudu anladığım kadarıyla. Bazı düzeltmeler ve bilgi eklentileri yaptı. Öğrendiğime göre gelecek olan et 20 ton değil, yaklaşık 40 ton civarındadır. İki tır et gelecek; dahası donmuş et noktasında Kasaplar Birliği’nin de onayı olduğunu söyledi bana. Kasaplar her ne kadar biz kandırıldık dese de sonradan öyle anlıyoruz ki kasapların da bu konuda bilgisi var.

Şimdi gelelim temel sorunun ne olduğunu. Her gün aynı konuyu işlemek inanın bana da zül geliyor ama siz okurlarımızın ne olup bittiğini de doğru anlaması lazım. Bir kere sorun şu; yeterli kuzu eti yok, bir kere bunda anlaşalım. Yeterli kuzu eti yok. Olan kuzu eti piyasanın ihtiyacını karşılamıyor. Hayvancılar etin kilosunu 250 liradan veriyordu. 250 liradan verirken et yine pahalı olmasına karşın satış için kasapları kurtarıyordu. Hayvancılar Birliği kuzu etini 300 liraya çıkardıklarını açıkladılar. Kaynağım bana halen 250 lira olduğunu söylese de Hayvancılar Birliği 300 olarak açıkladı.

Kasaplar Birliği Başkanı Raşit Şenkaya bazı hayvancıların 300 lira yaptığını bazı kasapların ise fiyat belirlemediğini ve beklediklerini söylemişti. Hayvancılar etin kilosunu 300 lira yaparsa kasaptaki satış fiyatı 800 lira olacak etin. Bunun hesabı bu kadar basit. Dün sabah yayınımı yaparken bir izleyicim kasaptan aldığı etin kilosunu etiketiyle birlikte bana attı. Kasabı deşifre etmeden okudum. Kasap kuzu etinin kilosunu 690 liradan satıyor. Yani 550 lira değil.

Gelelim vatandaş açısından olaya bakmaya. Vatandaş ne 690 ne 800 ne de 550 liradan et almaz. Güney Kıbrıs’ta 350 lira et bulan bir vatandaş hayatta gelip bizim taraftaki kasaptan et almaz. Tabii bu Güneye geçebilenlerle ilgili. Geçemeyenler de 690 liradan et almaz, 550 hadi neyse. Demem o ki durum budur. İşte bu nedenle ithal etin serbest bırakılması kaçınılmazdır. Hükümet burada doğrusunu yapıyor. Hayvancıların eylemi yanlış bir eylemdir. İthal eti yasaklayın eylemidir bu, sendikalarda muhalefet partileri de sırf hükümete muhalefet olsun diye bu eylemi destekliyorlar.

Bu eylemi desteklemekle halka verilen asıl mesaj şudur; “Siz ucuz et almayın, gidip Güney Kıbrıs’tan etinizi almaya devam edin”. Tüm sendikaların, tüm muhalefet partilerinin ve Hayvancılar Birliğinin temel isteği ve mesajı budur. Bu mümkün mü Allah aşkına. CTP özellikle nasıl halkın ucuz et yemesine karşı olabilir? Sendikalar nasıl ucuz et yemesine karşı olabilirler.

Hayvancıların da kaygısını anlıyorum. Ellerindeki kuzuyu satamayacaklarından korkuyorlar. Kuzu yok ki zaten neyi satacaklar. Son üç yıldır kuzu etinde ciddi sıkıntı yaşanıyor, bu ithal et meselesinin çok öncelerden serbest kalması gerekirdi. Burada yapılması gereken Hayvancıların kaygılarını gidermektir, ithal etle hayvancının mağdur olmayacağını akıl yoluyla anlatmak ve ikna etmektir. Bahse girerim parası olan yine gidip yerli kuzuyu kasaptan 690 liraya alacaktır, tabii bulursa. Geçtiğimiz günlerde Kasaplar Birliği Başkanı Şenkaya bende konuktu; adam açık açık et bulamadıklarını söyledi. Belli ki işte kuzu etinde sıkıntı var. Fiyatı bu nedenle yüksek. Vatandaş gidip Güneyden etini alıyor, bunun önüne siz nasıl geçeceksiniz et ithalatını serbest bırakmazsanız.

Meselenin özü budur dostlarım. Hükümet kararlı durmalı ve ithal eti adaya getirmelidir ve Hayvancıya da bu işin ilahi nihai olmayacağını yeterli kuzuya ulaşıldığı halde durdurulacağını açık bir dille anlatması gerekiyor. Bir de hayvancıların yıkıp dökmek kaydıyla yaptığı eylemi kimse tasvip etmedi, yani bu tür eylemler kamuoyu tarafından hoş karşılanmıyor bunu da açıkça söyleyeyim. Son olarak muhalefete gelince, vakti zamanında CTP de tavuk ithalatını serbest bırakmıştı ancak bugün ithal ete karşı çıkabiliyorlar. Meselenin özü şudur ki ihtiyaç varsa buna izin vereceksiniz. Elbette ki hayvan üreticisini de koruyarak ama en çok da vatandaşı korumak lazım dostlar.

********************

Günün Sözü

"Ey hayat güzel öp beni, dalında sararmış bir yaprak gibi ne yere düşebiliyorum ne sana gelebiliyorum."

Mehmet Kansu

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları